Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
511.75
0komentárov

Chcete večer niekam vyraziť a odpočinúť si, ale nemá vám kto postrážiť deti? Najmite si pestúnku na stráženie

Potrebujete postrážiť dieťa? Najmite si pestúnku. Ako funguje stráženie detí a služby babysitting? Ako spoznať spoľahlivú a schopnú pestúnku, kde ju zohnať a na koľko vás vyjdú jej služby? Zvládne i niečo ďalšie, než len stráženie?
Vydané: 12.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 581x

Deti sú radosť, ale výchova je niekedy celkom náročná, a tak nie je divu, keď si chce človek trochu odpočinúť, niekam vyraziť a urobiť si chvíľku sám pre seba. Lenže ako to urobiť, keď práve babička nemá čas a nemôžete zohnať nikoho iného, kto by vám deti postrážil? Nie je nič jednoduchšie, než si najať pestúnku. Prácu babysitter vyhľadávajú predovšetkým maturanti, študenti alebo mladí ľudia, a to za účelom zarobiť si peniaze, u babysittingových agentúr potom väčšinou nájdete kvalifikovaných pracovnkov.

Opatrovateľka postráži dojčatá aj malé deti, zatiaľ čo ste mimo domova. Okrem klasického stráženia ich môže tiež vyzdvihovať a sprevádzať do školy a na krúžky, prípadne s nimi chodiť na prechádzky. Niekedy sa s pestúnkou môžete dohodnúť aj na uvarení, drobnom nákupe počas prechádzky s dieťaťom či upratovaní hračiek späť do políc a boxov na hračky. Opatrovateľka by však mala venovať pozornosť predovšetkým vášmu dieťaťu a okrem hier by sa mala starať aj o jeho rozvoj a učenie.

Potrebujete postrážiť deti a babička nemá čas? Zavolajte opatrovateľke. Foto: ©Depositphotos.com/ampack
Potrebujete postrážiť deti a babička nemá čas? Zavolajte opatrovateľke. Foto: ©Depositphotos.com/ampack

Pestúnku môžete hľadať cez inzerát v inzertných novinách či na rôznych inzertných serveroch, prípadne môžete umiestniť inzerát na nástenky v okolí stredných a vysokých škôl alebo priamo v nich. Dnes existujú aj veľké internetové portály, kde si môžete vybrať pestúnku online, ako napríklad eopatrovatelky.sk. Ideálne je, ak pestúnka býva neďaleko vás alebo má vlastné auto, aby sa k vám dostala ľahko a rýchlo kedykoľvek to bude potrebné.

Či už budete pestúnku hľadať cez inzerát alebo cez agentúru, vždy sa informujte na niekoľko zásadných vecí. Opatrovateľka musí byť spoľahlivá, takže by mala mať čistý trestný register. Ideálne je, ak má absolvované aj psychologické testy a dobrý zdravotný stav, čo potvrdí zdravotný preukaz. Ten zaručí aj bezinfekčnosť. O solídnosti pestúnky vám však viac ako výpis z registra trestov povedia referencie od ostatných mamičiek a predchádzajúcich zamestnávateľov.

Podľa čoho si pestúnku vybrať

Pri výbere agentúry by ste mali zohľadniť kvalifikáciu jej zamestnancov. Väčšina agentúr ponúka pedagogicky či zdravotne vzdelané pestúnky alebo aspoň mamičky s odrastenými deťmi. V niektorých prípadoch prechádzajú budúce pestúnky aj rôznymi testami, čo však nemusí byť zárukou kvality. Ak opatrovateľka nie je láskavá a priateľská, tak len ťažko nájde aj napriek všetkému vzdelaniu spoločnú reč s vaším dieťaťom. Ak hľadáte pestúnku na vlastnú päsť, záleží len na vás, akú kvalifikáciu po nej budete požadovať.

Väčšina agentúr vám v rámci svojich služieb zaručí poistenie pre prípad poškodenia majetku vo vašej domácnosti. Do určitej výšky väčšinou hradí škodu opatrovateľka sama, pri prekročení hranice potom dostanete peniaze od poisťovne. Ak máte strach o vybavenie bytu, požadujte poistenie i po opatrovateľke, ktorú kontaktujete cez inzerát. S opatrovateľkou sa chcite stretnúť ešte pred tým, než podpíšete zmluvu. Na stretnutí by malo byť aj vaše dieťa, aby ste zistili, ako to medzi ním a pestúnkou bude "fungovať".

Pestúnka môže deti odprevadiť do krúžku alebo ich vyzdvihnúť zo školy. Foto: ©Depositphotos.com/mary_smn
Pestúnka môže deti odprevadiť do krúžku alebo ich vyzdvihnúť zo školy. Foto: ©Depositphotos.com/mary_smn

Koľko stráženie stojí

U agentúry sa môžete dohodnúť na jednorazovom aj pravidelnom strážení. Na dĺžke pracovného času a mzde sa zvyčajne dohovoríte s pestúnkou, spíšte to však do písomnej pracovnej zmluvy alebo dohody o pracovnej činnosti. Stráženie detí, doprovod i kočíkovanie vás vyjde zhruba od 5 eur do 10 eur za hodinu. Stráženie je väčšinou lacnejšie, ak je návšteva pestúnky dlhšia ako jednu hodinu a keď jej služby využívate častejšie. U niektorých agentúr si za príplatok môžete dohovoriť stráženie narýchlo, napríklad len pol hodiny vopred, alebo ďalšie činnosti, ako je napríklad drobný nákup či uvarenie večere.

Využívate niekedy služby pestúnky? Napíšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Ako sa presťahovať ľahko a rýchlo? Zavolajte si na pomoc sťahovákov a nechajte na nich všetku ťažkú prácu

2) Chcete si užívať všetky výhody záhrady, ale nechce sa vám o ňu starať, prípadne na to nemáte čas? Najmite si záhradníka

3) Stalo sa z vášho bazéna záhradné jazierko plné žaburiny a nemáte sa kde osviežiť? Najmite si bazenára, nech ho vyčistí

4) Máte mravce v kredenci, ploštice v posteli alebo hlodavca na pôde? Zavolajte deratizátora, nech ich zneškodní

5) Nemôžete či nechcete vziať so sebou na dovolenku psíka či mačku? Využite profesionálov. Existujú psie aj mačacie hotely

6) Odchádzate na dlhšiu dobu preč a nepoznáte nikoho, kto by sa vám postaral o dom? Dohodnite si strážcu cez house sitting

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 9x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 33x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok