1komentárov

Máte mravce v kredenci, ploštice v posteli alebo hlodavca na pôde? Zavolajte deratizátora, nech ich zneškodní

Hryzú vás doma nejaké zvieratká či nemôžete spať kvôli šušťaniu hlodavcov na pôjde a v stenách? Nesnažte sa ich zlikvidovať sami a zavolajte radšej na pomoc deratizačnú firmu. Ako prebieha deratizácia a dezinsekcia a koľko stojí?
Vydané: 22.07.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1258x

Mať doma hryzúce či otravné chrobáčiky alebo chlpaté hlodavce nie je nič príjemné, ale nemusíte sa za nič hanbiť. Škodcovia sa totiž neobjavujú len v bytoch "špinavcov". Napríklad také ploštice sa môžu objaviť aj v tej najupratanejšej domácnosti alebo v najluxusnejšom hoteli na svete. Prilezú trebárs zo susedného bytu alebo si ich priveziete z dovolenky. Ak v byte alebo dome škodcu nájdete, nesnažte sa ho zlikvidovať sami a zavolajte na pomoc profesionálov.

Pred príjazdom odborníkov sa nesnažte v byte upratovať a rozoberať nábytok. Môže sa stať, že potom napríklad škodcu vyženiete z ich "prirodzených" úkrytov a firme sa budú horšie hľadať, a teda aj likvidovať. Deratizačná firma vám vždy poradí, čo máte urobiť, než k vám príde, takže sa riaďte jej radami, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku.

Deratizátor si poradí s hmyzími škodcami, hlodavcami aj baktériami a vírusmi. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov
Deratizátor si poradí s hmyzími škodcami, hlodavcami aj baktériami a vírusmi. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Rozdiel medzi deratizáciou, dezinsekciou a dezinfekciou

Dezinsekcia je odbor, ktorý sa zaoberá likvidáciou obtiažneho a škodlivého hmyzu. Firmy väčšinou používajú chemické metódy hubenia (pomocou postreku, gélu alebo požieravej nástrahy). Najčastejšie dezinsekčné zásahy sú dezinsekcia obytných domov proti švábovitému hmyzu a mravcom, dezinsekcia povalových priestorov pri vyprataní holubieho trusu, ochrana dreva pred napadnutím červotočom alebo drevokaz a hubenie múch, komárov či švehiel. Firma vás však zbaví aj bĺch, ôs, ploštíc, rusov, švábov, mravcov farao či molí.

Dezinfekcia vedie k zneškodneniu mikroorganizmov (plesní, vírusov a baktérií). Dezinfekčné zákroky sa spravidla vykonávajú pre zabezpečenie hygienickej neškodnosti objektov (veterinárna sféra a potravinárske prevádzky). Firmy pri dezinfekcii používajú fyzikálne aj chemické metódy.

Deratizácia je proces likvidácie hlodavcov (potkanov, myší, krýs, škrečkov a ďalších). Podľa použitých prostriedkov sa delí na mechanickú (pasce na myši a podobné technické prostriedky), chemickú (jedy, teda rodenticídy), prípadne ďalšie metódy (rozšírenie chorôb medzi populáciu hlodavcov, eventuálne využitie ich prirodzených nepriateľov, napríklad mačiek). Najčastejšie sa vykonáva deratizácia vnútorných priestorov, niekedy je však potrebná aj vo voľnom priestore.

Kedy a prečo volať deratizátora

S pár mravcami alebo chrobáčikmi si možno poradíte s použitím likvidačného spreja z obchodu, ale akonáhle zistíte ich zvýšený výskyt, tak radšej zavolajte firmu, ktorá vykonáva dezinfekciu objektov. Za zvýšený výskyt škodlivého hmyzu sa považuje situácia, keď sa pri každodenných bežných činnostiach stretávate pravidelnejšie napríklad len s niekoľkými málo živými jedincami bez toho, aby ste ich cielene vyhľadávali. Takáto situácia vyžaduje profesionálny zásah a špeciálnu ochrannú dezinfekciu, pretože len cvičené oko kvalifikovaného odborníka odhalí všetky ich úkryty.

Neodkladný profesionálny zásah deratizátora je nutný v prípade zvýšeného výskytu škodlivých hlodavcov. Ten sa prejavuje najmä tým, že sa počas dňa stretávate opakovane so živými škodcami alebo vyhľadáte zreteľné stopy ich činnosti (používané nory s ohrýzanými okrajmi, vyšliapané cestičky, čerstvý trus alebo ohlodané potraviny, krmivá či iné materiály).

Pokiaľ objavíte ploštice, na nič nečakajte, neskúšajte sa ich zbaviť sami a okamžite volajte odbornú firmu. V obchode totiž nekúpite žiadny prípravok, ktorým by ste ich zabili. Niektoré druhy hmyzu aj hlodavcov navyše získavajú odolnosť voči prípravkom pre ich ničenie. To nastáva najmä po nesprávnej predchádzajúcej aplikácii hubiaceho prípravku, nízkej koncentrácii prípravku alebo nedostatočnom množstve aplikovanej látky. Ak tento problém nastane, rieši sa kombinovaným opakovaným zásahom s rôznymi prípravkami.

Ako prebieha deratizácia

Deratizačný zákrok sa skladá z prieskumných prác (zistenie druhu hlodavcov a stupňa zamorenia podľa stôp, voľba optimálnej nástrahy a odstránenie príčin výskytu), vlastného ničenia a následných kontrolných prác (vrátane dokladovania spotrebovaných materiálov, odstránenie uhynutých hlodavcov a bezpečnostných opatrení).

Deratizátor prezrie priestory, kde dochádza k výskytu hlodavcov a zistí, kde sú ich prístupové cesty. Ak by ich neutesnil, mohli by škodlivé hlodavce do objektu preniknúť znova. Preto je potreba zakryť otvorené kanalizačné poklopy a staré rozvody kanalizácie alebo vody, zaskliť pivničné okná, okolie rozvodov vody i plynu utesniť betónovou zmesou a zatesniť ostatné priechody (napríklad pletivom).

Deratizácia sa väčšinou vykonáva pomocou nástrah, ktoré deratizátor položí na vopred vytipované miesta. Buďto použije samotné požieravé nástrahy, alebo ich zmieša s kúskami potravín, aby zvýšil ich atraktívnosť pre hlodavce. Nástrahy môže vložiť do nástrahových staničiek, čím ich zneprístupní pre domáce zvieratá a deti. Navyše tým zabezpečí, aby sa požieravá nástraha len tak nevysypala na zem. Staničky bývajú papierové alebo plastové (do vlhkých priestorov).

Aký je postup pri dezinfekcii

Pracovník firmy potrebuje najprv zistiť miesta výskytu hmyzu, takže mu musíte umožniť prístup k stenám, podlahe aj miestam vzniku tepla (elektromotory, trubky teplej vody a kúrenie). Pred aplikáciou postreku musí prikryť či uzavrieť potraviny a nápoje do nepriepustných obalov. Samotný zásah potom vykonáva postrekom či aplikáciou požieravých nástrah. Použitie prípravku závisí od mnohých faktorov a je na rozhodnutí deratizátora, aby zvolil najvhodnejšiu aplikáciu. Pri akútnom výskyte je treba vykonať zásah opakovane. Prvý postrek totiž zlikviduje iba vyliahnutú žijúcu populáciu, ale nakladené vajíčka nezlikviduje, pretože sú veľmi odolné.

Opakovanie zásahu je nutné vykonať 4 - 6 týždňov po prvom postreku, kedy sa z nakladených vajíčok vyliahne nový hmyz. Ošetrené priestory sú spravidla obývateľné okamžite po vyvetraní, vždy však rešpektujte pokyny pracovníka, ktorý zásah vykonal. Prípravky väčšinou nezapáchajú, pôsobia dotykovo a nevyparujú sa, teda po aplikácii odpadá riziko vdýchnutia výparov. V prípade použitia požieravých nástrah sú zdravotné riziká minimálne. Po zásahu nezabudnite umyť teplou vodou pracovné plochy (kuchynské linky, stoly).

K úspešnému prevedeniu a likvidácii všetkých jedincov je nutné vykonať zásah vo všetkých bytových i nebytových jednotkách a v spoločných priestoroch domu. Vždy záleží na rozhodnutí profesionála a na vzdialenosti od "epicentra" výskytu. V prípade, že zákrok proti škodcom vykoná iba v časti domu, môže populácia hmyzu, ktorá prežije, migrovať do bytov (prípadne stúpačiek či iných priestorov), kde nebol zásah vykonaný. Akonáhle prestane prípravok pôsobiť, tak sa hmyz postupne vráti do celého objektu. Doba účinnosti prípravku je 30 až 60 dní, niekedy až 4 mesiace (podľa druhu prípravku a vonkajších podmienok). V prípade, že dôjde k vyhubeniu hmyzu aj v susedných objektoch, zamedzí sa výskyt hmyzu aj na niekoľko rokov.

Ako vybrať deratizačnú firmu

Deratizačná firma by mala všetky služby zvládnuť čo najskôr od zavolania a po telefóne by vám mala poradiť, čo robiť pred tým, než k vám prídu jej pracovníci. Kvôli reakciám okolia by mala byť maximálne diskrétna, mala by mať dlhodobú prax a skúsenosti v odbore a mala by používať širokú paletu povolených prípravkov aj moderné technológie. Opäť platí, že najlepšie je vybrať firmu, s ktorou majú dobré skúsenosti rodinní príslušníci, známi alebo bývalí zákazníci.

Deratizátor musí absolvovať kurz a úspešne zložiť skúšku odbornej spôsobilosti pred komisiou menovanou krajským hygienikom. Osvedčenie o odbornej spôsobilosti s celoštátnou platnosťou je jednou z podmienok pre získanie živnostenského oprávnenia (viazaná živnosť Špeciálna ochranná dezinfekcia, dezinsekcia a deratizácia). Odborníka so všetkými oprávneniami na vykonávanie deratizačných a dezinfekčných zákrokov nájdete napríklad na stránkach Cech profesionálov dezinfekcie, dezinsekcie, deratizácie Slovenskej republiky (Cech DDD).

Cech profesionálov DDD je občianskym združením, ktoré združuje odborníkov na likvidáciu škodcov a obhajuje ich záujmy voči úradom. Za čas svojej pôsobnosti si vybudoval autoritu a uznanie v centrálnych a regionálnych štátnych a samosprávnych orgánoch, odborných inštitúciách, firmách DDD a výrobcoch a distribútorov prípravkov DDD. Cech dlhodobo aktívne spolupracuje so štátnymi orgánmi a samosprávami, odbornými inštitúciami a obdobnými združeniami v zahraničí, vrátane získavania aktuálnych informácii z európskej asociácie CEPA. Pravidelne organizuje odborné semináre a školenia pre svojich členov aj nečlenov.

Využili ste niekedy služieb deratizátora? Napíšte do komentára pod článkom, ako to celé prebiehalo.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Nebaví vás klasická výmaľba ani tapety a chcete na stenách niečo osobité a originálne? Pozvite si graffiti umelca

2) Bojíte sa o svoj majetok? Nechajte si nainštalovať poriadny zabezpečovací systém a zaistite si bezpečnejšie bývanie

3) Televízia šumí a zrní, internetové pripojenie je nedostupné? Je na čase zavolať internetových a televíznych technikov

4) Chcete sa z práce vracať do uprataného a voňavého domova? Najmite si pani na upratovanie či upratovaciu službu

5) Plánujete výmenu alebo renováciu podlahy a neviete si s tým rady? Zavolajte na pomoc šikovného podlahára

6) Ako sa presťahovať ľahko a rýchlo? Zavolajte si na pomoc sťahovákov a nechajte na nich všetku ťažkú prácu

7) Chcete si užívať všetky výhody záhrady, ale nechce sa vám o ňu starať, prípadne na to nemáte čas? Najmite si záhradníka

8) Stalo sa z vášho bazéna záhradné jazierko plné žaburiny a nemáte sa kde osviežiť? Najmite si bazenára, nech ho vyčistí

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 1
Nadpis:
  Vaše meno:
dezinsekcia mravcov
Chcela by som sa informovať či dezinsekcia je zdraviu škodlivá.
ODPOVĚDĚT
Jana | 10.10.2016

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok