0komentárov

Chcete sa vo svojej obývacej izbe cítiť dobre a v pohode? Máme pre vás 10 tipov a trikov, kam postaviť sedačku

Obývačka má slúžiť hlavne na relax a zábavu. Keď je ale sedačka postavená na zlé miesto, tak to veľmi nefunguje a vy si oddýchnete málo. Kam teda s ňou? Pozrite sa na 10 šikovných tipov, kam postaviť pohovku v obývacej izbe.
Vydané: 18.07.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2165x

Obývacia izba by mala byť miestom, kde sa stretáva a baví celá rodina, prípadne obyvatelia bytu s priateľmi. Okrem toho by však mala byť aj miestom relaxu a pohody. To, že sa v nej budete cítiť dobre, neovplyvníte len farbou stien, množstvom svetla alebo výberom správnej televízie či nábytku. Dôležité je aj to, ako všetok nábytok v miestnosti rozmiestnite. A pretože stredobodom obývačky býva predovšetkým sedačka, venujte pozornosť hlavne jej.

Rozostavenie nábytku v obývacej izbe má niekoľko zákonitostí, ktoré by ste síce mali dodržiavať, ale nie vždy je to s ohľadom na veľkosť miestnosti možné. Trebárs stred izby by mal podľa bytových návrhárov zostať prázdny a izba by celkovo nemala byť príliš preplnená nábytkom. Opak môže vyvolávať pocit, že tu už nezostáva miesto pre vás, živé osoby.

Vo veľkom priestore môžete pomocou sedačky vytvoriť zaujímavé zónovania. Foto: mt-nabytek.sk
Vo veľkom priestore môžete pomocou sedačky vytvoriť zaujímavé zónovania. Foto: mt-nabytek.sk

1) Sedačku nikdy nedávajte tak, aby ste na nej sedeli chrbtom k dverám. Naopak ju vždy orientujte tak, aby ste na dvere ľahko videli. Vďaka tomu budete mať prehľad o tom, kto do miestnosti vchádza a budete sa môcť ľahšie uvoľniť. Však si skúste na chvíľu sadnúť chrbtom ku dverám. Cítite sa pokojne, alebo vám to vadí a cítite sa nesvoji?

2) Okolo sedačky musí byť dostatok miesta, aby ste o nič nezakopávali a do ničoho nenarážali. Medzi pohovkou a ďalším nábytkom by mala byť medzera minimálne 60 centimetrov. Platí to najmä o priestore medzi sedacou súpravou a konferenčným stolíkom či inou odkladacou plochou, kadiaľ sa často budete preťahovať pri sadaní.

3) Sedačka by mala byť postavená tak, aby sa vám pri pohľade z nej zdal priestor čo najväčší. Potom budete mať pocit, že sedíte vo väčšej miestnosti a nebudete sa cítiť toľko stiesnene. Aj preto sa v malej obývačke dáva sedačka často k stene a do rohu (pokiaľ to teda nie je preto, že už na ňu nezostalo nikde inde miesto).

Ako usporiadať nábytok v obývacej izbe? Inšpirujte sa na Pintereste.

4) Veľkosť sedačky vždy prispôsobte veľkosti miestnosti. Do veľkého priestoru vyberte veľkú sedaciu súpravu, ktorá priestor zaplní a zútulní, do malého priestoru voľte menšie dvoj- alebo trojsedačky, prípadne pár kresiel, aby miestnosť nebola preplnená.

5) Ak máte dostatok priestoru, postavte sedaciu súpravu tak, aby ste aspoň z jedného miesta videli pri sedení von z okna. Sledovanie televízie po čase unaví myseľ aj oči a neprinesie taký relax, ako pohľad na mraky na nebi, krajinu, park, oblohu alebo aj mihotajúci sa život na ulici pred domom.

6) Ak nie ste vyložene televízni hypnotizéri, nemusíte umiestnenie sedačky a ďalšieho nábytku podriaďovať tomu, aby všetci videli na obrazovku. Veď obývačka by mala slúžiť aj k spoločnému životu, takže by ste mali vidieť na všetkých, čo sú v miestnosti (tvárou v tvár k sebe). Ľahšie tak medzi sebou povediete rozhovor, prípadne môžete na odkladacom stolíku rozohrať nejakú doskovú či kartovú hru.

Sedací nábytok rozmiestnite tak, aby si všetci sediaci videli do tváre. Foto: mt-nabytek.sk
Sedací nábytok rozmiestnite tak, aby si všetci sediaci videli do tváre. Foto: mt-nabytek.sk

7) Ak je to možné, nestavajte sedačku rovno k stene, ale postavte ju do priestoru. V takom prípade však voľte model s pohľadovou zadnou časťou. Vo veľkom priestore pomocou sedačky vytvoríte zaujímavé zónovania. V malých miestnostiach je naopak sedačka pri stene ideálnym (a mnohokrát jediným) riešením.

8) Pohovka by nemala stáť priamo pod oknom, pretože to potom smeruje k tomu, že televíziu dáte priamo oproti oknu. Na obrazovke sa potom môžu tvoriť odlesky, čo nie je príliš komfortné pre sledovanie ani zdravé pre oči. Druhým dôvodom je kúrenie, ktoré vo väčšine prípadov býva práve pod oknom. Pohovka potom bráni šíreniu tepla do miestnosti, zbytočne prekurujete a platíte viac za energie. Posledným dôvodom je tiež to, že si tým zhoršíte prístup k samotnému oknu.

9) Sedačka by mala byť umiestnená minimálne 20 centimetrov od zdroja tepla. Ak by sa kúrenia dotýkala, mohlo by dôjsť k zničeniu poťahu. Vhodné nie sú ani slnečné lúče. Ak pohovku postavíte mimo priame slnečné svetlo, predídete vyblednutiu a strate farieb.

10) Ak máte v obývačke krb, potom by od neho mala byť sedačka umiestnená v komfortnej vzdialenosti 1,5 - 2 metre. Pokiaľ toľko priestoru nemáte, dodržte aspoň bezpečnú vzdialenosť. Tá je závislá na type krbu, ale pohybuje sa okolo 80 cm dopredu od krbu a 40 cm do bokov. V týchto vzdialenostiach by napokon nemali byť umiestnené žiadne horľavé predmety.

Ak je to možné, tak sedaciu súpravu nedávajte pred okno. Foto: mt-nabytek.sk
Ak je to možné, tak sedaciu súpravu nedávajte pred okno. Foto: mt-nabytek.sk

Ako máte rozmiestnený nábytok vo svojej obývacej izbe a kam ste postavili sedačku? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok