0komentárov

Ako usporiadať všetok odev v šatníkovej skrini tak, aby sa neničil, a vy ste o ňom mali prehľad? Čítajte rady a tipy

Máte pocit, že vám v spálni nestojí obyčajná šatníková skriňa, ale vchod do bájnej Narnie, pretože sa vám v nej stráca všetko oblečenie? Stačí si ju riadne usporiadať a už nikdy nebudete veci hľadať. Čítajte rady a tipy, ako na to.
Vydané: 22.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3695x

Stojíte každé ráno dlhé minúty pred skriňou, pretože sa nemôžete rozhodnúť, čo si vziať na seba? Možno to nie je vašou nerozhodnosťou, ale tým, že neviete, čo všetko v nej vlastne máte ukryté. Urobte si v skrini poriadok a už nikdy pred ňou nevystojíte chodníček (teda ak predsa len nie ste nerozhodní). Veci, ktoré používate denne, dajte do výšky okolo 120 cm, zásuvky len do takej výšky, aby ste videli pohodlne dovnútra. Tyč na ramienka by mala byť v úrovni očí, za ideálne sa pre pravidelne nosené veci považuje výška okolo 165 cm. Pod šatníkovou tyčou by malo byť 70 - 90 cm, pri dlhých kabátoch až 140 cm.

Pre zavesenie objemnejšieho oblečenia na ramienkach, ako sú napríklad kabáty, potrebujete skriňu hlbokú aspoň 56 cm. Ak máte vysokú skriňu, dajte dve šatníkové tyče nad seba. Rozmyslite si však vzdialenosť medzi nimi, aby sa vám povešané oblečenie nekrčilo. Ak na hornú tyč nedosiahnete, vyberte tyč sklopnú (pantograf). S pomocou tiahla sa potom pohodlne dostanete k oblečeniu, ktoré nepotrebujete každý deň. Do úzkych skríň sa zase hodia výsuvné šatníkové tyče. Šatníková tyč by mala byť rozdelená do patričných zón podľa typu oblečenia.

Urobte si v skrini poriadok, nech v nej nemusíte stále niečo hľadať. Foto: ©Depositphotos.com/vovoklak
Urobte si v skrini poriadok, nech v nej nemusíte stále niečo hľadať. Foto: ©Depositphotos.com/vovoklak

Kam uložiť aké oblečenie?

Spodnú časť skrine zarezervujte pre krabice, kabelky, tašky a topánky, horné a horšie prístupné miesta pre sezónne veci. Vždy sa snažte oddeliť veci na doma od vecí na von. Tričká na doma, tepláky alebo pyžamo môžete poskladať do stĺpikov na poličky, pretože nevadí, keď sa trochu pokrčia. Spodnú bielizeň a ponožky zase uložte do zásuvky, a to najlepšie takej, ktorá má vnútorný organizér.

Väčšiu časť šatníkovej skrine vyhraďte šatníkovým tyčiam a ramienkam, pretože väčšinu oblečenia je najlepšie zavesiť. Budete mať prehľad o tom, aké oblečenie máte, a nebude sa vám zbytočne krčiť. Na ramienka zavesíte šaty, mikiny, svetre, košele, bundy, kabáty a ďalšie oblečenie, na nohavice potom môžete zaobstarať špeciálny nohavicový vešiak. Aj keď je skladovanie oblečenia na ramienkach ideálne vzhľadom na prehľadnosť v skrini, tak nie každý materiál je na zavesenie vhodný.

Zaistite oblečeniu správnu starostlivosť

Na ramienka nie je vhodné vešať odevy z vlny, svetre, čiapky a šály. Počas pol roka, kedy nebudú potrebné, totiž vďaka svojej váhe ľahko stratia tvar. Urobíte lepšie, keď ich naskladáte do krabíc alebo vriec. To isté platí aj pre kabáty, kašmír a kúsky z umelých kožušín. Najskôr však odstráňte z vreciek všetky veci, oblečenie vyperte, zapnite gombíky a opatrne ich zložte. V krabiciach ich uložte tak, aby všetky kusy mali dosť miesta a dostal sa k nim vzduch.

Oblečenie z pravej kože zaveste na suché a tmavé miesto, kde teplota neklesá pod 10 °C. Čím viac miesta a vzduchu bude kožené oblečenie mať, tým lepšie. Taftové róby, krajkové šaty alebo modely z hodvábnej organzy povešané na ramienkach chráňte bavlneným vrecom či obalom a dodržte medzi ramienkami dostatočné rozstupy, aby sa oblečenie nekrčilo. Ak vešiate na jedno ramienko viac kusov, počítajte s tým, že sa oblečenie rýchlo pokrčí a nebudete mať prehľad o tom, čo v skrini máte.

Šaty zaveste na ramienka so zárezmi a pokojne ich usporiadajte podľa farieb. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Šaty zaveste na ramienka so zárezmi a pokojne ich usporiadajte podľa farieb. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Nie je ramienko ako ramienko

Snáď na každý typ oblečenia existuje správne ramienko, ktoré pomôže oblečeniu udržať pôvodný tvar. Každý typ oblečenia má totiž iné požiadavky na uskladnenie. Ideálne je, aby ramienka boli z rovnakého materiálu, ale nie je to zas tak nutné. Hlavné je, aby boli funkčné. Oblečenie zavesené na ramienkach zostane vyžehlené, vzdušné a môžete ho v skrini ľahko usporiadať.

Ramienko na bundy, kabáty a pánske obleky má robustné ramená a silnejší háčik, pretože kabáty bývajú z ťažkých materiálov. Pevná konštrukcia zachová kabátom tvar v ramenách a predídete tak ich deformácii. Košeľové ramienko je dobré použiť aj pri sušení košieľ, aby sa udržal ich tvar. Nohavice môžete za pás prichytiť na ramienka s klipsami, alebo ich prehnite cez tyčku klasického trojuholníkového ramienka. Keď to neodbijete, zostanú vám na nich i puky.

Sukne prikolíčkujte dvomi úchytmi (princíp totožný s ramienkom na nohavice), alebo si zaobstarajte ramienko, ktoré má v ramenách špeciálne zárezy, do ktorých umiestnite pútka. Šaty zaveste na ramienka so zárezmi, kam hladko zapadnú ich ramienka. Existujú dokonca špeciálne ramienka na spodnú bielizeň, ale asi je celkom zbytočné ich používať. Zavesiť sa hodí akurát tak podprsenky, aby sa v zásuvke nezničili. Ramienka na spodnú bielizeň mávajú špeciálne háčiky, vďaka ktorým z nich spodná bielizeň nekĺže. Ramienka navyše bývajú polohovacie, takže ich môžete upravovať každému kúsku spodnej bielizne na mieru.

Sukne prikolíčkujte na ramienka s klipsami podobne ako nohavice. Foto: ©Depositphotos.com/Artex67
Sukne prikolíčkujte na ramienka s klipsami podobne ako nohavice. Foto: ©Depositphotos.com/Artex67

Ako máte zorganizované oblečenie v skrini vy? Podeľte sa o svoje tipy v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok