PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Chcete významne ušetriť za elektrinu? LED osvetlenie vám ušetrí až 85 % energie. Presvetlite si byt lacno a šikovne

Dávate prednosť modernému dizajnu a zároveň chcete ušetriť za elektrinu? Investujte do LED osvetlenia s nízkou spotrebou, dlhou životnosťou a známym pôvodom. Čím častejšie a dlhšie budete s LED svietiť, tým skôr sa vám oplatí.
Vydané: 17.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1135x

Zariadenie bytu v našich geografických podmienkach je nemysliteľné bez dobrého osvetlenia. Máte teraz v pláne modernizáciu a kúpu nových svietidiel do vášho príbytku? Z veľmi širokej ponuky na trhu si vyberte svetlá s LED. Majú veľmi nízku spotrebu energie a dlhú životnosť, ich výhodou je aj okamžitý nábeh a plná svietivosť hneď po zapnutí. V porovnaní s klasickou žiarovkou vydávajú LED ďaleko menej tepla a nevadí im ani časté zapínanie a vypínanie.

Svetelné zdroje LED usporia náklady na energiu vo výške až 85 %

"Dobrou správou je, že dnes už v oblasti kompaktných žiariviek a svetelných zdrojov LED existuje už mnoho kvalitných výrobkov, čo umožňuje náhradu klasických i halogénových žiaroviek akéhokoľvek druhu," povedal Lukáš Rymer zo spoločnosti LED Solution. Výmena klasických žiaroviek za kompaktné žiarivky a svetelné zdroje LED podľa neho umožňuje úspory energie a nákladov vo výške 50 – 90 %, čo zodpovedá finančným úsporám až niekoľkých stoviek eur za celú dobu života svetelného zdroja.

Od sviečky až po LED žiarovku. Prevaha tepla prešla storočiami v prevahu svetla. Foto: ©Depositphotos.com/VGeorgiev
Od sviečky až po LED žiarovku. Prevaha tepla prešla storočiami v prevahu svetla. Foto: ©Depositphotos.com/VGeorgiev

LED (z anglického light-emitting diode - dióda vyžarujúca svetlo) osvetlenie sa perfektne hodí do často používaných chodieb a pracovných miestností, a samozrejme do obývacích izieb, kuchýň a spální. Ak vytipované svetlá v domácnosti kompletne "preklopíte" na LED žiarovky, počítajte s jednorázovou investíciou približne 200 eur. Tento prepočet sa týka domu, kde majiteľ obmenil 32 klasických žiaroviek za LED žiarovky. Návratnosť investície je len 5 mesiacov.

Svietením pomocou LED svetla môžete ušetriť až 85 % elektrickej energie. Tento typ osvetlenia vydrží pritom svietiť až 20× dlhšie, než klasické žiarovky. Šetrite svoje financie do budúcnosti.

Koľko teda môžete s LED osvetlením ušetriť? Počiatočná investícia sa zdá vysoká, vďaka úsporám na spotrebovanej elektrickej energii sa vám ale čoskoro vráti. "Technológia LED dokáže ušetriť až 85 % nákladov na energiu. Navyše má zo všetkých zdrojov najväčšiu životnosť, v priemere 50 000 hodín," vysvetlil Lukáš Rymer. V bežnom 3+1, pri dobe svietenia 5 hodín denne a výmene 16 klasických za LED žiarovky, ušetríte takmer 220 eur ročne. Obstarávacia cena všetkých žiaroviek bola necelých 72 eur.

V spálni je dobré mať dostatok svetla. Nie je dôvod, prečo nie LED žiarovky. Foto: LED Solution.cz
V spálni je dobré mať dostatok svetla. Nie je dôvod, prečo nie LED žiarovky. Foto: LED Solution.cz

Obstarávacie náklady na LED svietenie vás síce môžu zabolieť, ale rovnako ako pri všetkom, nešetrite na zlom mieste. Najlacnejšie totiž nemusí znamenať najkvalitnejšie. Určite sa vyhnite neznačkovým výrobkom s udávanou životnosťou vyše 100 000 hodín. LED s nízkym príkonom pod dva watty vám doma tiež veľmi nezasvieti, je dobrá len k dekoračným účelom.

Pri nákupe sa zaujímajte o farbu, prípadne teplotu svetla

Pri nákupe LED žiaroviek vás musí zaujímať farba alebo niekedy aj teplota svetla, akú vydávajú. Je to parameter, určujúci farbu bieleho svetla čiže teplotu chromatickosti. Zjednodušene je to farba svetla, ktorú svetelný zdroj vyžaruje a meria sa v kelvinoch (K). LED svetelné zdroje väčšinou vyžarujú svetlo v rozmedzí 3 000 - 6 500 K. Všeobecne platí, že čím je hodnota v kelvinoch nižšia, tým je svetlo viac do žlta, teda teplejšie. Naopak čím vyššie číslo, tým viac do modra, teda je chladnejšie. Najčastejšie sa stretnete s označením teplá biela, denná či neutrálna biela a studená biela.

V obývacej izbe svietite často, LED sa vám tu zaručene oplatí. Neváhajte. Foto: LED Solution.cz
V obývacej izbe svietite často, LED sa vám tu zaručene oplatí. Neváhajte. Foto: LED Solution.cz

Kam sa hodí aká farba? Teplá biela (2 800 - 3 500 K) napríklad do obývacej a detskej izby, kúpeľne, prípadne relaxačnej miestnosti. Bielu (4 000 - 5 000 K) si vyberte do kúpeľne, na toaletu, do dielne, ale aj do vašej novej kuchyne. Studená biela (5 500 - 6 500 K) sa najlepšie uplatní pri výrobe drobných predmetov. "Voľba farby je veľmi individuálna a každý siahne rád po inej," pripomenul Lukáš Rymer. Ak vyberáte teplotu chromatickosti prvýkrát, je podľa odborníka najlepšie vyskúšať si všetko priamo v priestore, v ktorom LED svietidlo umiestnite. Ukážkové aplikácie v showroomoch a predajniach totiž môžu celkom miasť a vo vašom interiéri pôsobiť úplne inak.

Pre prácu sa hodí skôr chladnejšia farba, pre relaxáciu naopak teplejšia. V jednej miestnosti nemiešajte radšej LED s viacerými teplotnými škálami, výsledok by mohol pôsobiť dosť rušivo.

Zásadným dôvodom prečo prejsť na LED žiarovky, je zákaz predaja vláknových žiaroviek. Tie sa blížili skôr radiátoru, pretože väčšina spotrebovanej energie sa premenila na teplo a len malé množstvo na svetlo. Čudujete sa, že na pultoch obchodov stále nachádzate vláknové žiarovky? Výrobcovia ich totiž predávajú ako zdroj tepla, nie svetla. "Na rozdiel od prefíkaných obchodníkov, ktorí tak zarábajú nemalé čiastky, budete doma „vykurovať“ lacnou ale vysoko neúspornou žiarovkou," upozornil Lukáš Rymer s tým, že počiatočnú nízku investíciu ale zaručene neoceníte nad faktúrou za elektrinu.

Pri varení v kuchyni oceníte kvalitu LED osvetlenia predovšetkým na pracovnej doske. Foto: LED Solution.cz
Pri varení v kuchyni oceníte kvalitu LED osvetlenia predovšetkým na pracovnej doske. Foto: LED Solution.cz

V septembri 2009 tak bol termín pre ukončenie distribúcie vláknových žiaroviek s príkonom nad 100 W, s matným sklom a energetickou triedou nižšou ako A. O rok neskôr prišli na rad "sedemdesiat päťky", ešte o rok neskôr žiarovky 60 W a v roku 2012 všetky zostávajúce vláknové žiarovky. Tento rok v septembri dôjde aj na halogénové žiarovky s čírym sklom.

Diódy sa rozsvecujú veľmi rýchlo, v rádoch milisekúnd

Výhody LED sú zrejmé, tento svetelný zdroj budúcnosti postupne nahradí konvenčné svietidlá. Najväčším kladom je jednoznačne úspora, ďalej životnosť v poriadku desiatok tisíc hodín a tiež šetrnosť k životnému prostrediu. LED majú tiež vysokú svietivosť pri nízkom vstupnom napätí. Diódy sa veľmi rýchlo rozsvietia na plný výkon v poriadku milisekúnd a elektrickú energiu premieňajú z väčšiny na svetlo, nie na teplo. Výrobcovia udávajú až 10× vyššiu účinnosť ako pri vláknovej žiarovke, a dvojnásobnú v porovnaní s lineárnou žiarivkou.

Cielené osvetlenie v kúpeľni pri zrkadle uľahčí pánom holenie a dámam líčenie. Foto: LED Solution.cz
Cielené osvetlenie v kúpeľni pri zrkadle uľahčí pánom holenie a dámam líčenie. Foto: LED Solution.cz

Každá vec má dve strany mince, preto aj LED svietidlá majú niektoré svoje nevýhody. Vyššia obstarávacia cena sa však počas krátkej doby zaplatí z úspor, dosiahnutých na nižšej spotrebe elektrickej energie. "Existuje aj veľké množstvo pochybných obchodníkov, ktorí sa snažia na LED boome zarobiť. Ponúkajú tak často svietidlá so zlým chladením, nekvalitnými diódami a zdrojmi," uzavrel Lukáš Rymer z firmy LED Solution. Vstupná investícia pre vás bude síce menšia, náklady sa však nestihnú vrátiť. Nutnosť obstarania nového svietidla vám potom vlastne celú snahu značne predraží.

Už ste zažili, že LED žiarovka alebo iné svietidlo po vypnutí slabo svieti alebo bliká? Riešenie je jednoduché, zapojte do okruhu špeciálnu súčiastku, takzvané odrušovacie blikanie LED diód. Pre ich rozsvietenie totiž stačí aj slabé napätie, čo je v tomto prípade nevýhoda.

Aj keď je jednou z predností LED dlhá životnosť, jedného dňa tiež skončí. Nefunkčné žiarovky potom v žiadnom prípade nevyhadzujte do bežnej popolnice na komunálny odpad. LED žiarovky, lineárne a kompaktné žiarivky alebo úsporné žiarovky vracajte v elektropredajniach, zberných dvoroch alebo ich hádžte do nádob, určených na separovaný elektro odpad.

Prezbrojili ste, prípadne sa na to chystáte, svoju domácnosť na LED osvetlenie a ste nadšení? Napíšte nám do komentára pod článkom, ako ste spokojní s výsledkom a koľko ste už ušetrili za elektrinu.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok