PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Koberec je vraj zdrojom prachu a liahňou zlých roztočov. Musí sa mu alergik naozaj vyhýbať, alebo je to ďalší mýtus?

Medzi ľuďmi koluje názor, že koberec sa do bytu alergika nehodí. Vraj sa v ňom držia roztoče a prach, ktorý sa chôdzou rozvíri do vzduchu a dráždi sliznice. Ako je to s kobercami naozaj? Naozaj musí mať alergik doma tvrdé podlahy?
Vydané: 29.08.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2006x

Najčastejšou príčinou alergie, ktorej sa predtým hovorilo všeobecne "alergia na bytový prach", sú roztoče. Človek však nie je alergický na ne samotné, ale na ich výkaly, ktoré sa šíria hlavne vzduchom. Alergikom potom najviac prekáža ich vdychovanie, kedy začnú dráždiť sliznice. Alergény sa často viažu na väčšie čiastočky domáceho prachu, ktoré sa usadzujú na podlahe a chodením ich človek víri do vzduchu. Ak nemáte čas na časté umývanie tvrdých podláh, kúpte si koberec.

Koberce výrazne znižujú prašnosť v miestnosti a značne tlmia hluk, čím zlepšujú akustiku miestnosti. Svojou hrejivosťou i farebnosťou posilňujú psychickú pohodu a ortopédi oceňujú ich ohľaduplnosť ku kĺbom. Koberce sú navyše výbornou tepelnou izoláciou, pretože dokážu udržať až o 12 % tepla viac ako drevené, keramické či kamenné podlahy. Sú tak ideálne na miesta, kde máte nohy dlhšiu dobu položené na zemi, napríklad pri jedálenskom stole alebo pri sedačke v obývačke.

Koberec znižuje prašnosť v miestnosti, príjemne hreje na nohy a tlmí hluk. Foto: ©Depositphotos.com/beatabecla
Koberec znižuje prašnosť v miestnosti, príjemne hreje na nohy a tlmí hluk. Foto: ©Depositphotos.com/beatabecla

Sú koberce pre alergikov vhodné, alebo nie?

Roztoče potrebujú k životu teplo a vlhko, takže sa najčastejšie vyskytujú v posteli a pohovke. Koberce pre ne nie sú ideálnym prostredím. V koberci nájdete maximálne ich vysušené exkrementy, ktoré sa doň dostanú spolu s domácim prachom. Trojrozmerná štruktúra kobercového vlasu navyše zachytáva jemné čiastočky prachu a alergénov a drží ich vo vnútri koberca až do vysávania, vďaka čomu sa alergénny materiál nevíri do vzduchu.

PRAVDA, ALEBO MÝTUS? Koberce sú do bytu alergika vhodné, pretože držia prach vo svojich vláknach, a ten sa tak pri chôdzi nevíri do vzduchu.

Koberce nie sú pre alergikov hrozbou, naopak im v miestnostiach s kobercom môže byť lepšie ako v miestnostiach s inými typmi podlahy. Platí to však za predpokladu, že sa o ne pravidelne a správne starajú. V boji proti alergénom je okrem vysávania dôležité tiež dobré vetranie miestnosti. Pri správnej údržbe koberca sa až o 50 % znižuje koncentrácia jemného prachu, ktorý poletuje vo vzduchu.

Pre alergikov sú vhodné koberce z prírodných materiálov, predovšetkým potom strižnej vlny. Tá je vďaka obsahu tuku mastná, odpudzuje nečistoty a rozliate tekutiny do seba hneď tak nevsiakne. Prírodné vlákna navyše dýchajú, absorbujú vlhkosť a pri suchom vnútornom vzduchu ju odovzdávajú do ovzdušia. Vytvárajú teda v interiéri príjemnú klímu, čo ocenia nielen alergici. Tiež si môžete zaobstarať koberec určený priamo pre alergikov, ktorý má označenie TÜV - Siegel: "Für Alergiker geeignet".

Koberec by ste mali aspoň dvakrát do týždňa vysať kvalitným vysávačom. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Koberec by ste mali aspoň dvakrát do týždňa vysať kvalitným vysávačom. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Ako sa v byte alergika starať o koberce

Údržba koberca je jednoduchá a väčšinou nemusíte používať ani žiadne chemické prostriedky (ak nepotrebujete vyčistiť nejakú škvrnu). Na vyčistenie vám stačí dobrý vysávač. Najlepšie je použiť vysávač s kefovou hlavicou alebo turbokefou. Kefy totiž efektívne odstránia prach zachytený v koberci spoločne s malými čiastočkami zachytenými v jeho vlase. Aby ste doma mali "zdravý" vzduch, mali by ste vysávať aspoň dvakrát týždenne.

Pri výbere vysávača dbajte na to, aby mal dobrý filter, napríklad HEPA, ale aj dobrú triedu emisií prachu, najlepšie A. Pri bezvreckovom vysávači je nevýhodou vysypávanie plnej nádobky na prach, počas ktorého sa dosť víri prach. Musíte si tak dávať pozor, aby ste ho nevdýchli. Ak je vysávač vreckový, voľte radšej vrecká so zdvojenými stenami.

Raz za čas vykonajte hĺbkové čistenie. Na koberce s nízkym vlasom (okrem bavlnených) použite suchú metódu, teda prášok, ktorý na seba naviaže prach aj nečistoty. Mokrú cestu znesú všetky druhy kobercov. Na trhu je dostatočný výber vhodných čistiacich prostriedkov, najúčinnejšie je však strojové čistenie. Horúca voda so saponátom uvoľní nečistoty, ktoré okamžite odsajete. Koberec môžete ošetriť aj prípravkom na zabíjanie roztočov, ktorý obsahuje akaricídy, pri hubení roztočov však často býva účinnejšie viachodinové pôsobeniu mrazu alebo slnka a následné dôkladné vyklepanie.

Aké skúsenosti máte s kobercami v byte alergika vy? Napíšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely zo seriálu Bytové mýty:

1) Búrame mýty! Preskúmajte spolu s nami v novom seriáli niektoré bytové povery a zistite, či sú pravdivé

2) Na lakovaný nábytok sa vraj chytá veľa prachu. Poďte s nami zistiť, či je to pravda, alebo mýtus

3) Podľa mnohých ľudí nepatrí sklenený nábytok do domácností s deťmi, vraj je nebezpečný. Je to pravda, alebo mýtus?

4) Medzi ľuďmi koluje názor, že tvrdší matrac je lepší ako mäkký. Je to pravda, alebo ide o ďalší bytový mýtus?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok