PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Máte doma malých adeptov moreplavby? Vyrobte im na záhrade pirátsku loď a pripravte ju na vyplávanie

Čím deťom spestriť domáce ihrisko? Vylepšite ho do podoby pirátskej lode zo zvyšných paluboviek pri stavbe podlahy. K lodi tiež potrebujete kormidlo, pirátsku vlajku, ďalekohľad, lodný zvon aj periskop. Čítajte 40. diel Babybytu.
Vydané: 16.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 734x

"Jo ho hóóó hó, nech tečie rum..." Kto by nepoznal už zľudovený popevok námorných lupičov, ktorí brázdili snáď všetky oceány od svetového rozšírenia moreplavby? Pokiaľ máte na záhrade či pri rodinnom domčeku dostatok miesta, nechajte vaše deti miesto leňošenia na pohovke v obývacej izbe na chvíľu riadiť koráb do neľútostnej námornej bitky s neúprosnými lovcami pirátov v kráľovských službách.

Na výrobu lode využite trebárs zvyšné palubovky z pokladania podlahy

Postavte deťom naozajstnú pirátsku loď, okamžite pripravenú na nalodenie. Vaši malí námorníci sa môžu preháňať po tráve s nákladom hračiek i kamarátov. Na výrobu lode, v podobe pieskoviska pre malé detičky, využite trebárs palubovky, ktoré vám zostali z pokladania podlahy. Budete ich potrebovať 16 kusov, asi meter dlhých s hrúbkou 25 až 28 mm. Kompletný postup nájdete na internete.

Toto je únos takmer v skutočnosti, skúste si ho s deťmi zahrať na záhrade. Foto: ©Depositphotos.com/Mari1Photo
Toto je únos takmer v skutočnosti, skúste si ho s deťmi zahrať na záhrade. Foto: ©Depositphotos.com/Mari1Photo

Rozpomeňte sa na svoje prípadné skúsenosti pri stavbe záhradných domčekov a bunkrov. Postup nie je náročnejší. Základňu vášho škunera tvoria 3 europalety, posypané štrkom. Dĺžka dna lode je 300 cm, šírka 100 cm a výška stožiara 3 metre. Výška spodnej paluby dosiahne najviac 60 cm, dvakrát výška bude podlaha hornej paluby. Nechýba ani plachta s rozmermi 180 × 150 centimetrov.

Vodný guľomet alebo delo na hornej palube umožní streľbu; aj na susedov.

Pre stavbu použite drevené hranoly 6 × 4 cm, na stojky zábradlia si vyberte sústružené okrasné plotové dielce. Kvôli ohýbaniu urobte plášť lode z paluboviek a z brúsených OSB dosiek. Všetky hrany zaoblené, skrutky pod krytkami. Maximálna dĺžka lode by nemala prekročiť 4 metre. Laná kvôli vierohodnosti kúpte pletené a povrazový rebrík vyrobte z bukových guľatín.

Stožiar ukotvite do plastového puzdra v zemi a zaistite ho proti pretáčaniu. Sťažeň vyrobte z 8 cm guľatiny, rahná z rovnakého materiálu o 3 cm tenšieho. Čierna plachtovina musí odolávať slnku i dažďu. V zadnej časti lode pamätajte tiež na nevyhnutnú skrýšu, kam sa vojde sedadlo a stolík. Pozornosť určite vzbudí funkčné sťahovanie kotvy cez ozubené kolesá, alebo prielez do podpalubia v prednej časti.

Vybavte loď vyťahovaním plachty aj vlajky cez kladky

Ak ste vyložene remeselní kreatívci, nadchnite svojich malých námorníkov funkčným sťahovaním a vyťahovaním plachty. Rovnako tak ich ohromíte vyťahovaním pirátskej vlajky na vrchol sťažňa cez kladku. Štýlovo čisté je aj vylezenie na hornú palubu po povrazovom rebríku, alebo spletenej povrazovej sieti s 20 cm okami. Pre ustráchanejších vybavte túto cestu obyčajným dreveným rebríkom.

Výstup do lode umožnia ako malým, tak aj väčším pirátom schodíky, doplnené pomocným lanom alebo malým zábradlím. Malými okienkami 15 × 15 centimetrov potom môžu deti pozorovať okolitý svet a komunikovať s rodičmi "cez palubu". Ak máte doma malého lezca, ktorý sa nebojí, doplňte mu námornú loď o lanové siete, rebríky, preliezky, prípadne sa pustite do malého lanového centra.

Nezabudnite na pirátsku vlajku, aby všetci poznali, kto je na palube.

K úplnému vybaveniu pirátskeho škunera na záhrade patrí aj čierna vlajka s typickými atribútmi. Spolu s päťmetrovým lankom ju kúpite na internete za 20 eur. Doplňte námornú výbavu aj o kormidlo a ďalekohľad. V tyrkysovej farbe je tento komplet na zakúpenie zhruba za 40 eur. Na palubách sa tiež často ozýval lodný zvon. Jeho maketu so skutočným zvukom kúpite za 20 eur.

Lanová preliezačka je najlepšou prípravou na pirátsky výcvik v plachtách škuneru. Foto: ©Depositphotos.com/anatols
Lanová preliezačka je najlepšou prípravou na pirátsky výcvik v plachtách škuneru. Foto: ©Depositphotos.com/anatols

Všetkých malých bojovníkov s dobrodružným srdcom potešíte ale aj doma, ak im zariadite detskú izbu v modrobielom námorníckom štýle. Vaši najmenší určite ocenia hrací kútik v podobe kajuty, postele v tvare lode, rebríky, mosty alebo laná. Malí námorníci a pirátky rozvinú svoju fantáziu aj v hojdacej sieti na oddych, alebo pod záchrannými kruhmi či kormidlami v posteľových čelách.

Deťom kúpte do izby aj posteľ v tvare lode a truhlu na poklady

V pravej detskej námorníckej posteli nesmú chýbať modrobiele obliečky a v blízkosti má stáť truhla na poklady, v tomto prípade na oblečenie. Úložné boxy na hračky alebo šatníkovú skriňu na už obsiahlejšiu garderóbu laďte tiež do modrej a bielej farby. Koberec i závesy potom vyberte s motívmi sveta pod hladinou mora, teda s rybičkami alebo mušľami.

V internetovej diskusii sa výstavbou detskej pirátskej lodi pochválil čitateľ s prezývkou Mára: "Doma to máme dobre rozdelené, manželka dostala nápad a ja ho realizujem." Podľa neho musí byť podobná atrakcia pre deti bezpečná, teda pevná konštrukcia, kvalitné zábradlia a základná kostra zmontovaná závitovkami 12 mm. Po zostavení celej lode je nutné všetko kvalitne opracovať a zaobliť.

Pozrite sa tiež na rôzne typy detských pirátskych škunerov na sieti Pinterest.

"Stavba musí chvíľu vydržať, preto stojí na zabetónovaných železných konzolách," píše ďalej Mára. Kostru zostavil z pokrájaných smrekových fošní hrúbky 8 cm, použil ich 5 kusov po 5 metroch. Na stavbe použil vedľa závitoviek tiež skrutky 100, 70, a 40 mm. Rozrezanie fošní, hobľovanie, skladanie konštrukcie a tvorba základov mu zabrala zhruba týždeň času.

K pravému pirátskemu škuneru patrí delo. V našom prípade radšej vodné. Foto: ©Depositphotos.com/BestPhotoStudio
K pravému pirátskemu škuneru patrí delo. V našom prípade radšej vodné. Foto: ©Depositphotos.com/BestPhotoStudio

Nechcete alebo nemôžete konkurovať profesionálnym lodeniciam? Pre veľkú oslavu narodenín napríklad i dohromady s kamarátmi môžete deťom požičať pirátsku loď ako nafukovaciu šmýkačku s rozmermi 7 × 4 × 5,5 metra. Na akejkoľvek rovnej ploche ju môže okupovať až 10 detí naraz. Dominantou lode je stožiar s domovskou vlajkou a papagájom. Potrebujete len zásuvku 220 V pre ventilátor. Cena za požičanie je podľa sezóny a dĺžky prenájmu 40 až 50 eur za hodinu s možnosťou zliav.

Postavili ste svojim ratolestiam na záhrade pravý pirátsky škuner? Napíšte do komentára pod článkom, aký ste mali úspech, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 50x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 111x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 104x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok