PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
9komentárov

Čo spôsobuje vznik plesní vo vašom byte či dome? Môžu za nich nové plastové okná, alebo sú v tom nevinne?

Plastové okná a dvere vraj nadmerne utesnia byt, ktorý potom nemôže "dýchať" a steny aj nábytok začnú plesnivieť. Je to pravda, alebo nie? Začnú sa v byte tvoriť plesne, keď si necháte vymeniť okná, alebo je to ďalší bytový mýtus?
Vydané: 16.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 42520x

Nechali ste si namontovať nové plastové okná a začali sa vám po čase tvoriť na stenách plesne? Nenadávajte hneď na okná, možno si za ne môžete sami. Na starých drevených oknách totiž väčšinou boli nejaké tie škáry a medzery, ktorými vám síce unikalo teplo, ale tiež sa vďaka nim aspoň trochu menil vzduch v miestnostiach. So snahou čo najviac ušetriť na energiách však výrobcovia vyrábajú okná, ktoré dokonale tesnia, takže cez ne žiadny vzduch neprejde, v byte zostáva všetka vlhkosť a zvyšuje sa tak potreba pravidelne vetrať. Chybou je tiež znižovanie teploty na kúrení, prípadne jeho úplné vypnutie. V chladnejšej miestnosti sa totiž vlhkosť zráža viac.

Chybu u výrobcu okien alebo montážnej firmy hľadajte až v prípade, kedy voda nekondenzuje na skle, ale v priestore medzi sklami. Na vine môže byť prasklina na skle alebo netesnosti rámčeka a spojenie skiel. V prípade, že sú okná zle namontované, môžu v ostení vznikať tepelné mosty, a potom na chladných miestach dochádza ku kondenzácii vlhkosti. K vzniku plesní môžu prispieť aj okná s nedostatočnými tepelnoizolačnými parametrami, pri ktorých dochádza ku kondenzácii vlhkosti, a to najčastejšie na ich okraji.

<p>Za pleseň v byte väčšinou nemôžu nové okná, ale zlé vetranie. Foto: ©Depositphotos.com/whitestorm4</p>

Za pleseň v byte väčšinou nemôžu nové okná, ale zlé vetranie. Foto: ©Depositphotos.com/whitestorm4

Ako správne vetrať?

Vďaka novým oknám s vysokou tesnosťou je vzduchová výmena medzi vonkajším a vnútorným prostredím takmer nulová. V nedostatočne vykurovaných alebo málo vetraných miestnostiach, prípadne aj v suchých miestnostiach pri silných mrazoch, potom vlhkosť kondenzuje na chladnejších plochách, teda aj oknách, a steká na parapety a steny. Skondenzovaná vlhkosť často vedie k plesniam, vlhnutiu stien aj puklinám vplyvom mrazu. Aby sa vlhkosť na oknách nezrážala, je potrebné pravidelne vetrať.

Vlhkosť v byte by sa mala pohybovať medzi 40 – 60 %. Teplota v miestnosti by potom na jeseň a v zime mala byť aspoň 21 °C.

Nevetrajte pomocou mikroventilácie ani ventilácie. Otvorením okien na ventiláciu totiž trvá výmena vzduchu dlho, čo vedie aj k zvýšeným nákladom na vykurovanie. Môžete ju však využívať v lete. V zime je ideálne raz za čas otvoriť všetky okná dokorán na 7 až 10 minút. Vonkajšie sklo by malo byť za túto dobu úplne odrosené. Zhruba za takú dobu sa tiež vymení všetok vzduch v miestnosti. Po túto dobu si navyše dokáže nábytok aj steny udržať rovnakú teplotu, takže tepelné straty nie sú vysoké. Ak môžete, tak po dobu vetrania vypnite kúrenie.

<p>Pri vetraní nepoužívajte ventiláciu, ale otvorte okná dokorán. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik</p>

Pri vetraní nepoužívajte ventiláciu, ale otvorte okná dokorán. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik

Pomôžu aj ventilátory a vetracie klapky

V miestnostiach s vysokou vlhkosťou vzduchu, teda predovšetkým v kúpeľni a v kuchyni, je najlepšie mať nainštalované ventilátory, prípadne kvalitný odsávač pár. Okrem toho si môžete zaobstarať vetracie klapky, ktoré zaisťujú kontrolovaný prísun čerstvého vzduchu do miestnosti, a to bez prievanu. Navyše neovplyvňujú tepelno-izolačné vlastnosti okien a zabezpečia neustále bezpečné vetranie zatvorených okien. Prietok vzduchu môžete regulovať buď mechanicky, prípadne riadiť klapky výmeny vzduchu samoregulačne.

PRAVDA, ALEBO MÝTUS? Za plesne v byte väčšinou nové okná nemôžu. Pretože dokonale tesnia, je potreba znižovať vlhkosť v byte pravidelným vetraním.

Klapky zabezpečia zníženie vzdušnej vlhkosti v interiéri, pomôžu znížiť náklady na vykurovanie, ochránia vás proti plesniam a zaistia prívod spaľovacieho vzduchu pre plynové spotrebiče a spotrebiče na tuhé palivá. Tým vás čiastočne chránia proti otrave oxidom uhoľnatým. Dajú sa namontovať prakticky na akýkoľvek profilový systém plastových okien, pri drevených a drevohliníkových oknách je lepšie ich nainštalovať už pri ich výrobe. Aj dodatočná montáž je však možná.

Aké skúsenosti máte s novými oknami vy? Tvoria sa vám kvôli nim doma plesne? Píšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely zo seriálu Bytové mýty:

1) Búrame mýty! Preskúmajte spolu s nami v novom seriáli niektoré bytové povery a zistite, či sú pravdivé

2) Na lakovaný nábytok sa vraj chytá veľa prachu. Poďte s nami zistiť, či je to pravda, alebo mýtus

3) Podľa mnohých ľudí nepatrí sklenený nábytok do domácností s deťmi, vraj je nebezpečný. Je to pravda alebo mýtus?

4) Medzi ľuďmi koluje názor, že tvrdší matrac je lepší ako mäkký. Je to pravda, alebo ide o ďalší bytový mýtus?

5) Koberec je vraj zdrojom prachu a liahňou zlých roztočov. Musí sa mu alergik naozaj vyhýbať, alebo je to ďalší mýtus?

6) Je pieskované sklo naozaj tak náročné na údržbu, ako píšu ľudia v internetových diskusiách? Zistite pravdu

7) Zmäkne či nezmäkne? Presedí sa alebo nepresedí? Toť otázka. Pozrite sa s nami na ďalší bytový mýtus

8) Olúpe sa alebo nie? Má zmysel si ju kupovať? Poďte spolu s nami zistiť, aká je ekokoža kvalitná a čo vydrží

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 9
Nadpis:
  Vaše meno:
Zateplenie
Nemali sme plastove okna ani zatepleny panelak,Plesen sa zacinala objavovat ked namontovali regulatory a pocitadla na radiatory.Zacalo sa vo velkom setrit ,kedze kde byvala jedna osoba v trojizbovom byte kurila len v jednej miestnosti.Vpraxe to vyzeralo tak ze nekurili pod nami nad nami .Ked my sme kurili napr v rohovej miestnosti nam tiekla voda po stene,Teraz mame plastove okna radsej miernejsie kurime vetrame pravidelne kratsie.a uspech je viditelny.prestalo plesniviet.Zatepleny nemame dodnes.Syn uz ma aj zateplenie v bytovke ale nemaju ziadnu plesen....Cize neni na pricinu rovnosata. moze to vselico zavinit.
ODPOVĚDĚT
Maria Benkova | 09.12.2016
Zateplenie
Problém vzniknutých plesní v byte, môže za to zateplenie panelákov polystyrenovými obkladmi.Však to pod tým vlhne a tým plesne stena, pretože musíme vetrať aj ked je von zima.Skúste sa obaliť polystyrénom či Vám bude teplo, nie budete mať na sebe studený pot a tak je to aj so zateplením.Teraz už vymysleli prírodný materiál. No, ale bolo povedané , že ušetríme na platení za teplo, no namiesto toho kupujeme škodlivé spraje, ktorými striekame steny v byte a potom to dýchame a máme alergie a už deti nehovoriac.Takto sme dopadli, super
ODPOVĚDĚT
Viera | 01.12.2016
Re: Zateplenie
Mame zatepleny dom 15 rokov z polystyrenom plastove okna mame tiez 15 rokov a pri pravidelnom vetrani 2-3 krat denne nemame ziadnu plesen takze polystyrenom to asi nebude
ODPOVĚDĚT
maroš | 06.12.2016
Re: Zateplenie
nemas ani sajnu o com hovoris tak sa zdrz komentarov
ODPOVĚDĚT
zateplovac | 08.12.2016
Re: Re: Zateplenie
no vypadá to že niekto zožral mudrosť sveta len sa pozri ako ti to doma vypadá doma pusi trocha radiator vetraj a nesuš v byte prádlo
ODPOVĚDĚT
jaroslav ševčík | 21.12.2016
problém
Bývam v zateplenej bytovke.Dom vchodová doverníčka,apreto mi záleží na kultúrnom bývaní.Moje dve susedky sa rozhodli používať na sušenie prádla schodisko miesto sušiarky(máme k dispozícii).Samozrejme v lete alebo vždy, keď sa dá otváram okná,aby nedošlo k zrážaniu.Lenže začalo byť sychravé počasie a susedia okná zatvárajú.Mám strach,žee nám vchd začne plesnieť.Susedky od zámeru sušenia nechcú upustiť,vraj budú na schdišti sušiť ahotovo.Poraďte čo robiť.
ODPOVĚDĚT
Janka | 27.11.2016
Re: problém
Netreba sa toho báť, nemalo by to nijako uškodiť.
ODPOVĚDĚT
Jano | 28.11.2016
Re: problém
Ak im pradlo par krat zmizne, tak ho na schodisku prestanu susit.
ODPOVĚDĚT
ja a ty | 29.11.2016
Re: Re: problém
ja som tiez toho nazoru .pradlo nema co robit na schodisku
ODPOVĚDĚT
miluska | 09.12.2016

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 40x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 69x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok