PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Najlepšia detská letná zábava? 32. diel Babybytu prezradí, ako postaviť záhradný domček, chatrč, bunker alebo vežu

Letné prázdniny sú ideálny čas na detské dobrodružstvo. Máte záhradu? Postavte na nej záhradný domček, chatrč, vežu či bunker. Nechajte tam deti užívať si prírodu a čerstvý vzduch. Pokojne nech tam párkrát v letnom teple prenocujú.
Vydané: 23.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1374x

Prázdniny sa blížia, známky sú viacmenej uzavreté, na detskom obzore je sladké dvojmesačné voľno. Viete už, ako budú vaše deti, prípadne aj so svojimi kamarátmi, tráviť prázdninové dni? Leto je predsa ideálny čas na veľké dobrodružstvo a skúmanie tajomna. Ak máte šťastie a veľkú záhradu, postavte malým neposedom domček, chatrč, vežu alebo bunker. Nech vyčíňajú na vzduchu a nadarmo netrávia krásne dni pri televízii alebo počítačovom monitore.

Nechajte večer deti prenocovať v bunkri, je to veľký zážitok

Takéto prenocovanie vonku pri peknom počasí je zážitok, na ktorý deti veľmi dlho spomínajú. Zabavte ich ešte dokonalejšie a pripravte im večernú bojovú hru alebo chodník odvahy. Za súmraku trebárs na ceste k cintorínu sa prejaví, kto je "malý veľký hrdina". Keď si s deťmi trebárs cez deň aj niečo uvaríte na voľnom ohnisku, budete tá najlepšia a jediná autorita na svete.

V internetovej diskusii sa všeobecne pýtate po spôsobe, akým to najlepšie "bunkrové bývanie" pre deti vybudovať. Čitateľka s prezývkou Theres píše: "Postavili sme si malý drevený domček na hranie a uskladnenie vonkajších hračiek." Materiál rodina použila zo zvyšku stavby krovu, len si drevo musela nechať odborne narezať. Mnoho návodov našla Theres na webe.

Stavebným materiálom detských domčekov môže byť drevo, plast i kov.

Najobľúbenejšie sú detské záhradné domčeky z dreva. Vyzerajú štýlovo, krásne zapadajú do vzhľadu záhrady a navodzujú dojem útulnosti. Žiadané sú aj plastové záhradné domčeky, krásne pestrofarebné, a bez problémov odolávajúce vetru i dažďu. Sú lacnejšie, ale zase vydržia často len 2 sezóny. V obchode môžete naraziť aj na plechové prevedenie záhradných domčekov. Je multifunkčný a potom, čo deti odrastú, poslúži vám na uskladnenie rôznych vecí. Domčeky majú moderný dizajn a sú bezúdržbové.

Ku stavbe domčeka pre deti vyskúšajte ľahko dostupný materiál. Potrebujete krabicu z tvrdšieho kartónu väčších rozmerov, ďalej dva kartóny na strechu a jednu krabicu na komín. Škatuľu si zožeňte vcelku, nerozobratom. Dokúpte si ešte tri tuby lepidla Chemopren. Silne nasiakavý kartón totiž musíte natierať lepidlom dvakrát, až potom plochy dokonale držia. Pri výrobe domčeka nechajte deti pomáhať, budú z neho mať väčšiu radosť a zariaďovaniu chalúpky sa zvlášť dievčatká budú venovať rady a s nadšením.

Jednoduchou lepenkovou chalúpku natriete balakrylom

Narysujte si na kartón štít, ktorého spodný rozmer musí lícovať s rozmermi užšej strany krabice. Miesta si vyčiarkajte, urobte ryhy tupou stranou noža a potom ohýbajte podľa pravítka do žiadaného tvaru. Štíty prilepte k chalúpke, potom príde na rad strecha. Vyrežte okienka, dvere a nakoniec prilepte komín, ktorý oblepte pre spevnenie lepenkou. Hotovú chalúpku natrite bielym balakrylom, okná a dvere s hnedým odtieňom. Strechu pre istotu dvakrát natrite syntetickým vonkajším emailom.

Rovnako tak ako kedysi Rýchle šípy môžete skúsiť postaviť vašim ratolestiam domček na strome. Nad dobrodružstvo v jeho korune totiž určite nie je. Taká schovávačka je vhodná skôr pre staršie deti, ktoré do práce zapriahnite tiež. Musíte ale nájsť vhodný, správne rozvetvený samonosný strom s pevným drevom. V našich podmienkach to môžu byť jablone, hrušky, ale najlepší je dub. Premerajte si priestor, ktorý máte k dispozícii a nakreslite si hrubý plánik.

Domček na strome urobí deťom každý šikovný majster

Podľa plániku si potom v hobby predajni nechajte narezať drevené dosky. Pevne ich spojte klincami a na viac namáhané spoje použite skrutky a matice. Stavbu k stromu pripevnite lanami a nebojte sa ani reťazí. Príchod do domčeka zaistite po lanovom rebríku a na vchod vyrobte padacie dvere. Túto "novostavbu" nenechajte napospas živlom. Natrite ho po dohovore s deťmi krycími farbami a farbami do exteriéru. Vnútro nového úkrytu nechajte vyzdobiť deti, majú bohatú fantáziu.

Parádnu chyžu z vŕby urobíte zo 40 až 50 štvormetrových prútov.

Rýdzo prírodnou stavbou bude chyža z vŕbového prútia. Keď budete šetrní pri rezaní prútov, stromy potom bez problémov znovu obrazia, vŕba je nezmar. Na jednoduchý prístrešok si urobte drevenú kostru z latiek a medzi ne prútie vpleťte. Vyberte si buď tvar indiánskeho typu, čo je ihlan s priemerom a výškou asi 2,5 metra, alebo 1,5 m vysoký eskimácky iglu. V tom prípade prúty ohýbajte proti sebe do oblúka. Na búdu potrebujete 40 až 50 vŕbových prútov, dlhých asi 4 metre.

Našou stálicou je však stan. Kúpite ich v najrôznejších veľkostiach a kvalite od tých naozaj detských až po tie veľké záhradné altány. Ak vám chýba záhrada a deti na nejakej skrýši trvajú, rozbaľte im malý stan pokojne aj na balkóne, svoj účel to splní. Pri zlom počasí postavíte stan aj v detskej izbe. Sú už napospol samonosné, takže kolíky do parkiet zatĺkať nemusíte. Šikovným materiálom pre "stavbu" skrýše na pôjde, sú tiež obyčajné deky. Natiahnite pod strechou šnúry a deky na ne prichyťte kolíkmi. Na zem patrí napríklad stará celta a kde bude pri daždi lepšie, než tu?

Pozrite sa tiež na záhradné domčeky, bunkre a veže na sieti Pinterest.

Schovávačky v bunkroch a skrýšach, to je aspoň pre deti psina. Využite prázdniny k tomu, aby ste so svojimi deťmi zažili také veci, na ktoré nezabudnete. "Domček na strome sme síce nemali, ale zato so starým celtovým stanom po otcovi sme si užili ako decká dosť," spomína tiež v internetovej diskusii čitateľ Jaroslav. "Stačilo nájsť dva stromy primerane ďaleko od seba, natiahli sme špagáty, priklincovali okraje a už sa bývalo," uzavrel.

Pokúsili ste sa postaviť pre deti domček, chatrč či bunker na záhrade, alebo ste oprášili po rokoch klasický stan? Napíšte do komentára pod článkom, aký ste mali u neposedov úspech.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/Joingate

Prečítajte si tiež niektoré ďalšie diely Babybytu:

1. Nafukovacia trampolína alebo skákací hrad? Urobte deťom radosť, skákanie je oslobodzujúce

2. Pieskovisko, to je detský evergreen. Kúpte svojim najmenším prima zábavu

3. Nechajte počas roka vašich najmenších vyvádzať predovšetkým vonku. 12 tipov pre herné prvky na záhradu

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 56x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 67x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok