0komentárov

Kamenné povrchy, žula, pieskovec či obklady z bridlice časom vzhľadovo zájdu. Viete, ako ich najlepšie vyčistiť?

Dávate prednosť prirodzenej kráse pred umelou dokonalosťou? Kamenné schody, obklady, parapety či kamenný obklad z bridlice ale potrebujú aj údržbu. Mrknite sa, akým spôsobom kameň najlepšie vyčistíte a odstránite škvrny či povlaky.
Vydané: 03.10.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1167x

Hovorí sa, že kameň stál na počiatku ľudskej civilizácie a napriek pokroku má svoje nezastupiteľné miesto aj dnes. Je to unikátny prírodný materiál, ktorý narobí vo vašom interiéri plno parády. Využijete ho vzhľadom k odolnosti všestranne. Vašu novú kúpeľňu ozdobia kamenné obklady, záhradu skrášli dlažba, dekorácie alebo fontánky a v kuchyni sa vám bude prima variť na kamennej pracovnej doske. Kameň je síce trvanlivý, ale musíte sa o neho tiež dobre starať. Ako na to?

Mokrá cesta čistenia kameňa je samozrejme vhodná len do exteriérov. Foto: ©Depositphotos.com/dnaumoid
Mokrá cesta čistenia kameňa je samozrejme vhodná len do exteriérov. Foto: ©Depositphotos.com/dnaumoid

Trebárs čistenie výrobkov z prírodnej žuly je jednoduché. V pohode ju umývajte bežnými prostriedkami, ktoré v domácnosti používate, ale bez obsahu abrazív a pieskov. Udržíte si tak v jednom lesku nielen dlažbu, ale aj parapety, žulové dosky alebo drezy. Na čistenie žuly môžete použiť napríklad prípravok Brio Top. Pri väčšom znečistení sa hodia dokonca aj agresívnejšie čistidlá s obsahom kyslých látok.

Prírodným kameňom vhodne doplníte obytnú záhradu i interiér

Ideálnym stavebným materiálom pre svoju trvanlivosť, nepoddajnosť, a súčasne aj tvárnosť je prírodný kameň. Vhodne s ním doplníte obytnú záhradu, ale aj interiéry. Každý kus je pritom originál s neopakovateľným tvarom, textúrou aj farbou. Čas ale na materiáli zanecháva viditeľné stopy a musíte ho kvôli oživeniu čistiť. Čo všetko táto činnosť trebárs na obkladoch a dlažbe obnáša?

Povolajte na pomoc chémiu a kúpte si napríklad čistič prírodného kameňa LTP Grimex. Účinkuje skvele na škvrny, nečistoty, ale aj na staré impregnácie a vosky. Hodí sa na kameň, travertín, bridlicu, terakotu, porcelán aj dlažbu z lomového kameňa. Pred použitím vyskúšajte prostriedok najskôr na nenápadnom mieste pred plošným použitím. Po aplikácii Grimexu kameň znovu ošetrite správnym typom impregnácie a zvýrazňovača farby.

Luxusným prvkom v interiéri je ónyx, vlastne polodrahokam. Existuje v širokom spektre tónov od hnedej cez medovú, až po bielu, zelenú aj červenú. Údržba je jednoduchá, len utierate suchou a čistou handričkou. Kameň teda nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Ďalším "kamenným" materiálom je mramor. Interiér zdobí hlavne v podobe dlažby, obkladov či parapetov. Dávajte ale pozor, povrch mramoru je nasiakavý, preto ho ošetrujte špeciálnou impregnáciou. Chránite tým materiál pred pohlcovaním mastnoty a nečistôt. Povrch mramoru poškodzujú aj kyseliny, obsiahnuté napríklad v ovocných šťavách, octe, v mlieku, pive alebo víne. Preto vo svojom kuchynskom kráľovstve radšej nechcite mramorovú kuchynskú dosku.

Pre bežnú údržbu mramoru použite vodu s čistiacimi prostriedkami s neutrálnym pH. Na škvrny si potom kúpte špeciálne prípravky, ktoré sú na to určené. Existujú aj leštiace pasty s obsahom parafínových a syntetických voskov na zvýšenie lesku. Mramorové podlahy z lešteného kameňa upratujte skôr na sucho, teda vysávaním alebo zametaním.

Profesionálne suché čistenie stenčí kameň zhruba o milimeter

V interiéroch používajú najmä profesionálne upratovacie firmy na čistenie kamenných podláh suchú cestu. Je to spôsob mechanického procesu, pri ktorom sa kamenná plocha zdrsní a súčasne tým čistí. Úbytok kamennej vrstvy je minimálne jeden milimeter. Odborníci ju čistia s pomocou pneumatickej pištole bez použitia abrazíva a chemických prostriedkov. Znečistenie okolia je v tomto prípade znesiteľné.

Mokrá cesta znamená pieskovanie plochy vysokotlakovým strojom za pomoci abrazívneho kremičitého piesku. Táto metóda je vhodná hlavne na všetky plochy exteriérov, teda určite nie do pokojných spální. Využíva sa aj chemické čistenie kameňa, ktoré je dvojfázové. V prvej fáze najskôr zmiznú nečistoty z povrchu kameňa, v druhej fáze musíte zvyšok čistiaceho prostriedku neutralizovať. Po vyschnutí kameňa nasleduje hydrofobizácia. Tá znižuje nasiakavosť povrchu.

Hlas ľudu hovorí, že kefkou a mydlom alebo jarovou vodou sa nedá nič pokaziť.

O čistení kameňa sa bavíte aj v diskusných fórach na internete. Mnoho odpovedí sa objavilo na otázku vyčistenie od sadzí pri hornej doske krbových kachlí, obložených kameňom. Čitateľka s prezývku Vega myslí, že použitím kefky a mydlovej či jarovej vody sa nedá nič pokaziť. "Len nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu," varuje čitateľ s prezývkou Hejkal.

Vysvetlil ďalej, že sadze sú mastné, teplá voda mastnotu dokonale rozpustí a rozmažete ju po celej ploche. Možno by mohlo pomôcť aj čistenie ultrazvukom.

So špeciálnym tmelom si po upratovaní upravíte aj väčšie mechanické poškodenia

Ak zistíte pri upratovaní a čistení, že máte v kameni praskliny alebo urazené hrany, renovujte ich špeciálnym tmelom, namiešaným vo farbe kameňa. Pri odpadnutej časit uložíte do poškodeného miesta nerezovú výstuž na prevenciu opätovného poškodenia a potom všetko vyspárujte. Moderné chemické prípravky vám umožnia dokonalé napravenie materiálových defektov.

Aké máte skúsenosti s čistením zájdených kamenných schodov alebo obkladov? Máte na ne svoj zaručený recept? Napíšte ho do komentára pod článkom a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 79x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok