Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
361.80
0komentárov

Máte radi prírodný kameň a ľahké upratovanie? Vyrazte do kamenárstva a urobte si z domova žulové kráľovstvo

Ako vyzerá žula a čo je granit? Odlišujú sa tieto kamene niečím alebo ide o rovnaký materiál? Ktorými vlastnosťami sa granit vyznačuje a ako ho spoznáte? Kde všade sa používa, čo všetko z neho býva vyrobené a koľko stojí?
Vydané: 23.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 760x

Žula, v správnej odbornej terminológii granit, je luxusný prírodný materiál, ktorý má elegantný vzhľad a vysokú kvalitu i životnosť. Granit je odolný voči pôsobeniu klimatických vplyvov a vysokých teplôt (až do 300 °C), nepoškodia ho bežne používané chemikálie a má vysokú odolnosť voči väčšine kyselín. Nie je náročný na údržbu, ale odborníci ho odporúčajú pred používaním naimpregnovať špeciálnymi prostriedkami, ktoré ho ochránia pred nasiaknutím olejov a mastnôt. Nevýhodou žuly je pomerne vysoká obstarávacia cena, tá sa vám však vráti v dlhej životnosti materiálu.

Krátko o žule

Granit má zvýšený obsah niektorých prvkov, a to kremíka, kyslíka, hliníka, sodíka a draslíka. Zloženie žuly je pomerne premenlivé, obsahuje najmä kremeň, živec a sľudu, ktoré tvoria viac ako 90 % zloženej horniny. Prímesi (napríklad amfibol, augit alebo turmalín) majú vplyv na vlastnosti a vzhľad žuly, mnohé z nich však majú nežiaduci vplyv na využitie kameňa, pretože ten potom môže ľahšie podliehať rozkladu.

Žula sa vyskytuje po celom svete. Ťaží sa predovšetkým v Brazílii, Indii a v niektorých štátoch južnej Afriky (Angola, Juhoafrická republika, Namíbia a Zimbabwe). V súčasnej dobe sa na trhu stále viac objavuje aj žula z Číny. V USA je známy výskyt žuly v oblasti Skalistých hôr. V Európe sa najväčšie lomy na žulu nachádzajú vo Fínsku, Nórsku, Švédsku, Portugalsku a Španielsku.

Žula je výborný materiál na výrobu pracovných kuchynských dosiek. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Žula je výborný materiál na výrobu pracovných kuchynských dosiek. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Ako granit spoznáte?

Granit sa vyskytuje v širokej škále farieb. Väčšinou je svetlý, a to v bielej, ružovej, červenej, zelenkastej, žltkastej či modrastej variácii. Ak je prítomné väčšie množstvo tmavo sfarbených minerálov, môže byť aj tmavý až čierny. Prevažujúca farba horniny je často použitá v komerčnom názve jednotlivých granitov. Žula je obľúbená predovšetkým v sivom a modrom odtieni, existujú však aj nádherné červené varianty. Výhodou žuly je jej farebná stálosť, takže po celú dobu životnosti vyzerá rovnako.

Kde môžete žulu využiť? Inšpirujte sa na Pintereste.

Žula býva najčastejšie homogénne zrnitá (s rôznou veľkosťou jednotlivých zŕn), ale nájdete ju aj v rôznych žilkovaných a vzorovaných variantoch. Väčšinou je leštená na vysoký lesk, ale povrch môže byť aj matný alebo patinovaný. Vďaka vysokému lesku a studeným farbám pôsobí žula chladnejšie ako keramika, ale ide skôr o pocitovú záležitosť. Síce sa dlhšie zahrieva aj vo vykurovanej miestnosti, ale po zahriatí udrží teplo dlhšie (rovnako tak aj chlad), a to vďaka vynikajúcim akumulačným vlastnostiam. Ak zvolíte iný povrch ako leštený, nebude na vás žulová podlaha pôsobiť tak studeno.

Kde všade sa dá žula využiť

Granit sa, najmä pre svoju odolnosť voči klimatickým vplyvom, využíva v exteriéri ako stavebný, obkladový a dekoračný kameň. Vyrábajú sa z neho základové kamene, soklové kvádre a kamene, leštené obkladové dosky, významné stavebné monumenty, dlažobné kocky, obrubníky a schody. Žula je tiež nenahraditeľnou surovinou pre niektoré špecializované výrobky, napríklad meračské značky, kanalizačné šachty, spojné komory alebo prímerné dosky. Navyše sa z nej vyrábajú aj náhrobné dosky a pomníkové diely. V interiéroch je žula využívaná na obklady schodiskových stupňov aj stien, obklady okenných parapetov, stolné, pultové, barové a kúpeľňové dosky, vaničky do sprchovacích kútov, krbové rímsy a obklady, vykurovacie telesá, dekoračné predmety a podlahy. Žula je výborne využiteľná aj pri kuchynských linkách ako pracovná doska, pretože na nej môžete krájať aj ukladať na ňu horúce predmety bez obáv z toho, že ju zničíte.

Granit môžete použiť aj ako kúpeľňovú dosku pod umývadlo. Foto: ©Depositphotos.com/paulmhill
Granit môžete použiť aj ako kúpeľňovú dosku pod umývadlo. Foto: ©Depositphotos.com/paulmhill

Koľko granit stojí a ako sa oň starať?

Cena granitu je ovplyvnená spôsobom výroby, opracovaním kameňa a povrchovou úpravou, ale aj množstvom, ktoré si kúpite. Kalkulácia je vždy urobená na mieru, všeobecne však formátované dosky hrúbky 20 - 100 mm zoženiete za cenu okolo 47 eur za m2 a vyššie. Lámané schody kúpite od zhruba 45 eur za bežný meter (bm), nástupnice od 18 eur za bm, lámané preklady od 18 eur za bm a rezanoštiepané obklady s hrúbkou 2 - 3 cm od 34 eur za m2. Stolové dosky potom kúpite za cenu od 45 eur za kus a krbové rímsy od 15 eur za kus.

Čistenie a údržba kuchynských dosiek a iných výrobkov z prírodnej žuly je veľmi jednoduchá. Žulu môžete umývať a čistiť bežnými čistiacimi prostriedkami do domácnosti, nesmú však obsahovať piesok. Tým by ste totiž mohli poškriabať mäkšie minerály v horninovej hmote. Čistenie niektorých zaschnutých potravín môžete vykonať ostrým nožom, pričom sa nemusíte báť, že žulu týmto ostrím poškodíte. Výhodou granitu je možnosť renovácie, a to prebrúsením či preleštením, v prípade chýbajúcich častí potom ich náhradou alebo vytmelením.

Žula je veľmi jednoduchá na údržbu, stačí vám vlhká handrička a bežný čistiaci prostriedok. Foto: ©Depositphotos.com/scukrov
Žula je veľmi jednoduchá na údržbu, stačí vám vlhká handrička a bežný čistiaci prostriedok. Foto: ©Depositphotos.com/scukrov

Páči sa vám žula v interiéri? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 136x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok
Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 808x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok