PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ochráňte seba i svojich najbližších pred otravou nebezpečným oxidom uhoľnatým. Nainštalujte si doma detektory CO

Máte doma krb, kachle alebo plynovú karmu? Pozor na oxid uhoľnatý, čiže CO - plyn, ktorý býva tichým "zabijakom". Pred rizikom vás ochránia senzory a snímače úniku CO. Ako CO vzniká, ako fungujú senzory, koľko stoja a kam ich dať?
Vydané: 10.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1125x

S vykurovacou sezónou sa zvýšilo aj jedno tiché a plazivé nebezpečenstvo, a to nebezpečenstvo otravy oxidom uhoľnatým. Oxid uhoľnatý je značne jedovatý bezfarebný plyn bez chuti a zápachu, ktorý vzniká pri nedokonalom spaľovaní uhlíka a organických látok. Doma hrozí nebezpečenstvo pri používaní plynových prietokových ohrievačov, krbov, kotlov a pecí, a to predovšetkým v prípade neodborne nainštalovaného alebo opravovaného spotrebiča, zanedbané revízie, čiastočne alebo úplne upchatého komína alebo pri nedostatočnom vetraní miestnosti.

<p>Okrem pravidelného servisu a revízií vás pred otravou oxidom uhoľnatým ochránia aj hlásiče CO. Foto: ©Depositphotos.com/krisrobin</p>

Okrem pravidelného servisu a revízií vás pred otravou oxidom uhoľnatým ochránia aj hlásiče CO. Foto: ©Depositphotos.com/krisrobin

Otrava oxidom uhoľnatým

Oxid uhoľnatý sa viaže k hemoglobínu, s ktorým vytvára karboxyhemoglobínu, čím bráni prenosu kyslíka z pľúc do tkanív. Otrava oxidom uhoľnatým nastáva po vdýchnutí väčšieho množstva oxidu uhoľnatého, pričom najskôr dochádza k bolestiam hlavy, búšeniu krvi v spánkoch, závratom a ťažkému dýchaniu s pocitom tlaku na prsiach. Nasleduje celková slabosť podobná opitosti, nevoľnosť a zvracanie. V poslednej fáze vám sčervenie pokožka a teplota tela vyskočí nad 40 °C. V takom prípade už býva na záchranu neskoro, pretože rýchlo dochádza k zlyhaniu životných funkcií, priamemu ohrozeniu mozgu a strate vedomia až smrti.

S ľahším stupňom otravy vám pomôže praktický lekár alebo doktori na internej ambulancii, k ťažkým prípadom s rýchlym rozvojom príznakov volajte záchranárov. Prvá pomoc spočíva vo vyvetraní a vynesení postihnutého z daného priestoru, podanie kyslíka a pri zástave obehu i prevedenie resuscitácie. Pri zásahu je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, aby sa záchranca sám nestal obeťou, pretože dýchaním v zamorenom priestore môže dôjsť k veľmi rýchlej otrave. Na určenie zdroja a zabezpečenie miesta privolajte hasičov, ktorí odborným postupom zaistia zdroj otravy a odstránia zamorenie.

Ako znížiť nebezpečenstvo otravy?

Dôležitý je predovšetkým pravidelný a odborný servis plynových spotrebičov, komínov a odsávacieho potrubia vrátane ich revízie. Pokiaľ sú v byte inštalované kachle či karma, musí k nim byť zaistený dostatočný prísun kyslíka prisávaním, vetraním či vetracími otvormi. Tieto zdroje kyslíka nesmiete ničím zakrývať. K horšiemu spaľovaniu môže dochádzať aj pri používaní odsávača pár v kuchyni pri varení, pokiaľ nie je zaistený prísun čerstvého vzduchu do miestnosti, a problém môžu predstavovať aj nové okná, ktoré nemajú vetraciu klapku.

Chrániť sa môžete aj pomocou detektorov a senzorov CO. Detektor monitoruje priestor, registruje zvýšenú koncentráciu CO a podľa stavu zamorenia vydáva výstrahu. Hlásič využíva detekčné elektrochemické komôrky. Väčšinou ich môžete nainštalovať aj sami, pretože nevyžadujú odbornú montáž. Zvýšenú koncentráciu CO detektor indikuje opticky (rozsvietením signalizácie), akusticky (húkaním sirény) a niekedy aj údajom na displeji, prípadne zaslaním správy na váš mobil.

<p>Nainštalovať detektor oxidu uhoľnatého nie je nič ťažké. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz</p>

Nainštalovať detektor oxidu uhoľnatého nie je nič ťažké. Foto: ©Depositphotos.com/HighwayStarz

Inštalácia detektorov a senzorov CO

Ideálne je nainštalovať hlásič do každej miestnosti, kde je v prevádzke palivový spotrebič. Nemal by chýbať v miestnosti, kde spíte a v miestnostiach, kde sú spotrebiče bez komína alebo dymovodu, prípadne v priestoroch s častým výskytom osôb. V spálni by mal byť detektor čo najbližšie k hlave a čo najďalej od spotrebiča. Vždy musí byť najmenej jeden až tri metre od vykurovacieho telesa. Pri inštalácii na stenu musí byť vyššie než okná a dvere, ale vždy najmenej 15 cm pod stropom. Na strope musí byť aspoň 30 cm od najbližšej steny.

Detektor neumiestňujte do skríň, do kuchynskej linky alebo pod ňu, do vlhka, priamo nad výlevku alebo nad sporák. Nedávajte ho ani k oknu alebo k dverám a na odsávanie aj ventiláciu, teda všade tam, kde pôsobí prievan, a do miest, kde by záclony alebo nábytok bránili priechodu vzduchu. Detektor aktivujte vytiahnutím aktivačnej pásky, a potom vykonajte podľa inštrukcií kontrolný test, ktorý by mal potvrdiť funkčnosť zariadenia. Detektor väčšinou funguje na klasické batérie a raz za mesiac by ste mali skontrolovať jeho funkčnosť.

Máte doma nainštalované detektory CO, alebo sa spoliehate len na pravidelnú odbornú údržbu a revízie? Píšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 40x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 69x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok