PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

V lete je fajn využívať babské rady proti nadmernému poteniu. 22 tipov na bylinky, jedlá, nápoje i úpravu režimu

Úmorné letné horúčavy každý nemiluje. Lepšie je schovať sa do tieňa a použiť chladiaci uterák či šatku. Ale čo keď máte pocit tepla dlhodobo a navyše sa stále nadmerne potíte? Čítajte rady, ako sa nepríjemnému poteniu brániť.
Vydané: 15.07.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1481x

Letné tropické dni s priemernou teplotou nad 30 °C sú v našich zemepisných šírkach stále častejšie. Niekto sa na tieto obdobia teší, iní ich znáša pre zmenu horšie. Horúčava im prináša únavu, vyčerpanie, ale aj nepríjemné potenie. Aj keď je to prirodzená "chladiaca" ochrana organizmu, nadmerné potenie vám iste na dobrej pohode nijako nepridá. Môže byť dôsledkom zdravotných problémov, ale ešte pred lekárom vyskúšajte niektorú z osvedčených a dlho tradovaných babských rád.

Príčin prílišného potenia môže byť množstvo. Väčšinou sú nervového pôvodu. Pot sa vám objaví pri zvýšenej nervozite na dlaniach, v podpazuší, pri pocite strachu napríklad potme v spálni vyrazí na čele. Môžete ale mať aj závažné problémy napríklad so štítnou žľazou, obličkami či so začínajúcou cukrovkou. Preto ak skúsite pár babských rád a situácia sa nezmení, navštívte radšej svojho lekára a poraďte sa s ním.

Nadmerné potenie vám pomôžu zastaviť odvary, kúpele i čaje zo širokej škály byliniek. Foto: ©Depositphotos.com/Marilyna
Nadmerné potenie vám pomôžu zastaviť odvary, kúpele i čaje zo širokej škály byliniek. Foto: ©Depositphotos.com/Marilyna

Najjednoduchšou prevenciou proti zaliatiu potom je mierna úprava jedálnička. Zaraďte si do neho lieskové orechy, otruby, mak, vločky a kyslú aj surovú kapustu. Pite kakao, ale aj cmar. Snažte sa do tela dostať viac horčíka. Výborný je tiež odvar zo šalvie. Do pollitra vriacej vody vhoďte lyžicu šalvie, ½ lyžice orechových listov a ½ lyžice prasličky, ¼ lyžice medovky a ¼ lyžice myšieho chvosta. Tri minúty povarte, odvar nechajte vychladnúť, preceďte a vypite na dvakrát, ráno a večer.

Vyhýbajte sa ťažkým vyprážaným jedlám, výraznému koreniu, a nepite ani príliš studené, ani príliš horúce nápoje. Pitný režim totiž hrá veľkú úlohu. Doplňte svoj výživový koncept tiež čarovnými účinkami žihľavy. Obdeň pite žihľavový čaj, prípadne si raz týždenne doprajte žihľavový šalát. Na prílišné potenie zaberá aj nápoj z 20 g droždia, rozdrobeného v pol pohári mlieka a krátko povarený.

Ak babské rady na potenie nezaberú, zájdite radšej k svojmu lekárovi

Potia sa vám veľmi ruky? Aby ste sa nemuseli báť predstavovať, kúpte si ruky v šalviovom kúpeli. Sparte vriacou vodou 20 g sušenej šalvie lekárskej, nechajte 10 minút vylúhovať a sceďte. V príjemne teplom náleve namáčajte ruky asi 20 minút. Kúru vykonávajte asi 3× týždenne. Kúpeľ skombinujte aj s kozlíkovou tinktúrou, veľmi to pomáha.

Celkový liečivý kúpeľ na nadmerné potenie popisujú už staroveké recepty. Pred vaším pobytom v kúpeľni litrom vody zalejte šálku angeliky lekárskej a šálku rozdrobenej dubovej kôry. Uveďte vodu do varu a hneď potom prihoďte dve lyžice mäty a rovnaké množstvo orechových listov. Niekoľko minút povarte a po miernom vychladnutí odvar preceďte. Extrakt pridávajte 2× týždenne do kúpeľa, spolu s 10 kvapkami ružového oleja.

Potenie je prirodzená reakcia organizmu na úmorné horúčavy, ale keď je niečoho veľa... Foto: ©Depositphotos.com/avemario
Potenie je prirodzená reakcia organizmu na úmorné horúčavy, ale keď je niečoho veľa... Foto: ©Depositphotos.com/avemario

Na potenie nervového pôvodu odporúčali babičky piť 3× denne nápoj zo 7 kvapiek tinktúry z valeriány lekárskej. Je na zakúpenie okrem iného v lekárňach s prírodnými produktmi. Ak si chcete vyrobiť iný nápoj, zmiešajte 20 g koreňa valeriány lekárskej a po 10 g prasličky roľnej a listu mäty piepornej. Zmes zalejete vriacou vodou, 20 minút vylúhujte, sceďte a vypite tesne pred spaním.

Ďalšie recepty, ako sa zbaviť potenia nôh:

* Zvarte 30 gramov vŕbovej kôry v ½ litra vody, nechajte vychladnúť a viackrát týždenne nohy kúpte

* Lyžicu listov orecha zalejte hrnčekom horúcej vody, 10 minút nechajte lúhovať a potom nohy oplachujte

* Proti zápachu si dajte do topánok malý strieborný predmet, alebo používajte vložky s prímesou striebra

* Noste len vlnené alebo bavlnené ponožky, vyhnite sa umelým vláknam a silonu

Čo je aj spoločensky nepríjemné, to je nadmerné potenie nôh. Zbavte sa ho z rovnakých dielov listu orecha vlašského, vňate prasličky roľnej a šalvie lekárskej. Lekárňou bude tentoraz vaša kuchyňa. Povarte byliny vo štvrť vody asi 5 minút. Sceďte a extrakt nalejte do 2 litrov teplej vody. Kúpeľ nôh vykonávajte asi 20 minút, potom ju zakončite ponorením nôh do ľadovej vody zhruba na pol minúty. Končatiny neutierajte, ale zabaľte ich po tejto procedúre na 10 minút do teplej bavlnenej látky.

Zasiahnutí nadmerným potením si veľmi chvália detoxikačnú kúru celého organizmu, po ktorej problém zmizne. Zmes rovnakých dielov yzopu lekárskeho, mäty piepornej a šalvie lekárskej sparte 200 ml vriacej vody, nechajte 10 minút vylúhovať, sceďte a vypite. Tento čaj užívajte ráno a večer pred spaním, po dlhšiu dobu. Potenie sa výrazne zmierni väčšinou po jednom mesiaci. Mrknite sa na pár rád, ako sa zbaviť zápachu pri potení.

Podľa najmä indických zvyklostí je vhodnejšie v horúčave vypiť teplejší nápoj. Pri vypití studeného čaju či kávy sa síce rýchlo schladíte, to ale dlho nevydrží. Navyše riskujete bolesť v krku. Zato po konzumácii teplejšieho variantu telo reaguje na zmenu teploty, čím zvýši produkciu potu. Organizmus sa tak začne jeho odparovaním z kože prirodzene ochladzovať.

Na nadmerné potenie je vhodný aj ligurček, vres, ale aj plavúň obyčajný.

V horúcich letných dňoch je podľa mnohých zdrojov vhodné konzumovať "ochladzujúce" potraviny. Patria sem napríklad kyslé výrobky, ako kefír, jogurt či zakysanka. Na Balkáne zase majú v obľube tekuté jogurty. Indovia, Thajčania, Mexičania aj ďalšie národy jedia v horúčave veľmi ostré pokrmy s chilli aj štipľavými papričkami. Teplá káva rozprúdi váš metabolizmus. Telo dostane signál, že sa má ochladiť, čo sa stane potením. Najprv sa tak telo síce zapotí, ale potom je mu príjemnejšie.

Nielen ku kávičke pri odpočinku v obývacej izbe vždy pite v teple veľa vody alebo štiav. Všetky nápoje si dávajte radšej v izbovej teplote, telo sa tak nebude chcieť zahrievať. Všeobecne dodržujte pitný režim a radšej viac pite, než jedzte. V teple je to viac než dôležité. Uprednostňujte ovocie a zeleninu, majú v sebe veľa vody, dodajú vám potrebné vitamíny, a navyše ochladia. Ochladzujú tiež niektoré bylinky, napríklad mäta alebo medovka. Keď pridáte aj citrusy, nemali by ste sa prehrievať.

Niekedy ani perspirant nepomôže, ale inak je to v horúcom počasí veľa dobrá voľba. Foto: ©Depositphotos.com/CITAlliance
Niekedy ani perspirant nepomôže, ale inak je to v horúcom počasí veľa dobrá voľba. Foto: ©Depositphotos.com/CITAlliance

Nadmerné potenie je odborným lekárskym termínom hyperhidróza. Ľudia, postihnutí touto chorobou sa väčšinou potia aj päťkrát viac, ako je obvykle. Chorí sa silne potia aj v pokoji pri nízkej teplote, ničia topánky ako na bežiacom páse, majú neustále vlhké dlane a orosenú tvár. V odôvodnených prípadoch vás bude lekár liečiť, pretože nie je potenie ako potenie.

Jednou z liečebných metód sú injekcie botulotoxínu A. Blokuje uvoľňovanie látok, ktoré spôsobujú produkciu potu. Potenie ustupuje do týždňa a jeho účinok trvá minimálne štyri mesiace až jeden rok. Samotný zákrok trvá necelú polhodinu a zaplatíte zaň 200 až 550 eur. Ďalšími možnosťami sú napríklad elektrický kúpeľ, prípadne najradikálnejší spôsob, chirurgické vyoperovanie potných žliaz.

Potenie je normálny jav, ktorý reguluje organizmus a chráni ho pred prehriatím. Je v poriadku, ak sa potíte v teple, pri telesnej námahe, keď máte horúčku alebo strach. Ľudia postihnutí hyperhidrózou sa ale okrem týchto situácií potia aj v pokoji a pri nízkej teplote.

Na prečkanie horúceho leta v zdraví využívajte aj niektoré z ďalších tipov a chladivých rád. Vyhnite sa napríklad oblečeniu z umelých materiálov a zmesí. Najlepšia je bavlna, ktorá dobre odvádza pot, saje a chladí. Nesnažte sa tiež v horúčave lámať akékoľvek rekordy, či už športové alebo pracovné. Ak máte voľno, natiahnite sa do tieňa na záhradné ležadlo, a sem tam sa namočte v bazéne. Na ochladenie využite aj záhradnú sprchu, hmliacu sadu alebo postrekovač na trávnik.

No fuj, to je teda sila! Nenechajte ľudí okolo seba krčiť nos a nadmerné potenie riešte. Foto: ©Depositphotos.com/atholpady
No fuj, to je teda sila! Nenechajte ľudí okolo seba krčiť nos a nadmerné potenie riešte. Foto: ©Depositphotos.com/atholpady

V prípade vysokých teplôt je tiež dobré ochladzovať nohy a zátylok. Vreckovka namočená v studenej vode a priložená na zátylok veľmi osvieži, podobne ako nohy strčené do "lavóra" ľadovej vody. Dosť vám pomôže aj ochladenie tepny na zápästí. Ak máte v miestnosti dve okná, otvorte jedno dokorán a druhé len na ventilačku. Dvomi rôzne veľkými prieduchmi začne rýchlo pôsobiť prievan. Pozrite sa aj na ďalšie možnosti, čo robiť v horúcom lete, aby ste zostali v ideálnej pohode.

Antiperspiranty známe z reklám sú síce fajn, ale neliečia príčiny vášho potenia. Telo sa trochu potiť musí, je to jeho prirodzená reakcia. Preto neobmedzujte tekutiny, naopak sa radšej vyhnite konzumácii tukov, póru, cibule a cesnaku. Dobre vetrajte a ráno sa sprchujte striedavo teplou i studenou vodu. A ak ani babičkovské rady váš problém s veľkým potením neobmedzili, naozaj vyhľadajte lekára.

Akými spôsobmi sa v horúcich dňoch chladíte vy? Napíšte do komentára pod článkom, ktoré tipy využívate a poraďte niektorý z osvedčených aj ostatným čitateľom.

Pozrite sa aj na ďalšie články na tému Babské rady a zdravie:

1. Poznáte vzorec H2O2? Babičky radia 20 trikov, čo robiť s peroxidom vodíka doma aj pre zdravie

2. Bzíííí, bzííí... obťažujú vás doma komáre a muchy? Overte babské rady aj na vošky

3. 10 častých zdravotných problémov, ktoré vás stretávajú na cestách + babské rady, ako sa ich zbaviť

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok