0komentárov

7 tipov, ako si užiť adventné obdobie a Vianoce bez stresu a v pohode, keď liečba punčom nezaberá

Ešte nezačal ani Advent, ale výklady sú už zaplnené gýčovitou výzdobou, z reproduktorov sa na vás valí veľa vianočných zliav a v obchodoch je čím ďalej tým viac ľudí. Ako sa v tom blázinci udržať v pokoji, pohode a bez stresu?
Vydané: 25.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1525x

Ešte nezačal ani Advent, ale výklady sú už zaplnené gýčovitou výzdobou, z reproduktorov sa na vás valí veľa vianočných zliav a v obchodoch je čím ďalej tým viac ľudí. Ako sa v tom blázinci udržať v pokoji, pohode a bez stresu? Dôležité je naučiť sa hospodáriť s energiou, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne a mentálne. Musíte sa dobre vyspať, zbytočne sa neprejedať, dopriať si dostatok odpočinku a hlavne sa zamerať sami na seba a veriť si, že všetko zvládnete v pokoji a pohode. Akonáhle budete mať pocit, že vám energie ubúda, tak ju včas pridajte a nečakajte, až bude na nule. Zamerajte sa na pozitívne emócie, ako je šťastie, radosť a láska a radujte sa z maličkostí.

Tiež môžete myslieť na to, čo znamenalo obdobie Adventu pôvodne. Pre kresťanov sú Vianoce časom narodenia Ježiša, pred nimi pre pohanov zase boli Vianoce časom zrodenia nového Slnka. V každom prípade je predvianočná doba plná očakávania niečoho nového, novej nádeje a začiatkov. Tiež sa jedná o obdobie, kedy sa môžete obzrieť za končiacim rokom a v pokoji sa rozlúčiť so všetkým starým a nepotrebným. K tomu je potrebné upokojiť myseľ, spomaliť životné tempo a vnímať energiu okolo seba.

<p>V adventnom období si nájdite dostatok času na odpočinok, napríklad pri krbe s dobrou knihou v ruke. Foto: ©Depositphotos.com/Konstanttin</p>

V adventnom období si nájdite dostatok času na odpočinok, napríklad pri krbe s dobrou knihou v ruke. Foto: ©Depositphotos.com/Konstanttin

Ako prežiť Advent a Vianoce bez stresu?

1) Urobte si dobrý časový plán, nech sa nemusíte stresovať tým, že niečo nestíhate. Naplánujte si, kedy napečie aké pečivo, kedy nakúpite všetko potrebné na vianočný deň, kedy urobíte upratovanie a výzdobu, aj kedy zabalíte darčeky. Ale pozor, neplánujte si toho zbytočne veľa, nech nie ste z tej nadmiery povinností zbytočne nervózni. Čo nie je potrebné urobiť pred Vianocami, to nechajte až na dobu po nich.

2) Darčeky zháňajte už v priebehu roka. Pokiaľ vám ešte nejaké chýbajú, tak sa ich pokúste zohnať na internete. Ušetríte si tým veľa času, ktorý by ste stratili pri behaní po obchodoch. Navyše sa tým vyhnete aj tlačeniciam v obchodoch a množstvu nervóznych ľudí, ktorí by na vás mohli preniesť zlú náladu.

3) Nezabudnite myslieť na odpočinok a okrem povinností si naplánujte aj voľné dni, kedy budete odpočívať a kedy sa budete venovať sami sebe. Môžete zostať doma a pozrieť sa na dobrý film, ale môžete vyraziť aj na prechádzku do prírody, na relaxačnú masáž alebo na nejakú tú výstavu či koncert.

4) S upratovaním to nepreháňajte a veľké upratovanie radšej nechajte až na jar. Pred Vianocami stačí, keď trochu utriete prach z poličiek a vytriete podlahu. Ušetríte si tak veľa času, ktorý môžete venovať napríklad výrobe vianočnej výzdoby a darčekov spoločne s deťmi. Ak však chcete na Vianoce vykonať dobrý skutok, môžete si urobiť čas na prebratie svojho šatníka a nepotrebné oblečenie odniesť na charitu.

5) Obdobie Adventu je aj o rodine a priateľoch, takže si na ne urobte čas a buď ich navštívte doma, alebo si s nimi dohodnite schôdzku na neutrálnom území, napríklad v kaviarni alebo v dobrej reštaurácii. Určite vás radi uvidia a radi si spolu s vami odpočinú od vianočného zhonu a stresu. Len sa radšej vyhnite debate na tému, koľko toho ešte musíte pred Vianocami stihnúť.

<p>Pred Vianocami si spomeňte aj na kamarátov a vyrazte s nimi za zábavou či športom. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto</p>

Pred Vianocami si spomeňte aj na kamarátov a vyrazte s nimi za zábavou či športom. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

6) Nerobte všetko sami. S upratovaním vám pomôže priateľ či manžel, s pečivom babička a s výzdobou zase deti. Keď sa niekomu z vás nebude chcieť niečo robiť a naozaj to bude potrebné urobiť, tak sú tu ešte profesionáli. Pečivo môžete nakúpiť a o upratovanie sa zase postará upratovacia firma.

7) Rada na koniec: Všetko berte s nadhľadom a nenechajte sa nikým vykoľajiť. Keď niečo nestihnete, nevadí. Nemusíte mať nablýskaný byt ani tridsať druhov koláčov. Viac ako čo iného platí, že aké Vianoce si urobíte, také ich budete mať. Nenechajte si teda vnútiť myšlienky druhých, čo všetko by ste mali urobiť. Vianoce sú tu predsa od toho, aby ste si oddýchli a urobili si čas na seba, rodinu i priateľov.

Ako prežívate obdobie Adventu a Vianoc vy? Podeľte sa o svoje tipy s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Prečítajte si aj ďalšie články zo seriálu Veselé Vianoce:

1) Vianoce tu budú cubidup. 5 rád, ako včas vypátrať tajné priania blízkych a potešiť ich pod stromčekom

2) Už sa nemôžete dočkať Adventu a Vianoc? Pripravte sa na odpočítavanie a vyrobte si originálny adventný kalendár

3) Nedokážete na Vianoce vymyslieť žiadny darček? Darujte svojim blízkym pekne zabalený darčekový poukaz alebo kupón

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Stojacie lampy sa v byte hodia takmer všade. Poslúžia vám aj ako hlavný svetelný zdroj

Stojacie lampy sa v byte hodia takmer všade. Poslúžia vám aj ako hlavný svetelný zdroj

Vydané: 23.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 13x

Hľadáte optimálne osvetlenie do obývačky či ku kancelárskemu stolu? Nezabudnite na stojacu lampu. Môžu mať rôzne prevedenia, od retro, vintage, romantickej až po nadčasový dizajn. S dosť silnou žiarovkou slúži aj ako hlavný zdroj.

Celý článok
Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Vydané: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 1194x

Hydrogénuhličitan sodný čiže jedlá sóda je liek proti páleniu záhy, bolestiam brucha, ale aj na leštenie, čistenie, bielenie a ďalšie činnosti v domácnosti. Ako ju najlepšie doma využijete? Čítajte 16 babských rád, čo so sódou.

Celý článok
Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Vydané: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Máte na streche toľko mokrého snehu a ľadu, že hrozí ich spadnutie na chodník? Kto je zodpovedný za ich odstránenie a prípadné škody a zranenia? Kto vám s odpratávaním pomôže, kde pomocníkov zohnať a koľko stoja ich služby?

Celý článok