0komentárov

Nesmúťte za letom a radšej si vyzdobte interiér. Pozrite sa na 12 tipov na jesenné dekorácie do bytu z kameňov

Stromy sa pomaly začínajú vyfarbovať, je jeseň. Túžite po lete? Liekom je jesenná tvorba. Vyzdobte si byt, tento rok trochu netradične, dekoráciami z kamienkov. Spolu s deťmi vlastnoručne vyrobená jesenná výzdoba vás nadchne.
Vydané: 27.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1098x

Jeseň, chladno až sychravo, čoskoro tma... Tiež na vás padá pri opise jesenného počasia mierna až stredne silná depresia? Nenechajte sa dohnať k smúteniu za letom a vyzdobte si radšej byt. Využite na to napríklad farebné opadané lístie, vetvičky, najrôznejšie suché rastliny, alebo štrk a kamene. Tie sú skvelými prírodnými dekoráciami, ktorá sa hodia vlastne do každého interiéru.

Pomaľovať kamienky a kamene môžete nielen v interiéri, ale aj v záhrade. Bavte sa s deťmi. Foto: ©Depositphotos.com/heshixin
Pomaľovať kamienky a kamene môžete nielen v interiéri, ale aj v záhrade. Bavte sa s deťmi. Foto: ©Depositphotos.com/heshixin

Jesenné tvorenie s kameňmi a okruhliakmi je krásnou zábavou aj pre vaše deti. Nazbierajte si na vychádzke vonku pár pekných kamienkov tvare slzy. V maliarskych potrebách nakúpte akrylové farby a štetce, doma rozprestrite napríklad na kuchynský stôl staré noviny a nechajte pracovať svoju kreativitu a fantáziu vašich detí. Taká rodina ježkov alebo bodkovaná mandala vyzerajú náramne.

Zahrejte kamienky v rúre a pomaľujte ich farebnými voskovkami

Vyskúšajte si aj trochu netradičný spôsob maľovania, voskovkami na horúce kamienky. Poukladajte si ich na plech vyložený alobalom alebo papierom na pečenie a dajte ich na 4 - 8 minút "piecť" do rúry vyhriatej asi na 180 °C. Horúce kamienky postupne chňapkou presuňte na iný plech, vystlaný starými kuchynskými utierkami. Voskovky sa na horúcom kameni ihneď roztápajú a zanechávajú intenzívnu farebnú stopu. Experimentujte, miešajte farby, skúste napríklad dúhu alebo srdiečko.

Rúru vo vašej parádnej kuchyni využijete aj na maľovanie nafukovacími 3D farbami. Pomaľujte s deťmi kamienky, zapečte ich netradične v rúre a kúzlo je na svete. Špeciálne hobby farby teplom expandujú a vytvoria tým zaujímavú priestorovú dekoráciu. Fľaštička stojí približne 2,60 eur. Kamienky očistite, kontúrou nakreslite napríklad chrobáčiky, lienky alebo jašterice. Obrázky nechajte uschnúť a potom ich v rúre pečte asi 2 - 3 minúty. Po vychladnutí ich môžete prelakovať bezfarebným lakom.

Zmeňte celofarebne svoj domov, vymeňte obrusy, prikrývky či sedadlá na stoličkách.

Pre celofarebnú zmenu domova skúste tiež vymeniť obrusy, prikrývky na pohovkách a kreslách, sedadlá na stoličkách alebo závesy za farebne teplejšie a sýtejšie. Nebojte sa žltých, oranžových, červených a svetlozelených doplnkov, hneď to budete mať doma veselšie. Veľmi pekne vyzerajú rôznofarebné listy, ktoré zavesíte pomocou nití na suchú vetvičku, pripevnenú na stene.

Z kamienkov si tiež môžete urobiť originálnu "masážnu" predložku pred dvere. Chce to ale naozaj veľkú trpezlivosť a kamene podobného tvaru a veľkosti. Oživte si doma v predsieni napríklad aj zrkadlo s rámom. Kúpte si špeciálne lepidlo a celý rám jednoducho kamienkami olemujte. Ak sa vám podarí "uloviť" nový prírastok kamienkov, môžete si výzdobu zrkadla priebežne dopĺňať aj meniť.

Svietnik z pohára a dozdobené kamene skvele skrášlia detskú izbu

Veľmi jednoduchou a ozdobnou dekoráciou je svietnik, napríklad z použitých pohárov od detskej výživy alebo zaváranín. Vyberte si zo zásob nazbieraných kamienkov pekne farebné a vo vhodnej veľkosti. Potom ich nasypte na dno, prípadne nimi disperzným lepidlom pohárik čiastočne oblepte. Hore k hrdlu priviažte po obvode lykový povrázok a na ňom urobte uzol. Dovnútra spustite zapálenú čajovú sviečku a už sa len kochajte svetelnými efektmi.

Zaujímavou dekoráciou je "list z listov". Vyberte si, najlepšie z javorových listov, farebnú škálu od svetložltej po tmavohnedú. Na tenkú, tmavo tónovanú drevenú dosku si potom nakreslite veľký obrys listu, opäť javorového. Do tohto obrysu potom postupne lepte suché listy. Vrstvite ich vedľa seba a nad seba, v rôznych farbách a s miernym presahom. Dosku potom zaveste na stenu, veľmi pekne vyzerá v spálni nad posteľami.

Proti všetkým jesenným útrapám zabojujte aromaterapiou, je to veľmi fajn.

Zabojovať s jesennými náladami môžete aj príjemnou vôňou v obývacej izbe. Takzvaná aromaterapia dokáže s vašou psychikou zázraky. Vyberte si kvalitnú aromalampu a vonný olej. Ten zahrievajte nad plameňom, pričom sa teplom do vzduchu uvoľňujú silice. Drobné častice sa cez nosovú sliznicu a krv dostanú až do mozgu a blahodarne pôsobia na váš organizmus.

Neexistuje príliš veľa ľudí, ktorí by neocenili krásu prírody. Jedinečnosť kameňov proste všetkých fascinuje. Naaranžujte ich na sklenené alebo kameninové misy z prírodných materiálov, kde ich napríklad i zmiešajte s lastúrami od mora. Alebo kamienkami vysypte dno sklenenej vázy, vložte čerstvo rezané kvety, doplňte vodou a máte originálnu dekoráciu. Vaše návštevy i priatelia užasnú.

Pozrite sa tiež na kamenné dekorácie v príspevkoch užívateľov na sieti Pinterest.

Či už si vyzdobíte svoj príbytok prírodnými kameňmi či kamienkami, alebo ich vo voľnej chvíli nafarbíte, prípadne inak prizdobíte, urobíte veľmi veľa pre svoju vlastnú duševnú pohodu. Pohľad na krásne zátišie z prírodnín vás totiž nenechá upadnúť do melanchólie a splínu, ktoré často sprevádzajú nástup jesenného ročného obdobia. Pozerajte sa na žiarivé farby a tešte sa zase na jar.

Vyzdobili ste si na jeseň byt kamennými dekoráciami? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám páčia, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Detské koberce sú ideálne na podlahe izbičky. Vyberte si ten správny. Cesty alebo farma sú super

Detské koberce sú ideálne na podlahe izbičky. Vyberte si ten správny. Cesty alebo farma sú super

Vydané: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 6x

Uvažujete už dlho o výmene koberca v detskej izbe, len si neviete rady s veľkosťou, materiálom či modelom? Obľúbeným doplnkom izbičiek sú detské kusové koberce s motívmi cesty, mesta či farmy. Vyberte svojim najmenším správne.

Celý článok
Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 54x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok
Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Vydané: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 46x

Hlasom môžete ovládať mobil, ale aj prvky chytrej domácnosti - svetlá, kúrenie či rolety. Stačí si zaobstarať virtuálnu asistentku alebo domáceho robota s umelou inteligenciou. Čo všetko dokážu, kde ich zoženiete a koľko stoja?

Celý článok