Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
455.85
1komentárov

Lámete si hlavu nad tým, ako osvetliť kvetináče či záhradné cestičky? So svietiacimi kameňmi to ide ľahko a rýchlo

Chcete mať fešácku záhradu alebo terasu aj v noci? Vyzdobte ju svietiacimi kameňmi. Z čoho sú vyrobené, ako v noci svietia a ktoré typy svietiacich kameňov existujú? Ako dlho svietia, koľko stoja a na čo všetko ich môžete použiť?
Vydané: 19.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1690x

Máte krásne vyzdobenú záhradu, ale je vám ľúto, že v tme žiadna dekorácia nevynikne? Ozdobte svoju záhradu tak, aby to bolo vidieť aj v noci, nasvieťte ju pomocou svietiacich kameňov. Cez deň budú pôsobiť nenápadne, akonáhle sa však zotmie, vaša záhrada sa ako zázrakom rozsvieti magickým svetlom. S výzdobou to však nepreháňajte, nech to u vás nevyzerá ako v Las Vegas. Svietiacimi kameňmi a štrkom môžete ozdobiť napríklad záhony, kvetináče, chodníčky, jazierko či schody. Prakticky všetko, čo vás napadne. Fluorescenčné okruhliaky nasypané pozdĺž cestičky alebo okolo schodov navyše poslúžia ako orientačné svetlo, vďaka ktorému ich ľahko nájdete aj v tme.

Fosforeskujúcimi kameňmi môžete ozdobiť prakticky čokoľvek. Foto: bestdarky.cz
Fosforeskujúcimi kameňmi môžete ozdobiť prakticky čokoľvek. Foto: bestdarky.cz

Fosforeskujúce kamienky

Na osvetlenie je najjednoduchšie použiť fosforeskujúce kamene, ktoré pri dennom alebo umelom svetle absorbujú svetlo a v nočných hodinách alebo na tmavom mieste začnú svietiť. Okrem svetla tak nepotrebujú žiadne ďalšie externé napájanie. Farba svetla býva zelená, modrá aj žltozelená a kamene vydržia svietiť približne 6 - 8 hodín. A čo je najlepšie? Jednoduchá inštalácia. Stačí ich totiž nasypať tam, kde chcete, aby svietili (napríklad do jazierka alebo okolo hojdačky).

Kamienky sú vyrobené zo špeciálneho poveternostne odolného plastu, neobsahujú žiadne rádioaktívne látky a nie sú toxické. Väčšinou sú celkom malé s priemerom do cca 3 cm a za tepla ich môžete tvarovať, vŕtať alebo brúsiť, takže ich ľahko prispôsobíte vašim potrebám. Navyše ich môžete vkladať do betónu, kameňa či dlažieb. Zaujímavý nočný efekt docielite tým, že štrk zamiešate medzi klasické kamienky, ktorými vysypete cestičky na záhrade. Balenie obsahujúce 100 malých kamienkov stojí okolo 10 eur.

Ako vyzerá záhrada osvetlená fosforeskujúcimi okruhliakmi? Pozrite sa na Pinterest.

Na zaliatie do betónu sa hodí skôr fotoluminiscenčný štrk, ktorý svieti žltozeleno alebo modrozeleno. Tiež zoženiete svietiaci piesok, ktorý je vyrobený na báze kovov alkalických zemín hlinitanu, ktorý má v štandardných podmienkach svetložltú farbu a pri znížených svetelných podmienkach vyžaruje v žltozelenej alebo modrozelenej farbe. Piesok je však určený pre sklársky priemysel a glazovanie (predovšetkým proces spekania a obaľovania).

Svietiace kamene na elektrický pohon

Ak chcete, aby kamene viac svietili, alebo túžite po väčšej dekorácii, kúpte si svetlá imitujúce kamenné okruhliaky. Väčšinou majú halogénové alebo LED žiarovky a bývajú poháňané batériami alebo solárnym panelom. Niektoré však musíte zapojiť do zásuvky. Kamene môžu byť vyrobené z robustného polyresinu odolného proti poveternostným vplyvom, aj zo skla, ktoré je odolné proti vysokej záťaži. Sklenené kamene je možné použiť aj pod vodou, ale uistite sa, že majú dostatočné krytie IP. Do exteriéru stačí IP 44, kedy je svetlo chránené proti striekajúcej vode, na trvalé použitie pod vodou by malo byť IP 68.

LED kamene na solárny pohon, ktoré sa automaticky rozsvietia po zotmení, stoja od 16 eur (súprava jedného veľkého a desiatich malých kameňov so solárnym panelom). Veľký plastový kameň s LED zdrojom, ktorému môžete pomocou diaľkového ovládača meniť farbu svetla, stojí okolo 70 eur (rozmer 150 × 400 mm). Svietiace kamene môžu byť vyrobené aj z priesvitného plastu pokrytého pieskom. Tieto stoja podľa typu a veľkosti od 100 eur.

Zoženiete aj svietidlá vyrobené z masívneho polyetylénu s ručne lepenými elementmi z prírodného pieskovca a s nohou z masívneho hliníka, napríklad v tvare gule, stĺpika alebo kocky. Zdroj svetla je LED alebo halogén a podľa veľkosti a tvaru stojí svietidlo od 750 eur vyššie. Ako najluxusnejší variant potom môžete zvoliť prírodný lomový kameň, ktorý je rozrezaný a do medzery medzi jednotlivými časťami je vložené špeciálne tvrdené sklo. Spodná časť kameňa je prevŕtaná na umiestnenie halogénového osvetlenia.

Vonkajšie dekoračné svetlo z lomového kameňa vyzerá luxusne. Foto: led-zahrada.cz
Vonkajšie dekoračné svetlo z lomového kameňa vyzerá luxusne. Foto: led-zahrada.cz

Páčia sa vám svietiace kamene do záhrady, alebo nemáte také dekorácie v láske? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 1
Nadpis:
  Vaše meno:
svietiace kamene
Deti z nich maju velku radost vymyslaju kde by ich dali.
ODPOVĚDĚT
maria socova | 11.10.2016

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 27x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 538x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 467x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok