PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ste po dovolenke podráždenejší a unavenejší ešte viac, než ste boli pred ňou? Zistite, ako sa tomu vyhnúť

Vrátili ste sa z dovolenky, ale namiesto toho, aby ste sršali pozitívnou energiou, tak ste smutní a unavení? Zrejme vás postihol podovolenkový syndróm. Pozrite sa, ako zvládnuť príchod z dovolenky a návrat do práce bez stresu.
Vydané: 06.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 414x

Postdovolenkový syndróm zažije snáď každý. Na dovolenke s all-inclusive sa musíte starať len o to, kedy je ďalšie jedlo a na ktorú pláž si ľahnete, lenže akonáhle sa vrátite späť domov, musíte sa postarať o jedlo, hromadu špinavej bielizne a v práci vás čaká množstvo úloh na dobehnutie. Prejavy podovolenkového syndrómu sú pri každom individuálne. Niekto pociťuje úzkosť, že nebude stačiť obvyklému tempu, ktoré inokedy zvláda, duševne pracujúci majú problémy sa sústrediť, u niekoho nastúpi nespavosť, smútok, podráždenosť či zlá nálada a vo väčšine prípadov sa objaví zvýšená únava.

Prejavy podovolenkového syndrómu:

  • problémy so sústredením
  • pocity úzkosti a nervozity
  • smútok, únava a letargia
  • nadmerná únava
  • podráždenosť a výbuchy hnevu
  • nespavosť
  • zlá nálada

Po dovolenke vás očakáva množstvo práce, trebárs hromada špinavého oblečenia. Foto: ©Depositphotos.com/artush
Po dovolenke vás očakáva množstvo práce, trebárs hromada špinavého oblečenia. Foto: ©Depositphotos.com/artush

Prečo sa človek cíti tak zle, keď by mal byť po dovolenke odpočinutý a plný energie? Väčšinou si za zlú náladu po dovolenke môžete sami, pretože si ju pokazíte svojím nerozumným správaním po návrate domov. Snaha vybaviť všetko okamžite totiž vyústi v stres, ktorý vás rýchlo pripraví o energiu získanú na dovolenke. Preto sa nesnažte zvládnuť všetko hneď, ale určite si, čo je skutočne potrebné urobiť a čo počká. Ako všetko teda zvládnuť?

Pripravte sa už pred odchodom

Neodchádzajte z neupratanej domácnosti. K neporiadku zanechanému doma pred odchodom sa totiž po návrate pripočíta hromada špinavej bielizne a všemožných suvenírov dovezených z ciest. Navyše pri príchode oceníte, že vás privíta čistá vaňa i periny, a to obzvlášť v prípade, že ste týždeň prespávali pod stanom. A tiež je dobré mať v zásobe nejaké tie trvanlivé potraviny, aby ste hneď po príchode nemuseli chodiť na nákup.

Nechoďte hneď do práce

Po návrate z dovolenky zostaňte ešte jeden alebo dva dni doma. Mozog i telo totiž potrebuje pár dní na koncentráciu a čas vrátiť sa k bežným povinnostiam. Hlavne neprepínajte svoje sily a neočakávajte prvý deň stopercentný výkon, nastavte si skôr voľnejší odpočinkový režim. Aklimatizácia je nutná najmä pre ľudí, ktorí prekračovali väčšie množstvo časových pásiem, pretože musia vybalansovať rozhodený spánkový režim.

Začnite pozvoľna

K úlohám neukončeným pred odchodom sa počas vašej dovolenky určite nabalia nové, takže je ideálne, keď ich ešte pred nástupom dovolenky dokončíte aj za cenu nejakých nadčasov. Po dovolenke sa k práci vráťte pozvoľna, rozdeľte si ju a nesnažte sa zvládnuť všetko naraz. Energiu na splnenie všetkých pracovných úloh si rozložte rovnomerne a hlavne nepanikárte, že je toho veľa. Ak môžete, robte medzi prácou krátke pauzy, ktoré vás vzpružia k lepším výkonom.

V práci nepanikárte a do nazhromaždených úloh sa pustite postupne. Foto: ©Depositphotos.com/w20er
V práci nepanikárte a do nazhromaždených úloh sa pustite postupne. Foto: ©Depositphotos.com/w20er

Po práci sa odreagujte

Ak nemáte v práci na relax čas, odreagujte sa po práci. Zájdite si na výstavu, prejdite sa, vyjdite si na bicykli alebo navštívte bazén. Kultúrne podujatia, šport či posedenie s priateľmi vám pomôžu obdobie po dovolenke lepšie zvládnuť. Nezostávajte však v meste dlho do noci a prvých pár pracovných dní radšej choďte do postele včas alebo aj o pol hodiny skôr ako pred dovolenkou. Dlhším a pravidelným spánkom obmedzíte únavu a ľahšie sa vrátite do rytmu, na ktorý ste boli zvyknutí pred odchodom.

Pripomeňte si dovolenku

Na pracovný stôl si položte suvenír alebo fotku z dovolenky, ktoré vám pripomenú príjemne strávené chvíle pohody. Ak je vám po dovolenke smutno, vypočujte si hudbu typickú pre danú krajinu, okoreňte si jedlo dovezeným korením a pustite si k tomu fotky či videá z dovolenky. A ak vám to náladu nezlepší, pustite sa do plánovania ďalšej dovolenky alebo aspoň nejakých víkendových výletov, či sa máte na čo tešiť.

Ako zvládate návrat z dovolenky do bežného režimu vy? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok