PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Koniec veľkých prázdnin je tu, začína nový školský rok. Ako zvládnuť s deťmi nový režim? 7 tipov pre pokoj a pohodu

Po 2 mesiacoch pohody pôjdu deti zase do školy, niektoré z nich prvýkrát. S koncom prázdnin im padá aj voľný časový režim. Prechod k normálu dá zabrať celej domácnosti. Čítajte ako zvládnuť prvé dni nového školského roka v pohode.
Vydané: 01.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 693x

Blíži sa koniec prázdnin, je tu september s novým školským rokom. Návrat do lavíc je často ťažký nielen pre školákov a študentov, ale aj pre vás, ich rodičov. Návrat z bezstarostného do školského režimu je preto skôr stresujúci. Buďte spočiatku tolerantní a uspokojte sa napríklad aj s málom. Oceňte detskú snahu a hlavne sa svojím potomkom na začiatku školského roka čo najviac venujte.

Myslite na to, že deti sú po prázdninách "nabité" rôznymi zážitkami. Tešia sa na svojich kamarátov a výsledkom je roztržitosť a zlé sústredenie.

V mnohých prípadoch mali deti cez prázdniny pochopiteľný voľný časový režim. Ponocovania a neskoré vstávania boli na dennom poriadku. Predíďte rozladenosti zo spánkového deficitu a deti v posledných prázdninových dňoch postupne učte na školský režim. Večernú prirodzenú únavu potom podporíte nastavením ranného budíčka o hodinu skôr, než na ktorý boli deti cez prázdniny zvyknuté.

Škola má deťom prinášať radosť, nie stres. Myslite na to hneď začiatkom roka. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions
Škola má deťom prinášať radosť, nie stres. Myslite na to hneď začiatkom roka. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions

Kúpte svojim ratolestiam v predstihu pred začiatkom školy nový nábytok podľa posledných trendov. Snažte sa byť trochu nadčasoví a nakupujte tak, aby vybavenie izby vášho školáka vydržalo dlhšie, ako jeden rok. Pozrite sa na detské a študentské izby. Už pripravené sady nábytku vám výber znateľne uľahčia. Zaistite dieťaťu pokoj na domácu prípravu hneď od prvého školského dňa.

7 hlavných bodov, aby vás ani deti nástup školského roka nezaskočil:

  • Zaveďte pravidelný a pevný denný režim, obzvlášť prváčik by mal chodiť spať v rovnaký čas a rovnako tak by mal mať pravidelný budíček a jedlo.
  • Dôležitá je pravidelnosť. Dieťa, obzvlášť prváčik, by malo chodiť spať v rovnaký čas. Rovnako tak by mal byť pravidelný budíček a jedlo.
  • Užite si spoločné rána a radšej si privstaňte. Spoločne sa naraňajkujte, neponáhľajte sa, drobčeka ráno nenapomínajte a nestresujte. Obzvlášť citlivejšie, môže byť vystresované celý deň.
  • Domáce úlohy nenechávajte až na večer. S dĺžkou domácej prípravy to ale počas prvých dní nepreháňajte a dieťa zbytočne nepreťažujte.
  • Nechajte svoje dieťa, aby si všetky veci na nasledujúci deň pripravilo samo. Až potom mu jeho školskú tašku len skontrolujte, či je v poriadku a niečo na ďalší deň nechýba.
  • Výber a nákup školských potrieb určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Budete tak mať malú rezervu na kúpu vecí, ktoré ste nezohnali. Prváka s potrebnými pomôckami zoznámte.
  • Ak bude musieť chodiť váš potomok do školy sám, dopredu si s ním určite prejdite celú trasu. Posilňujte ich schopnosť koncentrácie a uistite sa, že cestu v pohode zvláda.

Neváhajte kúpiť poriadny pracovný stôl. Deti pri ňom budú tráviť čoraz viac času, učiť sa čítať a písať, robiť úlohy. Ideálna dĺžka stola v období začiatku školskej dochádzky je 150 cm a počítajte s dnes už bežným a potrebným vybavením počítačovou zostavou. Keď si dieťa sadne na stoličku, musí mať aj vyrovnaný chrbát a nohy na zemi. Doplňte aj primerané osvetlenie, pridajte lampičku k posteli aj stolu.

Študentská izba Liana 1. Foto: MT nábytok
Študentská izba Liana 1. Foto: MT nábytok

Malí školáci už majú mať samostatné lôžko. Jeho dĺžku vyberte tak, aby vždy aspoň o 15 centimetrov presahovala výšku dieťaťa pri štandardnej šírke 80 centimetrov. Deti milujú detské postele v podobe áut, autobusov alebo napríklad aj lodí. Miesto v izbičke ušetríte s multifunkčnými vyvýšenými alebo poschodovými posteľami. Vedľa miesta na spanie je ich súčasťou aj písací stôl, šatníková skriňa, úložné priestory a police.

Nevýhodou u detí hlavne mladšieho školského veku, je nutnosť domáceho učenia, precvičovania a práce na domácich úlohách. Rodičom tu popoludňajšie povinnosti len začínajú.

S postupom času bude váš školák potrebovať oveľa viac miesta na knihy, zošity a učebnice. Kúpte mu napríklad praktické regály. K stolu dajte odpadkový kôš, hodiť sa bude aj nádoba na písacie potreby. Celkové osvetlenie izby vyriešte centrálnym svietidlom. Na čítanie kúpte stolové lampy, ktorých svetlo má dopadať na knihu pod uhlom 50°. Relaxačnú časť izby potom vybavte nástennými lampičkami.

Písací stôl Forge 1. Foto: MT nábytok
Písací stôl Forge 1. Foto: MT nábytok

V študentskej izbe sa už nemusíte riadiť zaužívanou schémou chlapcom modrá a pre dievčatá ružová. Izbu pre študenta zariaďujte s ohľadom na hlavné aktivity. Potrebujete vhodný stôl a stoličku, dostatok úložných priestorov a hlavne pohodlnú posteľ. Aj keď majú študenti o svojej izbe akúsi ideu, nesklamete ich prírodnou dyhou, lakovanými povrchmi, hliníkom či farebným plastom.

Teenagera nijako neznepokojujte, povinnosti si ho v škole čoskoro nájdu

Máte doma teenagera, pejoratívne u nás označovaného za pubertiaka? Na prelome augusta a septembra po ňom nič nechcite. Nerozčuľujte ho kontrolami upratovania izby alebo nejakým zoznamom úloh a nechajte ho plne prežívať splín z končiacich prázdnin. Na nič sa ho nepýtajte, pokiaľ sa bude chcieť zveriť, urobí to sám. Jednajte ako rovný s rovným a pokojne ho nechajte váľať pri počítači.

Detská posteľ s prístelkou Krystena. Foto: MT nábytok
Detská posteľ s prístelkou Krystena. Foto: MT nábytok

Musíte šetriť miestom? Kúpte kúsky sektorového nábytku. Jeho výhodou je jednoduché poskladanie modulov a tým aj široká variabilita. V malej miestnosti vyzerajú stavebnicové systémy dobre, idú ľahko skladať aj upraviť na mieru. Typickou "dekoráciou" študentských izieb sú povaľujúce sa veci na zemi či kreslách. Zabránite tomu členitou a priestrannou šatníkovou skriňou.

Uvedomte si, že vaše deti nemajú plniť vaše nenaplnené sny. V škole ich netrápte.

Konečné odporúčanie je, že s dieťaťom sa máte predovšetkým rozprávať. Každý deň si preto nechajte dostatok času na vľúdny rozhovor o tom, čo sa v škole dialo, čo mu robí radosť, čo ho naopak trápi a čo ho bavilo. Čas, ktorý venujete svojej ratolesti, je totiž to najdôležitejšie, čo mu môžete dať. Buďte trpezliví, chápaví a svoje deti chváľte. Nie je lepšia cesta pre vytvorenie vzájomne pevného vzťahu.

Ako u vás prebieha koniec prázdnin a začiatok školského roka? Zaobstarali ste svojim ratolestiam nový nábytok do detskej izby? Napíšte do komentára pod článkom, ako si doma robíte pohodu pri začiatku školského roka, a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 92x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 88x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok