0komentárov

Babské rady pre domácnosť: Ako najlepšie vyčistíte nábytok od odtlačkov prstov? Čierny čaj je favoritom

Nábytok s odtlačkami nevyzerá dobre. Ako odstrániť mastné odtlačky prstov? Zaberá studený čierny čaj, na viac ohmatané miesta toaletné mydlo. Ktoré prípravky použiť, a ktoré radšej vynechať, sa dočítate v ďalšom diele babských rád.
Vydané: 19.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1161x

Výstavné odtlačky prstov páchateľa sú snom každého kriminalistu, obhliadajúceho miesto činu. Takto "ozdobený" nábytok však chce mať vo svojej obývacej izbe alebo spálni len málokto. Ako zo špinavých skriniek, komôd a skríň najlepšie odstránite mastné odtlačky? Inšpirujte sa osvedčenými radami, ktoré používali odjakživa už naše babičky.

Odtlačkov prstov sa najlepšie zbavíte studeným čiernym čajom

Na lakovanom drevenom nábytku, podlahe a lamináte sa odtlačkov prstov zbavíte najlepšie studeným čiernym čajom. Čistú suchú handričku namočte do roztoku, pretrite, nechajte chvíľku pôsobiť a potom utrite do sucha. Málokto tiež vie, že studený čierny čaj je aj výborným pomocníkom na umývanie okien a zrkadiel. Nastriekajte čaj a potom doleštite sklo handričkou alebo novinovým papierom.

Na drevený nábytok musíte opatrne, hlavne žiadne kvantá vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Na drevený nábytok musíte opatrne, hlavne žiadne kvantá vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Až čistý nábytok je krásny, pretože vynikne štruktúra, lesk, farebnosť i kovanie. Na údržbu a čistenie masívneho a dyhovaného dreveného nábytku sú najlepšie prostriedky na alkoholovej báze. Nepoužívajte na čistenie saponát, vytvorili by ste na povrchu lesklého laku matný film. Na čistenie sa vôbec nehodia prípravky s obsahom pieskov, vyhnite sa aj všetkým druhom rozpúšťadiel.

Nepoužívajte saponátové prípravky, vytvoria na lesklom laku matný film.

Až čistý nábytok je krásny, pretože vynikne štruktúra, lesk, farebnosť i kovanie. Na údržbu a čistenie masívneho a dyhovaného dreveného nábytku sú najlepšie prostriedky na alkoholovej báze. Nepoužívajte na čistenie saponát, vytvorili by ste na povrchu lesklého laku matný film. Na čistenie sa vôbec nehodia prípravky s obsahom piesku, vyhnite sa aj všetkým druhom rozpúšťadiel.

Na ošetrenie staršieho nábytku použite zmes 1 kávovej lyžičky olivového alebo ľanového oleja, pol šálky octu a pol šálky červeného vína. Nábytok zmesou dobre potrite, nechajte 5 minút zaschnúť a potom suchou handričkou preleštite. Kožené predmety vyčistite najskôr octovou vodou, potom ich potrite ľanovým olejom a po vsiaknutí vyleštite suchou handričkou.

Leštenku nahradí rastlinný olej s pár kvapkami vonnej esencie

Prach zo steny a políc odstránite zmesou bežného rastlinného oleja s pár kvapkami vonnej olejovej esencie. Vytvorenú zmes nalejte do rozprašovača, nastriekajte na suchú utierku a potom nábytok nielen zbavíte prachu, ale tiež krásne vyleštíte. Dosiahnete rovnaký účinok ako leštenkou. Pomocníkom na leštenie nábytku je aj detský šampón. Dajte ho do teplej vody, opatrne umyte a ľahko vyleštíte.

Najlepším pomocníkom na nevítané odtlačky prstov na nábytku je studený čierny čaj. Foto: ©Depositphotos.com/lastudio87
Najlepším pomocníkom na nevítané odtlačky prstov na nábytku je studený čierny čaj. Foto: ©Depositphotos.com/lastudio87

Lakovaný nábytok najskôr nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čisteniu sú najlepšie špeciálne čistiace prípravky, ktoré vám zaručia, že neurobíte viac škody ako úžitku. Ak ich nemáte, šmuhy jednoducho utrite dobre vyžmýkanou mäkkou handričkou namočenou vo vlažnej vode a potom opatrne osušte. Mikrovláknovú utierku použite len značkovú, tá lacná sa vám môže "odmeniť" poškriabaním laku.

Vodu na drevený nábytok používajte len v nevyhnutných prípadoch a opatrne.

Drevo nemá rado vodu, preto ju používajte len v prípadoch nevyhnutných a len veľmi opatrne. Na veľmi ohmatané miesta, okolo kľučky, hrany dverí či kľúče, zaberá ľahko vlhká handrička s trochou toaletného mydla. Čistite po letokruhoch a potom mydlo opatrne inou handričkou odstráňte. Po dokonalom vysušení impregnujte drevené skrine prípravkami s prírodnými včelími voskami. Prenikajú dovnútra a drevo potom získa krásnu farbu, jemný lesk, a nebude sa tak rýchlo špiniť.

Na výrazne zašpinené miesta kľučiek používali babičky na handričky aj trochu zubnej pasty. Foto: ©Depositphotos.com/lovleah
Na výrazne zašpinené miesta kľučiek používali babičky na handričky aj trochu zubnej pasty. Foto: ©Depositphotos.com/lovleah

Ak sa vám podarí čokoľvek na nábytok rozliať, okamžite ho utrite do sucha. Platí to najmä v prípade dyhového alebo masívneho dreva. Babičky potom používali navlhčenú mäkkú handričku, do ktorej otreli trochu zubnej pasty. Následne škvrnu jemne pretierali. V prípade, že škvrna odoláva, pridajte na ňu trochu jedlej sódy. Nakoniec utrite suchou handričkou a preleštite leštenkou.

Na plastové časti nepoužívajte nikdy žiadne rozpúšťadlá

Máte na nábytku s odtlačkami prstov plastové časti? Nepoužívajte v žiadnom prípade rozpúšťadlá. Tie naleptajú povrch, ten sa potom bude viac špiniť, a môže sa aj sfarbiť. Na umývanie sú najlepšie vodou riediteľné čistiace prostriedky na umelohmotné povrchy. Farebné plasty nečistite alkoholom, miesta môžu zmeniť odtieň. Tiež tu nepoužívajte čistidlá s abrazívnymi časticami, drôtenky či škrabky.

Ak používate utierku z mikrovlákna, doprajte nábytku tú najkvalitnejšiu. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy
Ak používate utierku z mikrovlákna, doprajte nábytku tú najkvalitnejšiu. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy

Stále bojovať s odtlačkami a šmuhami budete aj pri nábytku s veľkými sklenenými dielmi, ako sú jedálenské stoly, vitríny, nábytkové dvierka či televízne stolíky. Použite čistiacu penu, čistú vodu, prípravok s obsahom alkoholu a nevyhnutnú kvalitnú utierku z mikrovlákna. Pieskované a leptané sklá vyžadujú špeciálnu penu, ktorú kúpite v drogériách a sklenárstve.

Ak si nie ste istí, či je drevo lakované, použite zmatňujúci vosk.

Ak potrebujete z nábytku odstrániť odtlačky prstov či mastnotu a nie ste si istí, či je alebo nie je drevo lakované, použite zmatňujúci vosk. Hodí sa dokonca aj na špecifické borovicové, dubové alebo tíkové drevo. Pri práci s voskami používajte suchú a čistú handričku. Zmes nanášajte v tenkej vrstve, prácu vám uľahčia výrobky, ktoré kúpite v spreji.

Ako sa zbavujete nežiaducich odtlačkov prstov na nábytku? Napíšte do komentára pod článkom, akú používate metódu, kde ste sa inšpirovali a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 25x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok