Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
259.70
0komentárov

Perie je skvelým prírodným materiálom, ale aj výrobky z neho treba z času na čas vyčistiť. Ako fungujú čistiarne peria?

Máte doma výrobky z peria? Nezabudnite ich pravidelne čistiť. Ako funguje čistiareň peria, podľa čoho si ju vybrať a na čo si dať pozor? Ako často treba perie čistiť a sú na čistenie vhodné všetky výrobky? Koľko vyčistenie stojí?
Vydané: 07.10.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 648x

Perie je ľahké, poddajné a príjemne hreje. Pri správnej starostlivosti má dlhú životnosť, zlou ju, naopak, môžete výrazne skrátiť. Pravidelné čistenie peria je potrebné vykonávať nielen z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby si perie zachovalo svoje tepelno-izolačné vlastnosti a objem. Bežné perové periny a vankúše stačí občas prevzdušniť ľahkým naklepaním a vyvetrať, prikrývky je potom vhodné po 3 - 6 rokoch renovovať, vankúše častejšie.

Výrobky z peria síce môžete vyprať doma v práčke, ale nikdy nebudete mať istotu, ako to dopadne. Problém nastáva hlavne pri sušení, ktoré sa vám nemusí podariť urobiť poriadne a potom hrozí, že sa perie zrazí dokopy a začne zapáchať alebo plesnivieť. Preto radšej využite služby profesionálnej čistiarne peria, ktorá má k dispozícii technológie určené priamo na čistenie peria a vie ich aj správne použiť.

Perie je výborný prírodný materiál s dlhou životnosťou, musíte sa však oň dobre starať. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem
Perie je výborný prírodný materiál s dlhou životnosťou, musíte sa však oň dobre starať. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem

Ako prebieha renovácia perín a vankúšov z peria?

Perové periny a vankúše dovezte do čistiarne peria. Tu pracovník rozpára sypkovinu a zhodnotí, v akom stave perie je. Podľa toho vám povie, či je výrobok vhodný na renováciu, alebo už je perie natoľko zlé, že sa renovácia nevyplatí a je lepšie investovať do nového výrobku. Podľa stavu peria tiež dokáže určiť, aká technológia čistenia bude najlepšia, pretože existujú celkovo tri rôzne, a to mokrá cesta, čistenie parou a suchá cesta.

Výber konkrétnej technológie musí byť prispôsobený stavu konkrétneho peria. Dôležitá je napríklad miera jeho znečistenia, stupeň opotrebenia alebo intenzita prašnosti. Pracovníci čistiarne perie vyčistia zvolenou technológiou a zašijú ho do povlaku (sypkoviny) z novej látky. Pri tejto príležitosti môžu upraviť množstvo náplne podľa vašej potreby, teda pridať alebo ubrať perie. Navyše môžu prikrývku prešiť tak, aby sa perie nezosypávalo. Vďaka tomu aj zo starej neforemnej periny vytvoríte prikrývku, pod ktorou sa vám bude dobre spať.

Ako spoznať kvalitnú čistiareň peria

Kvalitná čistiareň peria nepoužíva len jednu technológiu, ale disponuje najlepšie všetkými troma a najvhodnejší spôsob čistenia vyberá s ohľadom na stav dodaného peria. Navyše musí mať vypracovaný taký systém, aby zabránila zmiešaniu peria z rôznych zákaziek. Výrobok musí byť pri odovzdaní riadne označený (číslom zákazky či menom), a to ideálne popisom na starý povlak. Pri samotnom čistení je potom nutné, aby bola každá zákazka spracovaná samostatne. Tak sa perie nezmieša ani nedôjde k jeho zámene.

Spýtajte sa aj na to, ako daná firma plní novú sypkovinu a aké používa prešívanie. Niektoré firmy totiž naplnia prikrývku pod tlakom a potom ju prešívajú na automatickom stroji. V takom prípade však nemusí byť perie rozložené rovnomerne, a navyše hrozí, že sa vďaka periu, ktoré uviazlo vo švíku uvoľnia nite. Lepšie je, ak pracovník čistiarne odváži náplň každého štvorca, a potom ho jeden po druhom zašíva ručne na šijacom stroji. Oproti klasickému linkovému prešitiu je potom lepšie prešitie do štvorcov (uzavretých blokov), kedy nedochádza k zosúvaniu peria.

Pri výbere čistiarne dbajte na to, aby ste zistili skutočnú konečnú cenu. Niektoré čistiarne totiž neuvádzajú konečnú cenu, ale ceny jednotlivých operácií, napríklad za páranie, novú sypkovinu, čistenie peria či ušitie výrobku. Kompletná renovácia perového výrobku (páranie pôvodnej sypkoviny, čistenie peria, nová sypkovina, ušitie výrobku) stojí od 50 eur za perovú prikrývku pri prešití do štvorcov a od 45 eur pri prešití linkami. Cena za renováciu perového vankúša sa pohybuje od 8 eur a pri detských perinách od 25 eur vyššie.

Máte skúsenosti s čističkami peria? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Chcete spoznať nových ľudí a niečo si zarobiť? Poskytnite cestovateľom miesto na prespanie alebo im prenajmite izbu

2) Ako v domácnosti ročne ušetriť niekoľko stoviek? Nájdite si vďaka porovnávačom cien lacnejšieho poskytovateľa služieb

3) Máte hlad a chladnička zíva prázdnotou? Nechce sa vám ísť do obchodu? Objednajte si celý nákup na internete

4) Ako si doma užiť kvalitné a originálne umenie, aj keď nemáte dosť peňazí? Využite službu požičiavania obrazov

5) Čo robiť so starým nábytkom, ktorý sa vám už nepáči, ale vyhodiť by ho bola škoda? Pošlite ho ďalej

6) Kúpili ste si byt či dom, ktorý je plný starého haraburdia a nábytku? Najmite si firmu, ktorá ho vyprace za vás

7) Uzavreli ste s remeselníkom zmluvu o dielo, ale on nedodržal dohodnuté alebo niečo pokazil? Bráňte svoje práva

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 201x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 67x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 534x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok