Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
455.85
0komentárov

Ako ľahko naučíte domácnosť novým kúskom? Kúpte si chytré zásuvky a ovládajte elektroniku mobilom

"Vypol som tú kanvicu, alebo nie !? Musím späť domov!" Žiadnu paniku, nemusíte nikam behať, stačí sa pozrieť na mobil. Teda, ak máte šikovné zásuvky ... Čo sú chytré zásuvky, ako fungujú, Na čo sú dobré a koľko stoja?
Vydané: 08.07.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 996x

Ste zábudliví a často sa vám stáva, že zabudnete vypnúť nejaký ten spotrebič? Potom to určite poznáte. Najprv vás zaleje horúčava, potom zachváti panika a už bežíte domov na kontrolu. Alebo celý deň tŕpnete v práci hrôzou, či ste náhodou nevyhoreli... Pritom riešenie je jednoduché. Stačí si zaobstarať chytré zásuvky a spotrebiče zapojiť do nich. Akonáhle si potom nie ste istí, či ste daný spotrebič vypli, pozriete sa na mobil, a ak zistíte, že nie, jedným tlačidlom ho vypnete na diaľku. Ušetríte tak svoje nervy aj čas, pretože sa nebudete musieť vracať domov.

Chytré zásuvky však neposlúžia iba zábudlivcom. Okrem priameho ovládania môžete zásuvky kombinovať aj s ďalšími aplikáciami, senzormi či inými externými zariadeniami. Prepojením zásuvky napríklad so zariadením na ovládanie hlasom môžete spínať akékoľvek spotrebiče vyslovením nastavených hlasových pokynov, takže nemusíte vstávať z gauča ani brať do ruky mobil, v kombinácii s teplotným senzorom automaticky zapínať alebo vypínať kúrenie či vetrák podľa teploty alebo sledovaním polohy automobilu pomocou GPS zautomatizovať otváranie garážovej brány.

Chytrá zásuvka síce spotrebič sama nezapojí, ale život vám určite uľahčí. Foto: ©Depositphotos.com/Sonsedskaya
Chytrá zásuvka síce spotrebič sama nezapojí, ale život vám určite uľahčí. Foto: ©Depositphotos.com/Sonsedskaya

Zásuvky chytré a ešte chytrejšie

Chytré zásuvky mávajú časový spínač, prípadne ich môžete ovládať diaľkovo. Inštalácia je jednoduchá, pretože do existujúcej zásuvky vložíte zásuvný adaptér, do ktorého potom zapojíte akýkoľvek spotrebič rovnako ako do klasickej zásuvky. Za jednoduché chytré zásuvky by sa dali považovať zásuvky s automatickým časovým spínaním. Na spínacích hodinách vložených do zásuvky potom nastavíte čas, kedy bude spotrebič zapnutý. Lacnejšie modely sú mechanické (kúpite ich od približne 4 eur), drahšie sú digitálne (od zhruba 7 eur). Digitálne zásuvky môžete programovať na každý deň v týždni zvlášť, prípadne majú aj funkciu automatického spínania. Viac toho však nevie.

Vždy si overte, či je spínacia zásuvka dostatočne dimenzovaná na požadovaný príkon spotrebiča, prípadne viac spotrebičov pripojených cez rozdvojku alebo predlžovačku.

Pokiaľ chcete modernejšie riešenie, kúpte si zásuvky ovládané diaľkovým ovládačom alebo smartfónom cez mobilnú sieť GSM alebo domácu wi-fi. Do GSM zásuvky vložíte špeciálnu SIM kartu a ovládate ju zaslaním SMS správy alebo prezvonením. Zaslaním správy zistíte aj to, či je zásuvka zapnutá alebo vypnutá. Zásuvka s pripojením k internetu funguje podobne, len je namiesto SIM karty pripojená k domácej wi-fi sieti, takže ju môžete ovládať smartfónom odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie k internetu.

Chytrá zásuvka Orvibo S20

Chytrou zásuvku Orvibo S20 pripojíte k domácej wi-fi sieti a akýkoľvek spotrebič potom môžete ovládať diaľkovo cez mobilnú aplikáciu v smartfóne. Cez ňu môžete skontrolovať, či je zásuvka zapnutá alebo vypnutá, môžete nastaviť zapnutie spotrebiča na určitý čas, prípadne využiť scenár, kedy jedným kliknutím vypnete pri odchode z domu všetky spotrebiče. Zásuvka stojí okolo 30 eur.

Chytrá zásuvka Awox SmartPLUG

Chytrú zásuvku Awox SmartPlug môžete ovládať šikovným telefónom či tabletom cez rozhranie bluetooth, prípadne na diaľku pomocou webovej aplikácie Awox SmartControl. Okrem ovládania spotrebičov na diaľku môžete sledovať aktuálne aj dlhodobú spotrebu elektrickej energie pripojených spotrebičov. Jednu zásuvku kúpite za približne 37 eur.

Inteligentná zásuvka Smart Socket Air

Vďaka inteligentnej zásuvke Smart Socket Air budete mať pod kontrolou akýkoľvek spotrebič. Umožňuje časové i ručné ovládanie a spustenie zariadenia v závislosti na určitej udalosti. Smart Socket Air dokáže merať aktuálny výkon pripojených zariadení a namerané dáta dokonca vyhodnotí. Zásuvka dokáže spolupracovať s ostatnými zariadeniami od výrobcu Loxone. Naviac má vstavaný teplotný senzor, ktorý vás dokáže upozorniť na veľký výkyv teplôt v miestnostiach na základe dlhodobých štatistík. Jedna zásuvka stojí okolo 68 eur.

Belkin WeMo Insight Switch

Belkin WeMo Insight Switch umožňuje zapínanie a vypínanie domáceho spotrebiča na diaľku cez Wi-Fi, programovanie na mieru a detailné monitorovanie zmeny stavu prostredia. Hodí sa pre naplánovanie vykurovania, osvetlenia aj ventilácie. Okrem toho ju môžete využiť napríklad aj na sledovanie detí, či sa miesto plnenia úloh nepozerajú na televíziu. V aplikácii WeMo App môžete flexibilne upravovať plány, vytvoriť vlastné pravidlá, sledovať čas zapnutia elektroniky a nechať si posielať informácie o spotrebe prístroja. Jeden kus stojí zhruba 63 eur.

Chytrá zásuvka Wi-Fi HS100

Zariadenia pripojené do chytrej zásuvky Wi-Fi HS100 od TP-Link môžete ovládať odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie na internet, a to pomocou aplikácie v telefóne. V aplikácii môžete vytvoriť rozvrh, kedy sa bude zásuvka vypínať a zapínať podľa vašich potrieb (napríklad aj pri západe a východe slnka) alebo v rôznych časoch (simulácia prítomnosti osôb v objekte). Pomocou Amazon Echo, ktoré je predávané zvlášť, potom môžete zariadenie ovládať aj hlasom. Zásuvku kúpite za približne 37 eur.

Inteligentná zásuvka Revogi Smart Power

Inteligentná zásuvka Revogi Smart Power umožňuje bezdrôtové ovládanie elektrických spotrebičov prostredníctvom mobilného telefónu a súčasne poskytuje informácie o spotrebe elektrickej energie. So sprievodnou mobilnou aplikáciou ľahko nastavíte vypnutie spotrebiča pri vašom odchode a jeho zapnutie pri návrate. Zásuvku zoženiete za zhruba 37 eur.

Zásuvka D-Link DSP-W215 SmartPlug

Zásuvka D-Link DSP-W215 SmartPlug je diaľkovo ovládateľná cez wi-fi. Cez aplikáciu v mobile môžete na diaľku ovládať spotrebiče v domácnosti, sledovať spotrebu energie, naplánovať si vypnutie aj zapnutie jednotlivých spotrebičov a nastaviť zasielanie upozornení. Zásuvka má zabudovaný teplotný senzor, ktorý ju zabezpečuje proti prehriatiu. K zásuvke môžete nainštalovať aj ďalšie zariadenia z produktovej rady výrobcu, takže ľahko vytvoríte chytrú domácnosť. Zásuvka stojí asi 56 eur.

Používate doma chytré zásuvky? Napíšte do komentára pod článkom, ako ste s nimi spokojní.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Múdra domácnosť:

1) Poznáte Internet vecí? V seriáli Chytrá domácnosť sa dozviete, kam smeruje vývoj chytrej elektroniky a spotrebičov

2) Chcete spať ako Šípková Ruženka, ale prebúdzate sa ako princezná na hrášku? Vyskúšajte chytrú posteľ

3) Chcete vedieť, čo sa deje u vás v byte, i keď nie ste doma? Nainštalujte si do chytrej domácnosti bezpečnostnú IP kameru

4) Viete, ako urobiť z obyčajnej domácnosti chytrú? Vyskúšajte systém iNELS od českej spoločnosti ELKO EP

5) Keď už mať chytrú domácnosť, tak i bezpečnú. Aké bezpečnostné vychytávky si môžete zaobstarať?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 27x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 538x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 467x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok