0komentárov

Perie je skvelým prírodným materiálom, ale aj výrobky z neho treba z času na čas vyčistiť. Ako fungujú čistiarne peria?

Máte doma výrobky z peria? Nezabudnite ich pravidelne čistiť. Ako funguje čistiareň peria, podľa čoho si ju vybrať a na čo si dať pozor? Ako často treba perie čistiť a sú na čistenie vhodné všetky výrobky? Koľko vyčistenie stojí?
Vydané: 07.10.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 806x

Perie je ľahké, poddajné a príjemne hreje. Pri správnej starostlivosti má dlhú životnosť, zlou ju, naopak, môžete výrazne skrátiť. Pravidelné čistenie peria je potrebné vykonávať nielen z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby si perie zachovalo svoje tepelno-izolačné vlastnosti a objem. Bežné perové periny a vankúše stačí občas prevzdušniť ľahkým naklepaním a vyvetrať, prikrývky je potom vhodné po 3 - 6 rokoch renovovať, vankúše častejšie.

Výrobky z peria síce môžete vyprať doma v práčke, ale nikdy nebudete mať istotu, ako to dopadne. Problém nastáva hlavne pri sušení, ktoré sa vám nemusí podariť urobiť poriadne a potom hrozí, že sa perie zrazí dokopy a začne zapáchať alebo plesnivieť. Preto radšej využite služby profesionálnej čistiarne peria, ktorá má k dispozícii technológie určené priamo na čistenie peria a vie ich aj správne použiť.

Perie je výborný prírodný materiál s dlhou životnosťou, musíte sa však oň dobre starať. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem
Perie je výborný prírodný materiál s dlhou životnosťou, musíte sa však oň dobre starať. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem

Ako prebieha renovácia perín a vankúšov z peria?

Perové periny a vankúše dovezte do čistiarne peria. Tu pracovník rozpára sypkovinu a zhodnotí, v akom stave perie je. Podľa toho vám povie, či je výrobok vhodný na renováciu, alebo už je perie natoľko zlé, že sa renovácia nevyplatí a je lepšie investovať do nového výrobku. Podľa stavu peria tiež dokáže určiť, aká technológia čistenia bude najlepšia, pretože existujú celkovo tri rôzne, a to mokrá cesta, čistenie parou a suchá cesta.

Výber konkrétnej technológie musí byť prispôsobený stavu konkrétneho peria. Dôležitá je napríklad miera jeho znečistenia, stupeň opotrebenia alebo intenzita prašnosti. Pracovníci čistiarne perie vyčistia zvolenou technológiou a zašijú ho do povlaku (sypkoviny) z novej látky. Pri tejto príležitosti môžu upraviť množstvo náplne podľa vašej potreby, teda pridať alebo ubrať perie. Navyše môžu prikrývku prešiť tak, aby sa perie nezosypávalo. Vďaka tomu aj zo starej neforemnej periny vytvoríte prikrývku, pod ktorou sa vám bude dobre spať.

Ako spoznať kvalitnú čistiareň peria

Kvalitná čistiareň peria nepoužíva len jednu technológiu, ale disponuje najlepšie všetkými troma a najvhodnejší spôsob čistenia vyberá s ohľadom na stav dodaného peria. Navyše musí mať vypracovaný taký systém, aby zabránila zmiešaniu peria z rôznych zákaziek. Výrobok musí byť pri odovzdaní riadne označený (číslom zákazky či menom), a to ideálne popisom na starý povlak. Pri samotnom čistení je potom nutné, aby bola každá zákazka spracovaná samostatne. Tak sa perie nezmieša ani nedôjde k jeho zámene.

Spýtajte sa aj na to, ako daná firma plní novú sypkovinu a aké používa prešívanie. Niektoré firmy totiž naplnia prikrývku pod tlakom a potom ju prešívajú na automatickom stroji. V takom prípade však nemusí byť perie rozložené rovnomerne, a navyše hrozí, že sa vďaka periu, ktoré uviazlo vo švíku uvoľnia nite. Lepšie je, ak pracovník čistiarne odváži náplň každého štvorca, a potom ho jeden po druhom zašíva ručne na šijacom stroji. Oproti klasickému linkovému prešitiu je potom lepšie prešitie do štvorcov (uzavretých blokov), kedy nedochádza k zosúvaniu peria.

Pri výbere čistiarne dbajte na to, aby ste zistili skutočnú konečnú cenu. Niektoré čistiarne totiž neuvádzajú konečnú cenu, ale ceny jednotlivých operácií, napríklad za páranie, novú sypkovinu, čistenie peria či ušitie výrobku. Kompletná renovácia perového výrobku (páranie pôvodnej sypkoviny, čistenie peria, nová sypkovina, ušitie výrobku) stojí od 50 eur za perovú prikrývku pri prešití do štvorcov a od 45 eur pri prešití linkami. Cena za renováciu perového vankúša sa pohybuje od 8 eur a pri detských perinách od 25 eur vyššie.

Máte skúsenosti s čističkami peria? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Chcete spoznať nových ľudí a niečo si zarobiť? Poskytnite cestovateľom miesto na prespanie alebo im prenajmite izbu

2) Ako v domácnosti ročne ušetriť niekoľko stoviek? Nájdite si vďaka porovnávačom cien lacnejšieho poskytovateľa služieb

3) Máte hlad a chladnička zíva prázdnotou? Nechce sa vám ísť do obchodu? Objednajte si celý nákup na internete

4) Ako si doma užiť kvalitné a originálne umenie, aj keď nemáte dosť peňazí? Využite službu požičiavania obrazov

5) Čo robiť so starým nábytkom, ktorý sa vám už nepáči, ale vyhodiť by ho bola škoda? Pošlite ho ďalej

6) Kúpili ste si byt či dom, ktorý je plný starého haraburdia a nábytku? Najmite si firmu, ktorá ho vyprace za vás

7) Uzavreli ste s remeselníkom zmluvu o dielo, ale on nedodržal dohodnuté alebo niečo pokazil? Bráňte svoje práva

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Ako usporiadať všetky spotrebiče a skrinky v rohovej kuchyni v tvare L, aby sa vám dobre varilo?

Ako usporiadať všetky spotrebiče a skrinky v rohovej kuchyni v tvare L, aby sa vám dobre varilo?

Vydané: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 294x

Kuchynská linka v tvare L sa hodí do takmer akéhokoľvek priestoru a jej tvar priamo nabáda k správnemu zónovaniu. Pozrite sa, ako správne usporiadať všetky zóny, aby ste dodržali ergonomické zásady aj kuchynský trojuholník.

Celý článok
Detské koberce sú ideálne na podlahe izbičky. Vyberte si ten správny. Cesty alebo farma sú super

Detské koberce sú ideálne na podlahe izbičky. Vyberte si ten správny. Cesty alebo farma sú super

Vydané: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 557x

Uvažujete už dlho o výmene koberca v detskej izbe, len si neviete rady s veľkosťou, materiálom či modelom? Obľúbeným doplnkom izbičiek sú detské kusové koberce s motívmi cesty, mesta či farmy. Vyberte svojim najmenším správne.

Celý článok
Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 530x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok