9komentárov

Čo spôsobuje vznik plesní vo vašom byte či dome? Môžu za nich nové plastové okná, alebo sú v tom nevinne?

Plastové okná a dvere vraj nadmerne utesnia byt, ktorý potom nemôže "dýchať" a steny aj nábytok začnú plesnivieť. Je to pravda, alebo nie? Začnú sa v byte tvoriť plesne, keď si necháte vymeniť okná, alebo je to ďalší bytový mýtus?
Vydané: 16.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 42095x

Nechali ste si namontovať nové plastové okná a začali sa vám po čase tvoriť na stenách plesne? Nenadávajte hneď na okná, možno si za ne môžete sami. Na starých drevených oknách totiž väčšinou boli nejaké tie škáry a medzery, ktorými vám síce unikalo teplo, ale tiež sa vďaka nim aspoň trochu menil vzduch v miestnostiach. So snahou čo najviac ušetriť na energiách však výrobcovia vyrábajú okná, ktoré dokonale tesnia, takže cez ne žiadny vzduch neprejde, v byte zostáva všetka vlhkosť a zvyšuje sa tak potreba pravidelne vetrať. Chybou je tiež znižovanie teploty na kúrení, prípadne jeho úplné vypnutie. V chladnejšej miestnosti sa totiž vlhkosť zráža viac.

Chybu u výrobcu okien alebo montážnej firmy hľadajte až v prípade, kedy voda nekondenzuje na skle, ale v priestore medzi sklami. Na vine môže byť prasklina na skle alebo netesnosti rámčeka a spojenie skiel. V prípade, že sú okná zle namontované, môžu v ostení vznikať tepelné mosty, a potom na chladných miestach dochádza ku kondenzácii vlhkosti. K vzniku plesní môžu prispieť aj okná s nedostatočnými tepelnoizolačnými parametrami, pri ktorých dochádza ku kondenzácii vlhkosti, a to najčastejšie na ich okraji.

<p>Za pleseň v byte väčšinou nemôžu nové okná, ale zlé vetranie. Foto: ©Depositphotos.com/whitestorm4</p>

Za pleseň v byte väčšinou nemôžu nové okná, ale zlé vetranie. Foto: ©Depositphotos.com/whitestorm4

Ako správne vetrať?

Vďaka novým oknám s vysokou tesnosťou je vzduchová výmena medzi vonkajším a vnútorným prostredím takmer nulová. V nedostatočne vykurovaných alebo málo vetraných miestnostiach, prípadne aj v suchých miestnostiach pri silných mrazoch, potom vlhkosť kondenzuje na chladnejších plochách, teda aj oknách, a steká na parapety a steny. Skondenzovaná vlhkosť často vedie k plesniam, vlhnutiu stien aj puklinám vplyvom mrazu. Aby sa vlhkosť na oknách nezrážala, je potrebné pravidelne vetrať.

Vlhkosť v byte by sa mala pohybovať medzi 40 – 60 %. Teplota v miestnosti by potom na jeseň a v zime mala byť aspoň 21 °C.

Nevetrajte pomocou mikroventilácie ani ventilácie. Otvorením okien na ventiláciu totiž trvá výmena vzduchu dlho, čo vedie aj k zvýšeným nákladom na vykurovanie. Môžete ju však využívať v lete. V zime je ideálne raz za čas otvoriť všetky okná dokorán na 7 až 10 minút. Vonkajšie sklo by malo byť za túto dobu úplne odrosené. Zhruba za takú dobu sa tiež vymení všetok vzduch v miestnosti. Po túto dobu si navyše dokáže nábytok aj steny udržať rovnakú teplotu, takže tepelné straty nie sú vysoké. Ak môžete, tak po dobu vetrania vypnite kúrenie.

<p>Pri vetraní nepoužívajte ventiláciu, ale otvorte okná dokorán. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik</p>

Pri vetraní nepoužívajte ventiláciu, ale otvorte okná dokorán. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik

Pomôžu aj ventilátory a vetracie klapky

V miestnostiach s vysokou vlhkosťou vzduchu, teda predovšetkým v kúpeľni a v kuchyni, je najlepšie mať nainštalované ventilátory, prípadne kvalitný odsávač pár. Okrem toho si môžete zaobstarať vetracie klapky, ktoré zaisťujú kontrolovaný prísun čerstvého vzduchu do miestnosti, a to bez prievanu. Navyše neovplyvňujú tepelno-izolačné vlastnosti okien a zabezpečia neustále bezpečné vetranie zatvorených okien. Prietok vzduchu môžete regulovať buď mechanicky, prípadne riadiť klapky výmeny vzduchu samoregulačne.

PRAVDA, ALEBO MÝTUS? Za plesne v byte väčšinou nové okná nemôžu. Pretože dokonale tesnia, je potreba znižovať vlhkosť v byte pravidelným vetraním.

Klapky zabezpečia zníženie vzdušnej vlhkosti v interiéri, pomôžu znížiť náklady na vykurovanie, ochránia vás proti plesniam a zaistia prívod spaľovacieho vzduchu pre plynové spotrebiče a spotrebiče na tuhé palivá. Tým vás čiastočne chránia proti otrave oxidom uhoľnatým. Dajú sa namontovať prakticky na akýkoľvek profilový systém plastových okien, pri drevených a drevohliníkových oknách je lepšie ich nainštalovať už pri ich výrobe. Aj dodatočná montáž je však možná.

Aké skúsenosti máte s novými oknami vy? Tvoria sa vám kvôli nim doma plesne? Píšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely zo seriálu Bytové mýty:

1) Búrame mýty! Preskúmajte spolu s nami v novom seriáli niektoré bytové povery a zistite, či sú pravdivé

2) Na lakovaný nábytok sa vraj chytá veľa prachu. Poďte s nami zistiť, či je to pravda, alebo mýtus

3) Podľa mnohých ľudí nepatrí sklenený nábytok do domácností s deťmi, vraj je nebezpečný. Je to pravda alebo mýtus?

4) Medzi ľuďmi koluje názor, že tvrdší matrac je lepší ako mäkký. Je to pravda, alebo ide o ďalší bytový mýtus?

5) Koberec je vraj zdrojom prachu a liahňou zlých roztočov. Musí sa mu alergik naozaj vyhýbať, alebo je to ďalší mýtus?

6) Je pieskované sklo naozaj tak náročné na údržbu, ako píšu ľudia v internetových diskusiách? Zistite pravdu

7) Zmäkne či nezmäkne? Presedí sa alebo nepresedí? Toť otázka. Pozrite sa s nami na ďalší bytový mýtus

8) Olúpe sa alebo nie? Má zmysel si ju kupovať? Poďte spolu s nami zistiť, aká je ekokoža kvalitná a čo vydrží

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 9
Nadpis:
  Vaše meno:
Zateplenie
Nemali sme plastove okna ani zatepleny panelak,Plesen sa zacinala objavovat ked namontovali regulatory a pocitadla na radiatory.Zacalo sa vo velkom setrit ,kedze kde byvala jedna osoba v trojizbovom byte kurila len v jednej miestnosti.Vpraxe to vyzeralo tak ze nekurili pod nami nad nami .Ked my sme kurili napr v rohovej miestnosti nam tiekla voda po stene,Teraz mame plastove okna radsej miernejsie kurime vetrame pravidelne kratsie.a uspech je viditelny.prestalo plesniviet.Zatepleny nemame dodnes.Syn uz ma aj zateplenie v bytovke ale nemaju ziadnu plesen....Cize neni na pricinu rovnosata. moze to vselico zavinit.
ODPOVĚDĚT
Maria Benkova | 09.12.2016
Zateplenie
Problém vzniknutých plesní v byte, môže za to zateplenie panelákov polystyrenovými obkladmi.Však to pod tým vlhne a tým plesne stena, pretože musíme vetrať aj ked je von zima.Skúste sa obaliť polystyrénom či Vám bude teplo, nie budete mať na sebe studený pot a tak je to aj so zateplením.Teraz už vymysleli prírodný materiál. No, ale bolo povedané , že ušetríme na platení za teplo, no namiesto toho kupujeme škodlivé spraje, ktorými striekame steny v byte a potom to dýchame a máme alergie a už deti nehovoriac.Takto sme dopadli, super
ODPOVĚDĚT
Viera | 01.12.2016
Re: Zateplenie
Mame zatepleny dom 15 rokov z polystyrenom plastove okna mame tiez 15 rokov a pri pravidelnom vetrani 2-3 krat denne nemame ziadnu plesen takze polystyrenom to asi nebude
ODPOVĚDĚT
maroš | 06.12.2016
Re: Zateplenie
nemas ani sajnu o com hovoris tak sa zdrz komentarov
ODPOVĚDĚT
zateplovac | 08.12.2016
Re: Re: Zateplenie
no vypadá to že niekto zožral mudrosť sveta len sa pozri ako ti to doma vypadá doma pusi trocha radiator vetraj a nesuš v byte prádlo
ODPOVĚDĚT
jaroslav ševčík | 21.12.2016
problém
Bývam v zateplenej bytovke.Dom vchodová doverníčka,apreto mi záleží na kultúrnom bývaní.Moje dve susedky sa rozhodli používať na sušenie prádla schodisko miesto sušiarky(máme k dispozícii).Samozrejme v lete alebo vždy, keď sa dá otváram okná,aby nedošlo k zrážaniu.Lenže začalo byť sychravé počasie a susedia okná zatvárajú.Mám strach,žee nám vchd začne plesnieť.Susedky od zámeru sušenia nechcú upustiť,vraj budú na schdišti sušiť ahotovo.Poraďte čo robiť.
ODPOVĚDĚT
Janka | 27.11.2016
Re: problém
Netreba sa toho báť, nemalo by to nijako uškodiť.
ODPOVĚDĚT
Jano | 28.11.2016
Re: problém
Ak im pradlo par krat zmizne, tak ho na schodisku prestanu susit.
ODPOVĚDĚT
ja a ty | 29.11.2016
Re: Re: problém
ja som tiez toho nazoru .pradlo nema co robit na schodisku
ODPOVĚDĚT
miluska | 09.12.2016

Prečítajte si tiež ↓

Záhrada vo februári je v znamení príprav na jar. Pestovateľské rady skompletizuje nový seriál Zahradníček

Záhrada vo februári je v znamení príprav na jar. Pestovateľské rady skompletizuje nový seriál Zahradníček

Vydané: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 7x

Záhradka vo februári spí iba zdanlivo. Nenechajte sa prekvapiť prudkým nástupom jari a vysievajte do kvetináčov. Seriál Zahradníček vám prinesie rady a tipy pre malé záhradky, balkónové pestovanie, či mini skleníčky na terase.

Celý článok
Zabránia prahy pod dverami prievanu v byte či dome, alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Zabránia prahy pod dverami prievanu v byte či dome, alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Vydané: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 70x

Pri dverách vraj musí byť prah, aby pod nimi neťahalo a nešírili sa pachy a hluk. Naozaj to bez prahu nejde, či je to ďalší bytový mýtus? Môžete prahy niečím nahradiť? Ako fungujú prechodové lišty a čo je to mechanický padací prah?

Celý článok
Nafukovacie postele a lôžka používajte skôr na príležitostné spanie a návštevy. Zdravý chrbát nadovšetko

Nafukovacie postele a lôžka používajte skôr na príležitostné spanie a návštevy. Zdravý chrbát nadovšetko

Vydané: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 27x

Izba pre hostí nie je zďaleka bežnou súčasťou všetkých obydlí. Návštevu z ďaleka ale musíte spravidla niekam uložiť. Prenechať jej vlastnú spálňu a spať na zemi je nezmyselná obeť. Využite nafukovací matrac, alebo aj celé postele.

Celý článok