0komentárov

Plánujete výmenu alebo renováciu podlahy a neviete si s tým rady? Zavolajte na pomoc šikovného podlahára

Neviete, čo robiť s vŕzgajúcou podlahou, ošúchanými parketami či škvrnitým kobercom? Zavolajte na pomoc podlahárov a kúpte si novú podlahu. Čo všetko podlahár zvládne, koľko stojí a podľa čoho si vybrať kvalitného remeselníka?
Vydané: 17.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1055x

Vydáva vaša stará podlaha pri každom kroku neprirodzené až strašidelné zvuky? Chcete sa zbaviť predratých a škvrnitých kobercov, ktoré návštevám prezrádzajú, ako veľmi ste nešikovní? Alebo len potrebujete zrenovovať staré parkety? Nie je nič jednoduchšie, ako si na pomoc zavolať skúseného podlahára. Ten vám pomôže nielen s opravou či výmenou, ale aj s výberom a pokládkou novej podlahovej krytiny. Ak si vyberiete dobrého remeselníka, ušetríte si nielen čas, ale aj nervy a peniaze.

Prečo zavolať na pomoc podlahárov?

Skúsení podlahári zvládnu pokládku kobercov, linolea i marmolea, lepenie podláh, pokladanie podláh na rošty, brúsenie a renováciu podláh i celkovú obnovu a údržbu podláh. Pomôžu vám aj s výberom správnej podlahy z hľadiska materiálu, farby a vzoru. Ponuka rôznych typov podlahových krytín aj ich akostných variantov je natoľko široká, že sa v nich laik nemá šancu orientovať. Mohlo by sa tak stať, že si vyberiete podlahu, ktorá sa opotrebuje skôr, ako by mala. Konzultácie s odborníkom vám tak ušetria nielen čas, ale aj peniaze.

Pri výbere podlahy musíte vedieť, či chcete prírodné alebo umelé materiály, do akej miestnosti podlahu zaobstarávate, akú vyžadujete tvrdosť a pocitovú teplotu, ako sa chcete o podlahu starať, ako často po nej budete šúchať ťažký nábytok (napríklad šatníkové skrine alebo sedačku), ako máte priestor vykurovaný, koľko priestoru máte na položenie podlahy (čo sa výšky týka), či chcete podlahu z dielcov alebo bez škár a koľko na ňu máte peňazí. Ak si vezmete na pomoc odborníka, nemusíte sa báť, že by ste si vybrali zle.

Potrebujete položiť novú plávajúcu podlahu? Zavolajte si na pomoc podlahárov. Foto: ©Depositphotos.com/nata-lunataD
Potrebujete položiť novú plávajúcu podlahu? Zavolajte si na pomoc podlahárov. Foto: ©Depositphotos.com/nata-lunataD

Ako spoznať skúseného remeselníka

Skúseného podlahára spoznáte predovšetkým podľa referencií od bývalých zákazníkov, ale aj podľa dĺžky praxe (tá však nie je tak určujúca). Správny podlahár by sa mal zaujímať o úroveň a spôsob zaťaženia podlahy, vlhkosť v mieste inštalácie, rozpočtový strop a vaše predstavy. Mal by byť vyučený v odbore (odbor podlahár alebo podlahárske práce), a mať tým pádom výučný list. Správny remeselník sa stále učí, zlepšuje a sleduje vývoj nových technológií i materiálov.

Väčšina podlahárov sú živnostníci, takže by mali mať živnostenský list. V živnostenskom registri si potom môžete overiť, ako dlho živnosť prevádzkujú. Preverených podlahárov nájdete napríklad na stránkach Cechu podlahárov. Tí môžu používať logo cechu a preukazovať sa certifikátom členstva. Počítajte s tým, že na odborníka si chvíľu počkáte. Väčšinou totiž máva veľa zákaziek. Ak je schopný prísť hneď na druhý deň, mali by ste zbystriť. Tiež nevyberajte najlacnejšiu ponuku.

Podlahár si poradí aj s pokládkou koberca, linolea či marmolea. Foto: ©Depositphotos.com/photography33
Podlahár si poradí aj s pokládkou koberca, linolea či marmolea. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Koľko stoja podlahárske práce?

Ešte než podpíšete zmluvu, všímajte si maličkostí. Remeselník by mal dôjsť v dohodnutom termíne a včas. Sledujte tiež, aké má vybavenie a či napríklad vytiahne len odrený meter alebo má aj iné meradlá. Mal by prejsť stavbu, zaujímať sa o podklad, vyskúšať jeho tvrdosť a skontrolovať tiež dilatačné škáry. Navyše by vám mal dokázať rozhovoriť vaše laické návrhy, ak by znamenali nekvalitný výsledok práce.

Cenu určuje typ vybranej podlahy, technológie pokládky, metre štvorcové i tvar miestnosti. Ovplyvní ju i to, či sa jedná o jednu obdĺžnikovú miestnosť na prízemí alebo šesť izieb rôzneho tvaru na piatom poschodí bez výťahu. Podlahár musí osobne vidieť miesto, kde bude podlahu robiť. Až po obhliadke môže posúdiť počiatočný stav diela, vykonať merania a vybrať vhodný postup a technológiu. Vďaka tomu dokáže stanoviť aj presnú cenu.

Využili ste niekedy služby podlahára? Podľa čoho ste ho vyberali? Podeľte sa o svoje tipy v komentári pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Tapety sú stále v móde! Alebo radšej dáte prednosť klasickej výmaľbe? Pomôže vám šikovný maliar alebo tapetár

2) Máte doma staré netesniace okná a už nimi zateká či prefukuje? Zavolajte na pomoc okenára a nechajte ich vymeniť

3) Montáž sadrokartónu je vraj jednoduchá, prečo ju ale nenechať na odborníkovi? Zavolajte na pomoc sadrokartonárov

4) Vládne rezačkou obkladov a dlažby, zubovým hladidlom aj vyštipovacími kliešťami. Kto? Predsa šikovný obkladač

5) Nábytok, okná, dvere a schody. To všetko a oveľa viac zvládne každý stolár. Ako ale vybrať kvalitného remeselníka?

6) Nebaví vás klasická výmaľba ani tapety a chcete na stenách niečo osobité a originálne? Pozvite si graffiti umelca

7) Bojíte sa o svoj majetok? Nechajte si nainštalovať poriadny zabezpečovací systém a zaistite si bezpečnejšie bývanie

8) Televize šumí a zrní, internetové připojení je nedostupné? Je načase zavolat internetové a televizní techniky

9) Chcete sa z práce vracať do uprataného a voňavého domova? Najmite si pani na upratovanie či upratovaciu službu

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 25x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok