PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Chcete spoznať nových ľudí a niečo si zarobiť? Poskytnite cestovateľom miesto na prespanie alebo im prenajmite izbu

Máte voľný byt, miestnosť alebo gauč? Prenajmite ich alebo ponúknite zahraničným cestovateľom. Rovnako môžete vycestovať aj vy. Ako fungujú služby zdieľania či prenájmu bývania, ktoré existujú a aké povinnosti pri prenájme máte?
Vydané: 19.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1091x

Máte voľnú sedačku, izbu alebo dokonca celý byt a neviete, ako ich využiť? Môžete sa vďaka nim zoznámiť s množstvom nových ľudí z celého sveta, a prípadne na tom zarobiť aj nejaké to euro k svojmu existujúcemu príjmu. Prenájom však nie je tak jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože vám z neho plynú zákonné povinnosti, pri ktorých nedodržaní vám hrozia postihy. Aká je teda najľahšia cesta pre využitie voľného miesta v byte či dome a na čo si dať pozor?

Vďaka CouchSurfing spoznáte veľa nových ľudí z celého sveta. Foto: ©Depositphotos.com/elnariz
Vďaka CouchSurfing spoznáte veľa nových ľudí z celého sveta. Foto: ©Depositphotos.com/elnariz

Pozvite cestovateľov z celého sveta na prenocovanie

Ak vám nejde o zárobok, ale chcete sa zoznámiť s novými ľuďmi, môžete vyskúšať služby neziskových organizácií Servas, Hospitality Club alebo CouchSurfing. Na ich stránkach si zadarmo založíte profil a môžete ponúknuť izbu aj gauč na bezplatný nocľah, a to väčšinou na jednu alebo dve noci. Táto forma využitia voľného gauča či izby je ideálna pre komunikatívnych ľudí, pretože je tu predpoklad, že sa hosťovi budete viac venovať.

Hospitality Club je nekomerčný projekt založený na podporu medzinárodného priateľstva. Organizácia zaisťuje cestovateľom skrze svojich členov ubytovanie v krajinách po celom svete. Funguje to tak, že si cez stránky Clubu nájdete člena z miesta, kam chcete ísť, a jednoducho ho skontaktujete a dohodnete sa na prespaní. Raz nocľah využijete, inokedy zase poskytnete (nie je to však povinnosť). Zaregistrovať sa môže ktokoľvek a členstvo je zadarmo.

Podobne funguje aj nezisková organizácia CouchSurfing. Na stránkach môžete figurovať ako cestujúci aj ako hostiteľ. CouchSurfing má prepracovaný systém referencií a hodnotenia všetkých užívateľov a každý sa môže nechať verifikovať. Overenie totožnosti však stojí 19 eur. Vy ako hostiteľ máte právo si vybrať, koho ubytujete a koho odmietnete. Rozhodnúť sa môžete podľa informácií dostupných na profile člena a podľa následnej komunikácie s ním.

Prenajmite voľnú izbu a prilepší si k výplate

Voľnú izbu alebo celý byt či dom môžete prenajímať cez službu Airbnb, HouseTrip, 9flats, Interhome alebo HomeAway. HomeAway sa zameriava skôr na prenájom väčších a viac vidieckych nehnuteľností, ako sú chaty, vily či farmy. Oproti Airbnb je menej prehľadný a vhodný skôr pre väčšie skupiny. Byty a domy v mestách ponúka tiež, sú ale oveľa luxusnejšie a drahšie. HomeAway si navyše účtuje registračný poplatok. Snáď najpoužívanejší je Airbnb, ktorý je zadarmo a má snáď najviac ponúk z mnohých krajín sveta.

Akonáhle máte vybavené živnostenské oprávnenie, môžete na stránkach vybranej agentúry vyplniť profil, do ktorého nahráte fotky a zadáte cenu. Sami si nastavíte pravidlá, kto a kedy sa u vás môže ubytovať a sami si určíte mieru kontaktu s hosťom. Môžete sa s ním trebárs stretnúť osobne pri odovzdávaní kľúčov, ale ak mu poskytnete kód od dverí, nemusíte sa s ním vôbec vidieť. Zadanie ponuky je väčšinou zadarmo, ale niektoré agentúry následne berú servisný poplatok z každej rezervácie. Trebárs u Airbnb je taký poplatok 3 %.

Ako hostia, tak aj hostitelia majú profil s fotkou a po ukončení pobytu má každý príležitosť napísať hodnotenie toho druhého. Toto hodnotenie núti hostí správať sa k hostiteľom a ich majetku zodpovedne a s rešpektom. Veľké agentúry by mali mať poistenie proti prípadným škodám, ale to nenahrádza poistku majiteľov alebo prenajímateľov objektu. Preto je vhodné mať nehnuteľnosť poistenú a niekam zamknúť alebo odniesť naozaj cenné veci. Od veci nie je ani zabezpečenie bytu.

Aké povinnosti vám plynú z prenájmu?

Ak nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, preštudujte si nájomnú zmluvu, či môžete objekt ďalej prenajímať a prípadne za akých podmienok. Ak nájomná zmluva podnájom nerieši, musíte požiadať prenajímateľa o písomný doklad o tom, že súhlasí s ubytovaním 3. osôb. Ak by ste súhlas nemali, jednalo by sa o hrubé porušenie povinností vedúce až k výpovedi nájomnej zmluvy. Pred zverejnením ponuky sa uistite, či pravidlá združenia nájomníkov alebo ďalšie podobné organizácie nezakazujú ďalšie prenajímanie alebo či neobsahujú iné zákazy týkajúce sa hosťovania.

Ak prenajímate izbu v byte, kde bývate, uzatvárate s hosťom podľa zákona zmluvu o všeobecnom nájme (prenajímate objekt, ktorý je určený na trvalé bývanie). Ak máte byt, v ktorom sami nebývate, ale iba ho prenajímate, budete uzatvárať zmluvu o ubytovaní. V každom prípade potrebujete živnostenské oprávnenie (živnosť voľná na ubytovacie služby) a musíte platiť daň z príjmov. Príjmy zo samostatnej činnosti aj zo všeobecného nájmu sú síce zdanené rovnakou sadzbou (15 %), ale podstatne sa líšia v oblasti uplatňovania nákladov.

V niektorých mestách musí hosť zaplatiť kúpeľný poplatok. Tomu sa vyhne, ak preukáže, že nejde za rekreáciou, ale napríklad na pracovnú cestu. Výšku poplatku určuje mesto, väčšinou sa však jedná o čiastku okolo 0,5 eura za deň. Do 30 dní od získania živnosti sa musíte na miestnom obecnom úrade prihlásiť k plateniu kúpeľných poplatkov, z čoho vám plynie aj povinnosť viesť evidenčnú knihu a vždy do 15. nasledujúceho mesiaca po skončení ubytovania poplatok odviesť. Do evidenčnej knihy sa zapisuje doba ubytovania, účel pobytu, meno, priezvisko, adresa miesta trvalého pobytu a číslo občianskeho preukazu alebo cestovného pasu.

Keď prenajímate byt cudzincom, musíte viesť aj domovú knihu a spolupracovať v prípade potreby so štátnymi orgánmi, predovšetkým potom s políciou. V prípade, že sa jedná o človeka z Európskej únie, máte povinnosť hlásiť cudzineckej polícii pobyt dlhší ako 30 dní. Ak sa bude jednať o cestovateľov z krajiny mimo Európskej Únie, máte povinnosť ohlásiť každého, kto u vás ubytovaný aspoň jeden deň. Cudzinca môžete ľahko ohlásiť pomocou formulára na stránkach cudzineckej polície.

Prenajímate izbu či byt cez Airbnb alebo využívate couchsurfing? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Ako sa presťahovať ľahko a rýchlo? Zavolajte si na pomoc sťahovákov a nechajte na nich všetku ťažkú prácu

2) Chcete si užívať všetky výhody záhrady, ale nechce sa vám o ňu starať, prípadne na to nemáte čas? Najmite si záhradníka

3) Stalo sa z vášho bazéna záhradné jazierko plné žaburiny a nemáte sa kde osviežiť? Najmite si bazenára, nech ho vyčistí

4) Máte mravce v kredenci, ploštice v posteli alebo hlodavca na pôde? Zavolajte deratizátora, nech ich zneškodní

5) Nemôžete či nechcete vziať so sebou na dovolenku psíka či mačku? Využite profesionálov. Existujú psie aj mačacie hotely

6) Odchádzate na dlhšiu dobu preč a nepoznáte nikoho, kto by sa vám postaral o dom? Dohodnite si strážcu cez house sitting

7) Chcete večer niekam vyraziť a odpočinúť si, ale nemá vám kto postrážiť deti? Najmite si pestúnku na stráženie

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 93x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 88x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok