PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Odomknúť dvere jednoduchým dotykom? Žiadny problém. Stačí mať chytrý zámok na dverách a smartfón vo vrecku

Kúpte si chytré dverové zámky. Ktoré typy elektronických zámkov existujú, ako vyzerajú a fungujú, na čo slúžia a čím všetkým ich môžete odomknúť? Koľko také zámky stoja? A čo ak práve nefunguje elektrina, dostanete sa potom domov?
Vydané: 26.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1668x

Chytré zámky sú rôzne. Niektoré majú iba čítačku odtlačkov prstov, iné klávesnicu na zadávanie kódov a ďalšie komunikujú s elektronickými kľúčmi, prípadne sa odomknú po priložení karty alebo čipu. Najvyspelejšie sú elektronické zámky, ktoré cez internet alebo Bluetooth prepojíte nielen so svojím smartfónom, ale aj dverovým zvončekom alebo systémom chytrej domácnosti. Pri týchto zámkoch si však radšej pri nákupe overte, že majú certifikovanú bezpečnostnú vložku. Mnohé totiž fungujú skôr ako chytrá západka či druhý zámok, čo znamená, že ich nenainštalujete namiesto klasickej dverovej vložky.

Výpadku elektriny sa nebojte, pretože väčšinu chytrých zámkov poháňajú klasické baterky, prípadne dobíjací akumulátor. Zámok vás dokonca sám upozorní notifikáciou v mobile na to, že sú batérie takmer vybité. A ak aj toto zlyhá, vždy máte možnosť zámok odomknúť klasickým kľúčom. Niektoré chytré dverné vložky sa dokonca zaobídu úplne bez zdroja energie. Elektronická vložka s čítačkou odtlačkov prstov a klávesnicou na zadávanie kódu stojí okolo 370 eur, dverný biometrický zámok na odtlačok prsta však zoženiete aj za približne 220 eur. Záleží predovšetkým na výrobcovi, dizajne a množstve funkcií.

Chcete odomykať vstupné dvere pomocou smartfónu? Kúpte si chytrý zámok. Foto: ©Depositphotos.com/aa-w
Chcete odomykať vstupné dvere pomocou smartfónu? Kúpte si chytrý zámok. Foto: ©Depositphotos.com/aa-w

Mechatronické dverové vložky

Mechatronická dverová vložka komunikuje s kľúčmi s elektronicky kódovanou informáciou. K povoleniu otočenia kľúča dôjde až po vložení nakódovaného kľúča do vložky, prečítaní dát a overení platnosti kľúča. Kľúčom bez platného kódu teda túto vložku neodomknete. Niektoré zámky vyžadujú batérie v kľúči, vo vložke či napojenie do zásuvky, niektoré "vyrobia" potrebnú energiu pri vsunutí kľúča do vložky.

Všetky kľúče sú rovnaké, líšia sa len nakódovaním. Môžete nastaviť rôzne úrovne oprávnení na vstup (i časovo obmedzený prístup), prípadne niektorým kľúčom prístup zakázať (napríklad v prípade straty), a to aj na diaľku. Zámky môžu mať aj pamäť udalostí (zaznamenajú každé odomknutie či pokus o otvorenie neplatným kľúčom), ktoré si môžete spätne prezrieť v dodávanom softvéri.

IKILOCK

IKILOCK je chytrý zámok, ktorý môžete odomknúť a zamknúť odkiaľkoľvek na svete pomocou smartfónu. Virtuálny kľúč môžete zdieľať s rodinou i priateľmi, a tento môžete na diaľku upravovať či úplne zakázať. V reálnom čase ste potom upozornení na vstup či odchod jednotlivých osôb z objektu. Okrem elektronického kľúča môžete na odomknutie zámku použiť aj klasický kľúč.

IKILOCK ľahko nainštalujete namiesto pôvodnej cylindrickej vložky (nemusíte nič vŕtať ani naťahovať kabeláž), pričom zvonku vyzerá nenápadne. K správnej funkčnosti chytrého zámku potrebujete základňu IKICENTER, ktorá prepojí zámok a telefón cez vzdialený server. Zámok je poháňaný AA batériami, základňa je zapojená priamo do zásuvky. IKILOCK vrátane IKICENTRA kúpite v za približne 350 eur.

ENTR Lock

ENTR Lock je inteligentný zámok, vďaka ktorému môžete dvere odomykať a zamykať pomocou mobilného telefónu, číselným kódom zadaným na klávesnici, odtlačkom prsta, diaľkovým ovládačom aj bežným kľúčom. Navyše môžete komukoľvek prideliť dočasný kľúč, ktorý má obmedzenú platnosť. Dvere sa môžu zamknúť aj automaticky po zatvorení. Zvnútra zámok odomknete aj manuálne pomocou otočnej časti alebo pohladením časti s displejom po stranách.

Mechanizmus jednoducho nainštalujete namiesto existujúceho zámku bez vŕtania či iného vážnejšieho zásahu do dverí. Väčšinu konštrukcie je vidieť z vnútornej strany dverí, zvonku je potom vidieť len klasickú vložku. Bezdrôtová klávesnica s tlačidlami a čítačkou odtlačkov je napájaná dvomi batériami, samotný zámok potom dobíjate pomocou nabíjačky zo siete. Pri inštalácii tak nemusíte privádzať k zámku žiadne elektrické káble. Aplikácia k ENTR Lock je zadarmo a môžete pomocou nej odomknúť i zamknúť zámok, pridávať ďalších používateľov alebo zobraziť stav batérie. Cena zámku je asi 460 eur.

Danalock

Šikovný zámok Danalock odomknete na diaľku stlačením tlačidla v aplikácii, dotykom na zámok alebo automaticky pri priblížení sa k zámku s mobilom a platným elektronickým kľúčom vo vrecku. Ovládanie je bezdrôtové a o komunikáciu sa stará Bluetooth a Z-Wave protokol. Napájanie je riešené bežnými batériami. V aplikácii môžete nastaviť obmedzený prístup určitým osobám a zasielanie notifikácií, aby ste mali prehľad o tom, kto sa v budove nachádza.

Zámok môžete prepojiť so systémom chytrej domácnosti Fibaro, takže pri jeho odomknutí automaticky spustíte aj uvítaciu scénu (napríklad rozsvietenie svetiel v predsieni a na chodbe). Inštalácia je jednoduchá, pretože stačí vybrať klasickú dvernú vložku a namiesto nej vložiť do dverí chytrý zámok. Dokonca si môžete dokúpiť aj certifikovanú bezpečnostnú vložku. Zámok Danalock kúpite za približne 255 eur.

Páčia sa vám chytré zámky? Zaobstarali by ste si niektorý z nich domov? Napíšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Chytrá domácnosť:

1) Viete, ako urobiť z obyčajnej domácnosti chytrú? Vyskúšajte systém iNELS od českej spoločnosti ELKO EP

2) Keď už mať chytrú domácnosť, tak i bezpečnú. Aké bezpečnostné vychytávky si môžete zaobstarať?

3) Ako ľahko naučíte domácnosť novým kúskom? Kúpte si chytré zásuvky a ovládajte elektroniku mobilom

4) Aj vodovodné batérie môžu byť chytré! Čo všetko dnes dokážu a čo ďalšie by mohli vedieť v budúcnosti?

5) Ako dopriať kvetinám presne to, čo potrebujú, aby krásne rástli? Pomôžu vám chytré senzory a kvetináče

6) Máte doma kocúra v túlavých topánkach alebo psa, ktorý si často niekam zabehne? Kúpte im obojok s GPS

7) CRRR, CRRRR!!! Ktože to zvoní pri vašich dverách? Šikovný zvonček vám to povie a ukáže, aj keď nie ste doma

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 56x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 68x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok