0komentárov

Zelená strecha = príroda nad hlavou. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo ju mať a zistite najlepšiu rastlinnú skladbu

Zelené strechy významne zlepšujú mestskú mikroklímu. Znížia teplotu, zachytia prachové častice a zabezpečujú, aby sa i váš dom zúčastnil malého vodného cyklu. Čo je zelená strecha, kam sa hodí a ako vyzerá? Mrknite na 7 jej výhod.
Vydané: 12.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1230x

Možno ste v zahraničí, ale stále častejšie aj u nás, so záľubou hľadeli na nádherne ozelenenú strechu rodinného domčeka alebo veľkej verejnej stavby. Takáto zelená strecha udržuje prach, v zime chráni pred mrazom a naopak v lete ochladzuje dom a naopak, produkuje kyslík a pohlcuje CO2, a zhruba 2× predlžuje životnosť strechy. Zapáčila sa vám a chceli by ste si ju vystavať?

Počítajte so značnou záťažou strechy a pomerne vysokými nákladmi

Mnohých nadšených záujemcov ale určite odradia dve komplikácie. Zelená strecha zaťaží každý meter štvorcový aj stovkami kilogramov. Statik musí preto veľmi starostlivo spočítať, či je na to váš dom pripravený. Navyše je strecha s vegetačnou pokrývkou drahšia než bežná plochá strecha. Aj v najjednoduchšej podobe stojí aspoň 40 eur za každý štvorcový meter. Radšej ale počítajte s nákladmi medzi 45 až 70 eur.

Na takej zelenej streche je predsa radosť si oddýchnuť alebo dať kávičku. Foto: ©Depositphotos.com/ilfede
Na takej zelenej streche je predsa radosť si oddýchnuť alebo dať kávičku. Foto: ©Depositphotos.com/ilfede

Odborne nechajte posúdiť aj sklon strechy. Optimálny je v rozmedzí 2 až 5 %. Ak je menší, budete mať problémy s odvodom vody. Pri väčšom sklone musíte do systému pridať zábrany, ktoré by pri lejaku bránili splavovaniu pôdy. Zelené strechy možno všeobecne postaviť do sklonu 35 až 45°. Radšej sa ale obráťte na profesionálnu firmu. Urobiť dokonale tesný hydroizolačný povlak je totiž náročné a pritom sa bez neho nezaobídete.

Bežná extenzívna zelená strecha váži pri plnom nasýtení vodou 80 až 180 kg/m2. Intenzívna strešná záhrada môže zaťažovať konštrukciu od 400 do 900 kg/m2. Existujú aj veľmi ľahké vegetačné strechy s porastom machov, ktoré vážia iba 50 kg/m2.

Každá zelená strecha je zložená z niekoľkých vrstiev. Vegetačná vrstva obsahuje zeminu aj humus a jej hrúbku zvoľte podľa vysadených rastlín. Machy a traviny tak potrebujú 20 - 50 mm, ale nízke kríky už 250 - 450 mm. Filtračná vrstva bráni prepadávaniu zeminy do nižších vrstiev a môžete na ňu použiť napríklad syntetickú geotextíliu s objemovou hmotnosťou minimálne 300 gramov na m2.

Drenážna vrstva zaisťuje vlhkostnú rovnováhu v celej hrúbke strechy, aby voda nepretekala cez nižšie vrstvy. Tvorí ju ľahčené kamenivo, napríklad keramzit či lipor. Akumulačná vrstva slúži na udržanie rovnováhy vlhkosti a je zo špeciálnej nopovej fólie. Prebytočná voda priebežne odteká na najspodnejšiu, podkladovú hydroizolačnú vrstvu a z nej mimo priestor strechy. Táto vrstva vám zaistí ochranu strešného plášťa pred zatečením.

Vegetačné zelené strechy delíme na intenzívne a extenzívne

Zelené strechy nájdete u nás i vo svete v intenzívnej a extenzívnej podobe. Na intenzívnych strechách rastie tráva, kvety a kríky. Typická pre nich je vysoká vrstva substrátu podľa druhu zelene a tým aj vyššie nároky na nosnú konštrukciu domu. Siahnete po nej vtedy, ak má byť strecha pobytovým priestorom a záhradou. Extenzívna zelená strecha naopak potrebuje len malú vrstvu substrátu, môže byť takmer bezúdržbová a osadíte ju len skalnicami a inými nenáročnými sukulentmi.

Na extenzívne ozelenenie striech si v záhradníctvach vyberte druhy skalničiek, ale aj cibuľoviny či hľuznaté rastliny. Pekne vyzerajú okrasné cesnaky, pažítky a nízke kosatce, ďalej trávy ako lipnica a kostravy. Vďačné budú byliny a trvalky, tarica, pakost, nátržník alebo klinček. Použiť môžete aj niektoré dreviny, napríklad jalovec, vres, borovicu kosodrevinu alebo kručinku.

7 výhod, prečo uvažovať o vybudovaní zelených striech:

  • Chránia strešnú konštrukciu proti extrémnym výkyvom počasia.
  • Pôsobia ako skvelá tepelná izolácia podkrovia i bytov, a to v lete aj v zime.
  • Zadržujú vodné zrážky, ktoré by inak bez úžitku stekali do kanalizácie.
  • Regulujú relatívnu vlhkosť vzduchu postupným odparovaním vody.
  • Pohlcujú prachové častice a CO2, naopak produkujú kyslík
  • Tlmia hluk a majú aj nezanedbateľnú protipožiarnu funkciu.
  • Poslúžia aj na pestovanie niektorých druhov zeleniny, ovocia a byliniek.

Výber rastlín na intenzívne ozelenenie je pomerne široký. Pozrite sa na traviny, letničky, trvalky, prípadne plazivé alebo nízke druhy drevín do výšky 10 metrov. Na strechách môžete pestovať aj liečivé byliny, drobné bobuľovité ovocie a, samozrejme, zeleninu do kuchyne. Myslite na to, že niektoré zo starších striech môžu vydržať pridané zaťaženie bez nutnosti dodatočnej výstuhy, iné nie. Preto sa určite poraďte s odborníkmi, najmä v prípade intenzívnejšieho ozelenenia.

Zatrávniť môžete vlastne každú strechu, ktorá unesie zaťaženie. V prípade dvojplášťovej strechy bude medzi tepelnou izoláciou a zelenou strechou vzduchová vetracia medzera. Tá ale znižuje účinky jednak letného chladiaceho efektu, jednak zimného tepelnoizolačného efektu. Jednoplášťová strecha nemá vetraciu medzeru, preto patrí pod tepelnú izoláciu parozábrana. Takáto konštrukcia je najekonomickejšia.

Pôvod zelených striech je aj na Islande, tvorili ich rašelinové koberce

Konštrukčné riešenie domov so zatrávnenou strechou pochádza zo severnej Európy. Je to po stáročia známe nielen v studenom podnebí Islandu, Škandinávie, Kanady a USA, ale aj v super teplom podnebí africkej Tanzánie. Pôvodná škandinávska zatrávnená strecha má sklon od 30° do 45° a tvorí ju 20 cm hrubá vrstva trávnatého koberca, ktorá je uložená na niekoľkých vrstvách brezovej kôry. Kôra je lepená dreveným dechtom, aby vznikla vodotesná a nepriepustná vrstva.

Zelenú strechu si môžete vytvoriť aj svojpomocne, ale skôr na stavbách typu garáž, pergola či šopa. Veľa rôznych návodov nájdete na internete. Vždy ale pamätajte na novú hydroizolačnú vrstvu proti prerastaniu korienkov. Súčasne tým aj posilníte schopnosť pôvodnej vrstvy odolávať vode. Tá totiž môže byť so stúpajúcim vekom už nedostatočná až poškodená.

Pozrite sa tiež, ako vyzerajú rôzne typy zelených striech na sieti Pinterest.

Zelená strecha v našich končinách prestáva byť exotickým výstrelkom a je zaujímavým riešením na súkromných aj verejných stavbách. Predovšetkým v mestách je táto zeleň veľkým prínosom kvôli spotrebe CO2 a naopak produkcii kyslíka. Nehľadiac na nemalú absorpciu zrážkovej vody miesto jej kompletného odvodu do kanalizácie. Pri starostlivosti o zelenú strechu je ale dôležitá praviedelnosť, preto na ňu určite nezabúdajte. Zanedbanie údržby totiž býva spravidla finančne veľmi náročné.

Nadchli ste sa pre zelenú strechu na vašu nehnuteľnosť? Napíšte do komentára pod článkom, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok