0komentárov

Stalo sa z vášho bazéna záhradné jazierko plné žaburiny a nemáte sa kde osviežiť? Najmite si bazenára, nech ho vyčistí

Mať bazén je fajn, ale keď sa o neho správne nestaráte, začne sa kaziť voda a kúpanie už nebude práve zdraviu prospešné. Nemáte čas? Najmite si bazenára, nech sa o bazén postará. Koľko stoja jeho služby a čo všetko zariadi?
Vydané: 15.07.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1119x

V horúcich letných dňoch je super mať na záhrade vlastný bazén. Kvôli osvieženiu sa potom nemusíte ťahať cez celé mesto na kúpalisko či k rybníku a tam hľadať voľné miesto. Namiesto toho len vyjdete na záhradu a uložíte sa na vlastné záhradné ležadlo. Starostlivosť o bazén je však časovo náročná a zanedbanie alebo zabudnutie pravidelnej starostlivosti vedie k zhoršeniu kvality a zdravotnej neškodnosti bazénovej vody, v tom najhoršom prípade potom k zničeniu alebo poškodeniu samotného bazéna alebo bazénovej technológie. Ak teda nemáte čas a nechcete, aby k tomu došlo, objednajte si na údržbu bazéna firmu. Pravidelnou a profesionálnou starostlivosťou predĺžite bazénu jeho životnosť a sebe zaistíte zdravé kúpanie.

Každého, kto chce bezproblémovú prevádzku bazéna, čaká niekoľko štandardných úkonov. Patrí medzi ne zazimovanie a odzimovanie bazéna, čistenie bazéna (pred, v priebehu aj po ukončení kúpacej sezóny), pravidelná kontrola kvality bazénovej vody a jej úprava, pravidelné a správne dávkovanie bazénovej chémie, kontrola správnej funkčnosti bazénovej technológie a bazénového príslušenstva a v neposlednom rade aj zabezpečenie servisu (opravy alebo výmeny) pri zistení nejakej škody. Pri objednaní firmy si môžete vybrať jednorazový alebo pravidelný servis.

Pri výbere bazenára dajte na odporúčanie od známych a recenzie bývalých i súčasných zákazníkov. Zistite si, aké technológie a bazénovú chémiu firma používa a ako dlho na trhu pôsobí. Pred podpísaním zmluvy sa chcite stretnúť priamo s osobou, ktorá sa vám o bazén bude starať. Firma by sa mala prispôsobiť vašim časovým požiadavkám, aby nenarušovala váš harmonogram. Do zmluvy uveďte všetky činnosti, na ktorých ste sa s bazenárom dohodli, a to vrátane termínov a konečných cien.

Nechcete sa o bazén starať alebo na to nemáte čas? Bazenár sa o neho postará za vás. Foto: ©Depositphotos.com/steveheap
Nechcete sa o bazén starať alebo na to nemáte čas? Bazenár sa o neho postará za vás. Foto: ©Depositphotos.com/steveheap

Čo všetko zahŕňa pravidelná starostlivosť o bazén?

Ručné čistenie bazéna by ste mali vykonať pred prvým sprevádzkovaním bazéna, a potom preventívne raz za 2 - 3 roky, aby ste zachovali čistý vzhľad bazénových fólií či ďalších povrchov (napríklad keramického obkladu, laminátu či polypropylénu). Bazenár bazén vypustí a vyčistí pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov a prípravkov proti riasam. Potom bazén znovu napustí a pri fóliových bazénoch pri napúšťaní vyrovná fóliu.

Jednorazový servis je určený pre tých, ktorí majú dlhodobo znečistenú či zelenú vodu a nevedia si už rady. Firma v takomto prípade otestuje vodu a v prípade potreby ju chemicky ošetrí. V rámci služby tiež vyčistí bazén bazénovým vysávačom. Po vykonaní údržby vás ešte preškolí a poradí vám, ako pokračovať v údržbe vody až do jej úplného vyčistenia. Pracovník firmy tiež skontroluje vašu bazénovú chémiu a filtračné médium a odporučí prípadnú výmenu či opravu.

Ak sa počas sezóny nechcete o bazén vôbec starať, najmite si firmu na pravidelnú údržbu a servis. Službu si môžete objednať aj v prípade, že idete na dovolenku a nechcete, aby sa voda v bazéne pokazila. Služba zahŕňa buďto dohodnutý počet návštev, alebo neobmedzený počet návštev podľa aktuálneho stavu bazénu. V rámci každej návštevy firma bazén vyčistí bazénovým vysávačom, otestuje vodu a ošetrí ju bazénovou chémiou. Vykoná aj údržbu a vyčistenie filtračného média a v prípade potreby dopustí vodu.

Čo robiť s bazénom pred zimou a po nej?

Správne zazimovanie bazéna vám zaistí jeho jednoduché spustenie na jar, a to s minimom nákladov na úpravu vody. Navyše zabránite poškodeniu bazénovej technológie aj bazénového potrubia uloženého v zemi. Bazenar vyčistí bazén ručným vysávačom, otestuje vodu a vykoná chemické ošetrenie na zimné obdobie. Súčasťou chemického ošetrenia je aj aplikácia zazimovacieho prostriedku, ktorý zabraňuje usadzovaniu mechanických a alkalických nečistôt na stenách a dne bazéna.

Pracovník firmy tiež pred zimou upustí hladinu pod úroveň trysiek a skimeru a vykoná zavzdušnenie bazénového okruhu a čiastočnú demontáž bazénovej technológie. Chúlostivé diely uloží pred mrazom do temperovaných priestorov buď u vás, alebo v sklade firmy. Nakoniec bazén prekryje zimnou krycou plachtou a ukotví ju tak, aby nedochádzalo k jej deformácii či poškodeniu. Zazimovanie bazénu vrátane bazénovej technológie (filtračné nádoby, čerpadlá a potrubia) stojí okolo 3 eur za 1 m3. Za zazimovanie špeciálnych prístrojov (napríklad tepelného čerpadla, protiprúdu alebo ionizátoru) si potom priplatíte.

V jarnom období je bazén potreba odzimovať. Firma vykoná odkrytie a uloženie zimnej plachty. Kompletizáciu bazénovej technológie (vrátane výmeny pieskového filtračného média), dopustenie vody do bazéna z miestnych zdrojov alebo zabezpečením dovozu vody externou dopravou a samotné sprevádzkovanie bazéna. Po uvedení do prevádzky prevedie otestovanie vody a základné chemické ošetrenie bazénovej vody bazénovou chémiou.

Staráte sa o bazén sami, alebo ste si najali bazenára? Napíšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Nebaví vás klasická výmaľba ani tapety a chcete na stenách niečo osobité a originálne? Pozvite si graffiti umelca

2) Bojíte sa o svoj majetok? Nechajte si nainštalovať poriadny zabezpečovací systém a zaistite si bezpečnejšie bývanie

3) Televízia šumí a zrní, internetové pripojenie je nedostupné? Je na čase zavolať internetových a televíznych technikov

4) Chcete sa z práce vracať do uprataného a voňavého domova? Najmite si pani na upratovanie či upratovaciu službu

5) Plánujete výmenu alebo renováciu podlahy a neviete si s tým rady? Zavolajte na pomoc šikovného podlahára

6) Ako sa presťahovať ľahko a rýchlo? Zavolajte si na pomoc sťahovákov a nechajte na nich všetku ťažkú prácu

7) Chcete si užívať všetky výhody záhrady, ale nechce sa vám o ňu starať, prípadne na to nemáte čas? Najmite si záhradníka

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Vydané: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Chcete si užiť hojdanie aj za zlého počasia a hojdacie kreslo vám príde príliš mohutné? Kúpte si závesné kreslo. Ktoré typy existujú a aké majú výhody a nevýhody? Ako môžete kreslo zavesiť a do akých interiérov sa hodí?

Celý článok
Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 21x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 68x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok