0komentárov

Ako si doma užiť kvalitné a originálne umenie, aj keď nemáte dosť peňazí? Využite službu požičiavania obrazov

Páčia sa vám obrazy, ale veľmi im nerozumiete alebo do ich kúpy nechcete investovať veľa peňazí? Požičajte si ich, nech vám doma nevisia kópie. Kde obraz na zapožičanie zohnať, ako pôžička prebieha a koľko za požičanie zaplatíte?
Vydané: 09.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1084x

Nepáči sa vám prázdne miesto nad sedačkou v obývacej izbe alebo nad posteľou v spálni? Zaveste si na stenu nejaký pekný obraz. Môžete si kúpiť lacné repliky originálov slávnych majstrov, ktoré kúpite za pár eur v niektorom z obchodných domov s nábytkom, ale musíte počítať s tým, že už pravdepodobne visia v stovkách ďalších domácností, takže nikoho neohromíte svojou originalitou ani vybraným vkusom pre umenie. Ak nemáte dosť peňazí na to, zaobstarať si originály, tak si obrazy prenajmite. Len počítajte s tým, že nepôjde o originál Picassa či Moneta...

Výhodou pôžičky je, že nemusíte investovať takú vysokú čiastku do originálu, vyhnete sa starostlivosti a udržiavaniu, a navyše môžete výzdobu ľahko a rýchlo zmeniť podľa aktuálnej nálady alebo vkusu. Do prenájmu sa často dostávajú obrazy mladých slovenských umelcov, takže zapožičaním obrazu podporíte ich tvorbu. Vo firemnej sfére je prenájom obrazov oproti ich nákupu výhodnejší v tom, že ho môžete zahrnúť do nákladov. Niektoré požičovne ponúkajú aj možnosť odkúpenia zapožičaných diel za zvýhodnenú cenu, napríklad za pôvodnú cenu zníženú o hodnotu pôžičky.

Prenájmom obrazov môžete podporiť slovenského umelca. Foto: ©Depositphotos.com/Mustang_79
Prenájmom obrazov môžete podporiť slovenského umelca. Foto: ©Depositphotos.com/Mustang_79

Ako fungujú požičovne obrazov

Obrazy si môžete prenajať ako do bytu, tak aj kancelárie, a to na mesiac, na pol roka aj na rok. Niektoré požičovne umožňujú aj krátkodobý prenájom počas niekoľkých dní. Počet obrazov, ktoré si zapožičiate, záleží len na tom, aký priestor im doma vyčleníte. Obrazy sú väčšinou prenajímané v rámoch, niekedy si však môžete vybrať zarámovanie tak, aby sa hodilo do vášho interiéru. Okrem obrazov si môžete požičať tiež sochy, rôzne plastiky a ďalšie umelecké predmety. Z požičovní môžete vyskúšať napríklad Galériu Andrej Smolák, Artika n.o. alebo Art Gallery Baronesa.

Niektoré požičovne ponúkajú okrem prenájmu obrazov aj odbornú konzultáciu u vás doma, kde vám pracovník poradí, aký obraz by sa do interiéru hodil. Predovšetkým pri prenájme väčšieho objemu obrazov sa vám bude hodiť kompletný servis vrátane dovozu diel a ich odbornej inštalácie. Cena prenájmu záleží hlavne od počtu obrazov, dĺžky požičania a hodnoty obrazov. Čím viac obrazov a čím dlhší prenájom požadujete, tým je cena väčšinou nižšia. Najlacnejšie mesačné nájmy na doma vás vyjdú na 4 eurá, tie najdrahšie aj na približne 150 eur (pri obrazoch s hodnotou viac ako 3 700 eur). Pri prenájme do kancelárie sa potom cena pohybuje od 8 do 370 eur za mesiac.

Plánujete veľkú oslavu? Prekvapte priateľov súkromnou výstavou obrazov. Foto: ©Depositphotos.com/imagestock
Plánujete veľkú oslavu? Prekvapte priateľov súkromnou výstavou obrazov. Foto: ©Depositphotos.com/imagestock

Ako to celé prebieha?

Ak si chcete prenajať jeden či dva obrazy, tak vám stačí navštíviť stránky vybranej požičovne a vybrať si obraz podľa vlastného vkusu, prípadne podľa štýlu, v ktorom máte danú miestnosť vybavenú. Ak si s výberom nie ste istí, môžete ho skonzultovať s pracovníkmi požičovne. Niektoré požičovne umožňujú zaslanie fotky miesta, kam chcete obrazy zavesiť, odborníci vyberú niekoľko vhodných obrazov, zasadia ich v grafickom programe do fotografie a pošlú vám ju späť. Vy vďaka tomu okamžite uvidíte, ako sa navrhované obrazy do miestnosti hodia, a môžete sa tak pre niektorý z nich ľahšie rozhodnúť.

Ak by ste si stále nemohli vybrať alebo si obraz u vás doma nedokázali predstaviť, firma vám dané obrazy príde ukázať v reáli a až potom sa rozhodnete. Pri zapožičaní väčšieho počtu obrazov sa už oplatí zaslať požičovni požiadavku, na základe ktorej si dohodnete termín konzultácie s jej pracovníkmi u vás doma. Tí vám potom na základe nej pripravia kolekciu umeleckých diel vhodných priamo pre váš interiér. Po výbere obrazov vám firma zostaví zmluvu o nájme a poistení diel. Akonáhle ju podpíšete, tak si obrazy buď vyzdvihnete v požičovni, alebo vám ich dovezú jej pracovníci. Tí môžu zabezpečiť aj odbornú inštaláciu obrazov vrátane ich správneho osvetlenia.

Máte skúsenosti s požičovňami obrazov? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Máte mravce v kredenci, ploštice v posteli alebo hlodavca na pôde? Zavolajte deratizátora, nech ich zneškodní

2) Nemôžete či nechcete vziať so sebou na dovolenku psíka či mačku? Využite profesionálov. Existujú psie aj mačacie hotely

3) Odchádzate na dlhšiu dobu preč a nepoznáte nikoho, kto by sa vám postaral o dom? Dohodnite si strážcu cez house sitting

4) Chcete večer niekam vyraziť a odpočinúť si, ale nemá vám kto postrážiť deti? Najmite si pestúnku na stráženie

5) Chcete spoznať nových ľudí a niečo si zarobiť? Poskytnite cestovateľom miesto na prespanie alebo im prenajmite izbu

6) Ako v domácnosti ročne ušetriť niekoľko stoviek? Nájdite si vďaka porovnávačom cien lacnejšieho poskytovateľa služieb

7) Máte hlad a chladnička zíva prázdnotou? Nechce sa vám ísť do obchodu? Objednajte si celý nákup na internete

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 25x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok