Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
425.75
0komentárov

Páči sa vám interiér z 19. storočia, kvetinový vzor a vôňa levandule? Zariaďte si romantické bývanie ako z rozprávky

Obľúbili ste si 19. storočie a jeho interiéry známe z filmov? Objavte tajomstvo romanticky ladených miestností. Nie je to žiadna veda. Typické, vhodne rozmiestnené dekorácie, štylizovaný nábytok a správne farby vám s tým pomôžu.
Vydané: 12.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1037x

Napriek uponáhľanej a nervóznej dobe, v ktorej žijeme, sa stále nájdu ľudia, dávajúci prednosť pohode, pokoji a romantike. Tiež vás nebavia náhle zmeny a všadeprítomný zhon? Zariaďte si domáce bývanie v romantickom duchu a štýle. Jeho realizácia nie je taká ťažká. Nezabudnite tiež správne vybrať a rozmiestniť typické dekorácie a príslušenstvo. Orientujte sa na spálňu, obývačku, prípadne kúpeľňu.

Zariaďte si bývanie v romantickom duchu, nie je to vôbec zložité

Traduje sa, že romantický štýl bývania majú rady predovšetkým ženy. Typickým prvkom sú zaoblené až zakrútené tvary a krivky. Všetko je skôr vo svetlejších tónoch, pastelových farbách v kombinácii s bielou. Biely nábytok vyberte s kovovými úchytkami. Dodajú vašej izbe či spálni nádych starých čias, z ktorých štýl ako taký čerpá inšpiráciu. Doplňte skôr vyrobené dekorácie, kvetované vzory či svietniky s vázami.

Romanticky zariadená spálňa pohladí na duši, a neskôr i na tele. Neváhajte... Foto: ©Depositphotos.com/amoklv
Romanticky zariadená spálňa pohladí na duši, a neskôr i na tele. Neváhajte... Foto: ©Depositphotos.com/amoklv
Romantický štýl je o snívaní, emóciách a fantázii. V takýchto bytoch nájdete často pastelové tapety so vzormi, ktoré pripomínajú zámocké múry. K nevyhnutným doplnkom patria aj jemné a splývavé látky, mašle, volány, krištále alebo mäkký koberec. Čo sa materiálu nábytku týka, prím hrá jednoznačne drevo. Poobzerajte sa po bielych alebo svetlokrémových kúskoch príjemných zaoblených tvarov. Pridajte k tomu ružovú, fialovú alebo červenú farbu, doplnenú kvetinovým dekórom.

6 dôležitých atribútov romantického štýlu: 

  • Kvety a kvetinové vzory vo všetkých podobách, na textile, nábytku i živé rastliny
  • K romantickému nábytku sa veľmi hodia vyrezávané ozdobné detaily
  • Nežné pastelové farby dodajú interiéru na romantike
  • Vpustite do miestností prirodzené svetlo a večer rozsvieťte lampy a sviečky
  • Miestnostiam dominujú polstrované kreslá, mäkké vankúše a hrejivé prikrývky
  • Kúpte si vázy, prikrývky s jemnými kvetinovými vzormi, vankúšiky, svietniky aj sviečky

K romantike patria teplé farby, predovšetkým potom ich jemné odtiene. Predstavte si v duchu ružovú, svetlomodrú alebo broskyňovú. Ich kombinácie pritom nebývajú kontrastné. Zháňajte tiež rôzne doplnky z mliečneho a brúseného skla, vázy, prikrývky s jemnými kvetinovými vzormi, vankúšiky, dizajnové lampičky a svietniky aj sviečky. 

Porcelán Betty Mint a obrúsok Jill mint, Green Gate, kolekcia zima 2016, Foto: bellarose.sk
Porcelán Betty Mint a obrúsok Jill mint, Green Gate, kolekcia zima 2016, Foto: bellarose.sk

Farby laďte skôr jemne, vyhýbajte sa "kričiacim" kombináciám typu čierna-červená-biela a podobne. Stavte na jeden výrazný prvok a ostatné utlmte. Príliš veľa romantických vzorov vám totiž veľmi veľkú službu neurobí. Jednotiacim prvkom romantických interiérov bývajú vzory. Sú často zložitejšie a vychádzajú z rozkvitnutých kvetov. Nájdete ich aj na rámoch zrkadiel či obrazov alebo vitrínach skleníkov.

Romantický štýl je absolútne nevyhnutné doplniť krásnou vôňou levandule.

Farebné rozhranie fandí pastelom, vyberte si takú paletu farieb, ktorá sa dopĺňa a dáva prednosť skôr jemným tónom. Ako na to? Vpustite do miestnosti prirodzené svetlo, otvorte okná a roztiahnite závesy. Večer rozsvieťte lampy a nezabudnite na sviečky. Svietniky pokojne zhromažďujte spoločne na viacerých miestach a kúpte si také, ktoré vhodne doplnia pastelovú paletu.

Obývacia izba Meryl, borovica nordic/dub divoký, Foto: MT-nábytok.sk
Obývacia izba Meryl, borovica nordic/dub divoký, Foto: MT-nábytok.sk

Pohodlie má najvyššiu prioritu, preto dominujú romantickej miestnosti polstrované kreslá, mäkké vankúše a hrejivé prikrývky. Hrajte sa s materiálmi. Použite napríklad falošnú kožušinu, zamat či kašmír, aby ste dodali izbe ten správny šmrnc. Iskru vašej obývačke dodajú samozrejme živé kvety. A platí tu poučka, nešetrite. Nezabudnite ani na detail, že váza môže mať romantický dekór.

Kovaný nábytok zjemnite vankúšmi, sedadlami a opierkami

Do romantického interiéru zvoľte kovaný, viac či menej zdobený nábytok. Zjemnite ho vankúšmi, sedadlami a opierkami. Dodajú mu nielen pohodlie, ale vytvoríte aj zaujímavý kontrast. Romantický nádych získate v interiéri tiež stavebnými prvkami, teda podlahou, priznanými trámami, tapetami či dverami. Aj tu by malo, ak je to možné, prevládať drevo, biela farba, prípadne kvetinové vzory.

Vankúš Judy warm grey a koberec Bianca Red, Green Gate, kolekcia zima 2016, Foto: bellarose.sk
Vankúš Judy warm grey a koberec Bianca Red, Green Gate, kolekcia zima 2016, Foto: bellarose.sk

Romantické bývanie si zariadite aj v paneláku. Základom sú textílie. Prostý variant si vystačí s drevom na podlahu i nábytok, bavlnou či vlnou na záclony, prikrývky či dečky a živými kvetmi. Klasický romantický štýl symbolizuje posteľ s nebesami, ktorú kúpite i v súčasnosti. Vhodným doplnkom môže byť kusový vlnený koberec v ražnej farbe surovej vlny.

Romantizmus je umelecký a filozofický smer konca 18. a začiatku 19. storočia a vznikol ako reakcia na preferovanie rozumu a praktického prístupu ku všetkým oblastiam života v predchádzajúcom období. Východiskovou inšpiráciou bol stredovek, a potom tiež exotické krajiny. Romantický štýl pôsobí veľmi útulne, pohodlne a zasnene, prevažuje v spálňach, ale aj v pohodlných kúpeľniach a v obývacích izbách. Príslušné pocity v nás dnes ale môže vzbudzovať i nábytok či riad po babičke.

Pri zariaďovaní romantického interiéru sa radšej vyvarujte niekoľkých chýb. Nesnažte sa do vašej izby či spálne napchať príliš veľa vecí. Stanú sa z nich len lapače prachu, ktoré každý váš nápad spoľahlivo zabijú. Patrí sem napríklad niekoľko takmer podobných krajiniek na stene, plastové sošky akože antického pôvodu alebo "zaručene originálne" mottá a citáty na rôznych podkladoch.

Prešívaná prikrývka Marie Pale Pink, Green Gate, kolekcia zima 2016, Foto: bellarose.sk
Prešívaná prikrývka Marie Pale Pink, Green Gate, kolekcia zima 2016, Foto: bellarose.sk

V spálni sa zamerajte na posteľnú bielizeň. Ideálnym materiálom je satén vzbudzujúci dojem luxusu. Farby vyberajte v jemnejších tónoch, pridajte niekoľko sviečok a mäkké ozdobné vankúšiky. Do kúpeľní nájdite kameninové misky, sklenené dózy, flakóniky a dlhý záves. Skvostom bude kozmetický stolík so stoličkou a veľkým zrkadlom. V obývačke použite poťahy, deky a prikrývky z prírodnej bavlny. 

Romantický štýl môžete premietnuť do akejkoľvek miestnosti v byte či v dome. Najčastejšie sa však používa v spálni, kúpeľni a obývačke.

Čo presne znamená bývanie v romantickom štýle, je dosť ťažké povedať. Pre každého totiž znamená romantika trochu niečo iné. Napriek tomu ste sa ale zoznámili s niekoľkými spájajúcimi linkami. Tie vás môžu pokojne preniesť napríklad do parížskeho interiéru plného kvetín a nežnej nálady. Otvorte len dvere svojho domova a nechajte sa unášať zasnenou a romantickou atmosférou.

Oslovil vás romantický štýl bývania a rozhodli ste sa zariadiť svoj domov podľa neho? Napíšte do komentára pod článkom, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 470x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 437x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok