Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
171.55
0komentárov

Chvíľka neopatrnosti a na lino alebo PVC podlahe je hlboká ryha. Čo s tým, vymeniť? Ako opraviť lino či marmoleum

Na novo položené lino, PVC podlahu alebo marmoleum je radosť pozerať. Horšie už je, ak sa vám ho podarí na povrchu viditeľne poškodiť. Oprava lina nie je zložitá, ale neponáhľajte. Pomôže vám lepidlo na PVC podlahy aj tekutá guma.
Vydané: 14.10.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1026x

Máte doma nádhernú, pomerne novú podlahu z linolea a rozhodli ste sa sťahovať ťažký nábytok. Prečo nie. Lenže ste nemali dosť sily, skriňa sa vyšmykla a urobila vám do skoro novo položeného lina uškŕňajúcu sa dieru. Čo s tým najlepšie urobiť? Výmena celej krytiny je samozrejme nezmysel, renovovať ju môžete úplne bez problémov. Stačí sa poobzerať po zvyškoch, ktoré u vás nechal podlahár.

Jednoduchú opravu zvládnete so zvyškom lina po jeho inštalácii

Našli ste rovnaký materiál, ktorý máte položený na podlahe? Poškodené lino alebo PVC zarežte presne, najlepšie podľa príložníku. Vzniknutý otvor zmerajte a potom vyrežte zo zvyšku "fľak" s presnými rozmermi. Oba materiály potom zvarte, ale častejšie ich len podlepíte a zaťažíte. Odlepujúce sa schody z PVC alebo lina spravíte zvárením hrany a lina po predchádzajúcom presnom zameraní.

Podlahy z linolea sú variabilné, ale buďte na ne radšej opatrní. Foto: ©Depositphotos.com/karammiri
Podlahy z linolea sú variabilné, ale buďte na ne radšej opatrní. Foto: ©Depositphotos.com/karammiri

Na trhu nájdete celkom širokú škálu prostriedkov na opravu aj renováciu syntetických podlahových krytín. Medzi lacnejšie patrí napríklad matný tvrdý opravný vosk, ktorý aplikujte s tavnou pištoľou. Je na zakúpenie v mnohých odtieňoch, jedna kocka stojí zhruba do 3 eur. Naproti tomu na druhej strane cenovej hladiny je veľký servisný kufor na opravy podláh za cca 850 eur, kde nájdete takmer úplne všetko.

Profíci vám obnovia PVC podlahu, ktorá po rokoch stratila hodvábny vzhľad.

Renovovať môžete nielen prírodné linoleum, PVC podlahy, ale aj podlahy korkové, epoxidové a tiež vonkajšie terasové podlahy. Profesionálni podlahári vám v prípade potreby tiež vyčistia a nanesú novú PU ochrannú vrstvu na PVC podlahu, ktorá za pár rokov stratila svoj hodvábny vzhľad. Získajú tým väčšiu odolnosť, sú čisté a majú príjemný vzhľad.

Pri radikálnej výmene si nechajte radšej podklad pripraviť od odborníkov

Radikálna výmena lina je už zložitejšia, ak ju necháte na odbornej firme, počítajte so sadzbou na hodinu od 9 do 12 eur plus likvidáciu na skládke. Po strhnutí starej podlahy je potrebné existujúci podklad vyrovnať. Do toho sa radšej sami napúšťajte, pretože mäkčené podlahy, lepené linoleum a lepené vinylové podlahy neodpustia ani milimeter lokálnej nerovnosti či kamienok pod podlahou.

Linoleum aj PVC podlahy spája jedno spoločné a tým je nutnosť spojiť jednotlivé dieliky podlahovej krytiny k sebe. Výrobcovia linolea a PVC podláh odporúčajú spoje zvárať z dôvodu vodotesného pevného uzavretia spojov. Ak nespojíte správne k sebe jednotlivé diely, bude medzi nimi pri upratovaní pretekať voda a znehodnotíte si celú podlahu. Teplovzdušné zváranie zváracou šnúrou nechajte radšej odbornej podlahárskej firme.

Výrobcovia odporúčajú lino spájať kvôli vodotesnosti spojov pri mokrom upratovaní.

Ani v otázke renovácie linoleovej či PVC podlahy ste nevynechali internetové diskusie a rady. Čitateľka s prezývkou Heda sa posťažovala, že po sťahovaní ťažkého stola sa jej podarilo do nového linolea vyryť peknú ryhu. "Uvažujem, že na to nalepím nejakú nálepku, vystrihnem z niečoho, čo bude linu podobné trebárs psiu labu veľkú a nalepím hore," napísala s tým, že prípadne využije zvyšky, ktoré jej v garáži zostali po remeselníkoch.

Záplatu hore ale skôr neodporúča čitateľ s prezývkou Bohém: "Ak je linoleum prilepené do podkladu lepidlom a ak máte od neho nejaké zvyšky, môžete predraté či roztrhnuté miesto vyrezať úplne. Nahraďte ho starostlivo pripraveným, zhodne veľkým kusom nového lina, ktoré opäť precízne prilepíte k podkladu lepidlom." Ak sa na opravu sama necítite, oslovte remeselníka podlahárov.

Opravy lina sú možné, ale radšej sa im svojou opatrnosťou vyhnite

Renovácia a opravy moderných podlahových krytín sú bez problémov možné. Napriek tomu sa ale radšej vyhnite ich mechanickému poškodzovaniu trebárs pri sťahovaní alebo len neopatrnosti. Nemuselo by to skončiť len prostým zalepením poškodeného miesta a výmena celého dielu alebo celej krytiny na podlahe už nie je jednak lacná, jednak jednoduchá.

Podarilo sa vám opraviť šrámy po sťahovaní nábytku na vašom domácom linoleu? Napíšte do komentára pod článkom, ako ste si pomohli a poraďte ostatným čitateľom. 

Pozrite sa aj na ďalšie diely sekundového manžela:

1. Drobná oprava plávajúcej podlahy nie je náročná. Pomôžte si špeciálnymi renovačnými súpravami

2. Obklady a dlažby nie sú naveky, môžete ich aj rozbiť. Ako ich opraviť alebo vymeniť

3. Ako opraviť vŕzgajúce parkety, podlahu, či drevené schody

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 127x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 513x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok