1komentárov

Lámete si hlavu nad tým, ako osvetliť kvetináče či záhradné cestičky? So svietiacimi kameňmi to ide ľahko a rýchlo

Chcete mať fešácku záhradu alebo terasu aj v noci? Vyzdobte ju svietiacimi kameňmi. Z čoho sú vyrobené, ako v noci svietia a ktoré typy svietiacich kameňov existujú? Ako dlho svietia, koľko stoja a na čo všetko ich môžete použiť?
Vydané: 19.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2215x

Máte krásne vyzdobenú záhradu, ale je vám ľúto, že v tme žiadna dekorácia nevynikne? Ozdobte svoju záhradu tak, aby to bolo vidieť aj v noci, nasvieťte ju pomocou svietiacich kameňov. Cez deň budú pôsobiť nenápadne, akonáhle sa však zotmie, vaša záhrada sa ako zázrakom rozsvieti magickým svetlom. S výzdobou to však nepreháňajte, nech to u vás nevyzerá ako v Las Vegas. Svietiacimi kameňmi a štrkom môžete ozdobiť napríklad záhony, kvetináče, chodníčky, jazierko či schody. Prakticky všetko, čo vás napadne. Fluorescenčné okruhliaky nasypané pozdĺž cestičky alebo okolo schodov navyše poslúžia ako orientačné svetlo, vďaka ktorému ich ľahko nájdete aj v tme.

Fosforeskujúcimi kameňmi môžete ozdobiť prakticky čokoľvek. Foto: bestdarky.cz
Fosforeskujúcimi kameňmi môžete ozdobiť prakticky čokoľvek. Foto: bestdarky.cz

Fosforeskujúce kamienky

Na osvetlenie je najjednoduchšie použiť fosforeskujúce kamene, ktoré pri dennom alebo umelom svetle absorbujú svetlo a v nočných hodinách alebo na tmavom mieste začnú svietiť. Okrem svetla tak nepotrebujú žiadne ďalšie externé napájanie. Farba svetla býva zelená, modrá aj žltozelená a kamene vydržia svietiť približne 6 - 8 hodín. A čo je najlepšie? Jednoduchá inštalácia. Stačí ich totiž nasypať tam, kde chcete, aby svietili (napríklad do jazierka alebo okolo hojdačky).

Kamienky sú vyrobené zo špeciálneho poveternostne odolného plastu, neobsahujú žiadne rádioaktívne látky a nie sú toxické. Väčšinou sú celkom malé s priemerom do cca 3 cm a za tepla ich môžete tvarovať, vŕtať alebo brúsiť, takže ich ľahko prispôsobíte vašim potrebám. Navyše ich môžete vkladať do betónu, kameňa či dlažieb. Zaujímavý nočný efekt docielite tým, že štrk zamiešate medzi klasické kamienky, ktorými vysypete cestičky na záhrade. Balenie obsahujúce 100 malých kamienkov stojí okolo 10 eur.

Ako vyzerá záhrada osvetlená fosforeskujúcimi okruhliakmi? Pozrite sa na Pinterest.

Na zaliatie do betónu sa hodí skôr fotoluminiscenčný štrk, ktorý svieti žltozeleno alebo modrozeleno. Tiež zoženiete svietiaci piesok, ktorý je vyrobený na báze kovov alkalických zemín hlinitanu, ktorý má v štandardných podmienkach svetložltú farbu a pri znížených svetelných podmienkach vyžaruje v žltozelenej alebo modrozelenej farbe. Piesok je však určený pre sklársky priemysel a glazovanie (predovšetkým proces spekania a obaľovania).

Svietiace kamene na elektrický pohon

Ak chcete, aby kamene viac svietili, alebo túžite po väčšej dekorácii, kúpte si svetlá imitujúce kamenné okruhliaky. Väčšinou majú halogénové alebo LED žiarovky a bývajú poháňané batériami alebo solárnym panelom. Niektoré však musíte zapojiť do zásuvky. Kamene môžu byť vyrobené z robustného polyresinu odolného proti poveternostným vplyvom, aj zo skla, ktoré je odolné proti vysokej záťaži. Sklenené kamene je možné použiť aj pod vodou, ale uistite sa, že majú dostatočné krytie IP. Do exteriéru stačí IP 44, kedy je svetlo chránené proti striekajúcej vode, na trvalé použitie pod vodou by malo byť IP 68.

LED kamene na solárny pohon, ktoré sa automaticky rozsvietia po zotmení, stoja od 16 eur (súprava jedného veľkého a desiatich malých kameňov so solárnym panelom). Veľký plastový kameň s LED zdrojom, ktorému môžete pomocou diaľkového ovládača meniť farbu svetla, stojí okolo 70 eur (rozmer 150 × 400 mm). Svietiace kamene môžu byť vyrobené aj z priesvitného plastu pokrytého pieskom. Tieto stoja podľa typu a veľkosti od 100 eur.

Zoženiete aj svietidlá vyrobené z masívneho polyetylénu s ručne lepenými elementmi z prírodného pieskovca a s nohou z masívneho hliníka, napríklad v tvare gule, stĺpika alebo kocky. Zdroj svetla je LED alebo halogén a podľa veľkosti a tvaru stojí svietidlo od 750 eur vyššie. Ako najluxusnejší variant potom môžete zvoliť prírodný lomový kameň, ktorý je rozrezaný a do medzery medzi jednotlivými časťami je vložené špeciálne tvrdené sklo. Spodná časť kameňa je prevŕtaná na umiestnenie halogénového osvetlenia.

Vonkajšie dekoračné svetlo z lomového kameňa vyzerá luxusne. Foto: led-zahrada.cz
Vonkajšie dekoračné svetlo z lomového kameňa vyzerá luxusne. Foto: led-zahrada.cz

Páčia sa vám svietiace kamene do záhrady, alebo nemáte také dekorácie v láske? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 1
Nadpis:
  Vaše meno:
svietiace kamene
Deti z nich maju velku radost vymyslaju kde by ich dali.
ODPOVĚDĚT
maria socova | 11.10.2016

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok