PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ako ušetriť za kúrenie, a pritom mať doma komfortné teplúčko? Je potrebné správne regulovať výkon radiátorov

Chcete ušetriť na energiách za vykurovanie? Kúpte si digitálne termostatické hlavice na radiátory, ktoré môžete ovládať pomocou smartfónu. Ako fungujú, kedy sa oplatí ich zaobstarať a koľko stoja? Dajú sa inštalovať svojpomocne?
Vydané: 25.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7969x

Chcete v zime ušetriť na energiách za kúrenie? Ak máte väčší byt či dom, je zbytočné vykurovať všetky miestnosti na rovnakú teplotu. No a tiež je zbytočné, aby ste kúrili na rovnakú teplotu aj vo chvíli, keď nie je nikto doma. Aby ste nemuseli neustále nastavovať jednotlivé radiátory, tak si kúpte digitálne termostatické hlavice. Vďaka nim nastavíte potrebnú intenzitu vykurovania v priebehu dňa alebo dobu, počas ktorej bude kúrenie zapnuté a kedy vypnuté. Digitálne hlavice by vám mali teoreticky ušetriť až 30 % nákladov na vykurovanie, úspory však záležia na tom, ako hlavice nastavíte a či ich budete využívať správne.

<p>Niektoré chytré termostatické hlavice môžete ovládať aj pomocou smartfónu. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Niektoré chytré termostatické hlavice môžete ovládať aj pomocou smartfónu. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Kedy si chytré hlavice zaobstarať?

Chytré hlavice sa vám neoplatí kupovať do menšieho bytu, v ktorom bývajú ľudia s podobným časovým rozvrhom. Na potrebnú reguláciu správnych teplôt vám totiž postačia obyčajné termostatické hlavice a termostat kotla. V domácnostiach, kde má každý člen iný časový harmonogram, už je však potrebné kúriť v jednotlivých miestnostiach a v rôznych časoch rôzne, takže sa oplatí, zaobstarať si digitálne hlavice. Nie je však potrebné, inštalovať ich na všetky radiátory a do všetkých miestností. Vždy sa riaďte podľa logiky prevádzky domu.

Tipy na optimálne nastavenie teplôt:

  • najteplejšie by malo byť v kúpeľni, a to 22 až 24 °C
  • v obývacej a detskej izbe by mala byť teplota 20 až 22 °C
  • na spánok je vhodná teplota medzi 17 až 20 °C
  • vo vstupných priestoroch stačí kúriť na 15 až 19 °C
  • v kuchyni udržujte teplotu medzi 18 až 20 °C
  • ak ste mimo domu, tak odborníci odporúčajú znížiť teplotu na 17 °C

Čo všetko digitálne termostatické hlavice vedia

Prevažná väčšina hlavíc má možnosť nastavenia týždenného programu a niekoľkých spínacích cyklov počas dňa. Okrem nastavených programov mávajú hlavice tlačidlo, po ktorého stlačení radiátor začne na krátku dobu kúriť na plný výkon. Ďalšou užitočnou funkciou je ochrana proti zamrznutiu (ak zabudnete zavrieť okno, hlavica otvorí ventil, aby nedošlo k zamrznutiu vykurovacieho systému), ochrana proti vodnému kameňu (automatické otvorenie a zatvorenie ventilu mimo vykurovacej sezóny, aby sa ventil nezadrel) alebo detská poistka. Niektoré modely majú aj funkciu rozpoznania otvoreného okna, kedy sa kúrenie pri intenzívnom vetraní na chvíľu vypne.

Chytré hlavice mávajú displej, na ktorom priamo vidíte nastavenú teplotu radiátora. Výhodou termostatických hlavíc je ich ľahká montáž, ktorú zvládnete aj sami. Pri inštalácii hlavíc nie je potrebné vypúšťať vodu z kúrenia. Stačí odskrutkovať starý termostat a na ventil naskrutkovať novú hlavicu. Chytrá hlavica potrebuje na prevádzku batérie, ktoré raz za čas musíte vymeniť. Väčšinou vás včas na potrebnú výmenu batérií upozorní. Ak by ste výmenu nestihli včas, tak pravdepodobne budete musieť urobiť všetky nastavenia znova. Niektoré digitálne hlavice môžete nastaviť cez počítač alebo smartfón.

Pokiaľ si zaobstaráte chytré termohlavice a ďalšie prvky chytrej domácnosti (napríklad okenné kontakty, ktoré hlásia otvorenie a zatvorenie okien i dverí, nástenný termostat či inteligentné zásuvky) od jedného výrobcu, tak budete môcť všetko ovládať a nastavovať pomocou jednej aplikácie. Zvýšite si tým celkový komfort bývania. O spojenie medzi jednotlivými prvkami chytrej domácnosti s routerom (teda internetom) sa väčšinou stará centrálna jednotka, ku ktorej sú všetky prvky drôtovo alebo bezdrôtovo pripojené.

Nákup chytrých termostatických hlavíc

Na trhu je dostupné veľké množstvo digitálnych termostatických hlavíc v rôznych cenových úrovniach. Líšia sa nielen svojím vzhľadom, ale aj funkciami. Pri niektorých modeloch môže cenu navyšovať potreba centrálnej jednotky, ktorá hlavicu prepojí s routerom, čím zaistí jej pripojenie k internetu. Vďaka tomu potom môžete hlavice ovládať pomocou inteligentného telefónu či tabletu.

Pri nákupe termostatickej hlavice si dávajte pozor predovšetkým na to, aby sa hodila na závit ventilu radiátora. Ak by sa na tento závit nehodila, môžete si pomerne lacno dokúpiť redukciu. Niektoré drahšie modely termostatických hlavíc majú redukciu k najpoužívanejším rozmerom ventilov priložené priamo v balení. Pri výbere hlavice je potrebné počítať s jej veľkosťou, pretože digitálne hlavice sú zvyčajne väčšie ako klasické číselné. Tiež si dajte pozor na hlučnosť hlavíc, pretože ventil ovládajú pomocou malého elektromotora, ktorého občasný "hluk" vás môže rušiť, a to napríklad pri ľahkom spánku.

Máte na radiátoroch nainštalované chytré termostatické hlavice? Napíšte do komentára pod článkom, ako ste s nimi spokojní.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Chytrá domácnosť:

1) Viete, ako urobiť z obyčajnej domácnosti chytrú? Vyskúšajte systém iNELS od českej spoločnosti ELKO EP

2) Keď už mať chytrú domácnosť, tak i bezpečnú. Aké bezpečnostné vychytávky si môžete zaobstarať?

3) Ako ľahko naučíte domácnosť novým kúskom? Kúpte si chytré zásuvky a ovládajte elektroniku mobilom

4) Aj vodovodné batérie môžu byť chytré! Čo všetko dnes dokážu a čo ďalšie by mohli vedieť v budúcnosti?

5) Ako dopriať kvetinám presne to, čo potrebujú, aby krásne rástli? Pomôžu vám chytré senzory a kvetináče

6) Máte doma kocúra v túlavých topánkach alebo psa, ktorý si často niekam zabehne? Kúpte im obojok s GPS

7) CRRR, CRRRR!!! Ktože to zvoní pri vašich dverách? Šikovný zvonček vám to povie a ukáže, aj keď nie ste doma

8) Odomknúť dvere jednoduchým dotykom? Žiadny problém. Stačí mať chytrý zámok na dverách a smartfón vo vrecku

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 96x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 89x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok