0komentárov

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.
Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1250x

Vybrať si sedačku nie je úplne najjednoduchšia úloha. Mala by vám vydržať čo najdlhšie, takže je potrebné vyberať naozaj starostlivo. Na prvom mieste by mala byť pohodlnosť, na druhom potom funkčnosť a praktickosť a až na poslednom mieste dizajn a módne trendy. Ideálne bude, ak zoženiete pohovku, v ktorej sa vám bude skvele sedieť, rozmermi i dizajnom sa bude hodiť do vášho interiéru, vám sa bude páčiť a navyše bude mať aj nejaké tie vychytávky, ako je trebárs skrytý úložný priestor.

<p>Kombinácia bielej a sivej farby sa len tak neomrzí. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Kombinácia bielej a sivej farby sa len tak neomrzí. Foto: mt-nabytok.sk

Z ktorých typov pohoviek si môžete vybrať?

Klasické rovné pohovky sa hodia do ktoréhokoľvek priestoru, záleží však na tom, pre koľko ľudí sedačku zvolíte. Ak máte viac miesta, je lepšie voliť buď sedačku do L alebo U, alebo sedaciu súpravu, ktorá je kombináciou viacerých menších pohoviek (prípadne i kresiel) v rovnakom dizajne. Výhodou súprav je variabilnejšie zariadenie miestnosti, v rohoch vám však zostane nevyužité miesto. Počet miest na sedenie určujú číslovky. Trebárs sedacia súprava 3+2 znamená kombináciu sedačiek pre troch a dvoch ľudí, 2+1 dvojsedačka a kreslo.

Rohové sedacie súpravy do L sú praktické a zoženiete ich v mnohých rozmeroch. Hodí sa do takmer akéhokoľvek priestoru a skvele sa uplatní aj v malých bytoch. Vo väčšine prípadov si môžete vybrať medzi variantom do pravého či ľavého rohu. Rohové sedačky môžu stáť aj v priestore, kde skvele oddelia rôzne funkčné zóny. Menšou nevýhodou pohoviek do L je náročnejšia zmena dispozície izby. Sedačky do U sa potom hodia do väčších priestorov, ponúkajú maximálne pohodlie aj pre viac osôb a okrem sledovania televízie umožnia aj rozhovor sediacich osôb "z očí do očí".

Sedačky môžu mať klasickú konštrukciu, ale niektoré ukrývajú úložný priestor alebo sú rozkladacie. Rozkladacie mechanizmy sú rôzne, takže je lepšie, keď si rozkladanie pred nákupom sedačky vyskúšate. Len tak zistíte, ako veľmi je rozkladanie jednoduché alebo zložité. Rozkladaciu pohovku voľte aj podľa toho, či bude slúžiť pre občasné prespanie návštevy alebo pre trvalé spanie. Tie musia mať oveľa lepší matrac. Niektoré sedačky možno dokonca rozložiť na poschodovú posteľ.

<p>Súpravy sedačiek a kresiel sa hodia prakticky do ktoréhokoľvek priestoru. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Súpravy sedačiek a kresiel sa hodia prakticky do ktoréhokoľvek priestoru. Foto: mt-nabytok.sk

Aké sú trendy pri sedacích súpravách?

Snáď najobľúbenejšie sú stále veľké rohové pohovky, namiesto nich však ľudia čoraz častejšie volia aj menšie dvojmiestne sedačky, ktoré zladia s kreslami alebo taburetmi. Obľúbené sú sedačky s pridanou hodnotou, napríklad s možnosťou individuálnej úpravy sklonu sedenia, zvýšenie opierky alebo vysunutie podpierky nôh. Okrem pohodlia kladú ľudia dôraz aj na multifunkčnosť, napríklad kombináciu sedačky s osadeným stolčekom, s príručnou chladničkou či elektrickou zásuvkou a USB konektorom. Najdôležitejšie je však pre nich stále funkcia rozkladanie a skrytý úložný priestor, čo súvisí s častým nedostatkom miesta v byte.

Najčastejšou voľbou sú sedačky jednoduchého tvaru a v odľahčenom dizajne, konštrukcia však poskytuje viac pohodlia. Pohovky väčšinou majú hlbšie sedadlo a širšie opierky. Dajte si pozor na sedačky, pri ktorých výrobcovia v rámci trendov znižujú opierky chrbta. Pohovky síce vyzerajú dobre, ale nie sú veľmi pohodlné pre dlhodobejšie sedenie. Lepším variantom sú sedačky s opierkou, ktorú môžete sklopiť. Výrobcovia často v rámci vzdušnosti navrhujú tiež sedačky bez opierok na ruky, ale aj tieto nie sú tak pohodlné ako pohovky s podpierkami.

<p>Funkcia rozkladania a skrytý úložný priestor sú stále v kurze. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Funkcia rozkladania a skrytý úložný priestor sú stále v kurze. Foto: mt-nabytok.sk

Ako je to so štýlom a farbami?

Ľudia väčšinou siahnu po pohovke v neutrálnom štýle s jednoduchými tvarmi, často aj s veľkými vankúšmi pre opretie. V trendy vlne je eklektická kombinácia, shabby chic, retro, industriálny aj country štýl. Sedačku nemusíte nutne ladiť do štýlu interiéru, môžete ísť aj cestou kontrastu. Starší nábytok a vybavenie môžete skombinovať s modernou sedačkou, do industriálneho či minimalistického interiéru zase môžete zvoliť sedačku v historizujúcom štýle.

Aj cez všetky trendy sú stále najobľúbenejšie svetlé sedačky, a to v čisto bielej farbe alebo v jemných odtieňoch sivej či hnedej. Svetlá sedačka je ideálna do menšieho interiéru, do väčšieho môžete ísť aj do čiernej či tmavohnedej farby. Ak chcete mať obývačku zariadenú vždy podľa posledných farebných trendov, voľte buď sedačku s vymeniteľným poťahom, alebo vyberte pohovku v neutrálnej farbe a doplňte ju o vankúšiky v trendy farbách. Z farieb tento rok frčia odtiene modrej a ružovej. Obľúbené sú tlmené prírodné farby, ako je sivá, hnedá a béžová. Vybrať si môžete aj upokojujúce pastelové odtiene, ako je lila sivá, svetlokávová či marhuľová.

<p>Modrá je tento rok IN, budúci rok to ale bude zase inak. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Modrá je tento rok IN, budúci rok to ale bude zase inak. Foto: mt-nabytok.sk

Riadite sa pri zariaďovaní domova módnymi trendmi, alebo dáte len na vlastný vkus? Píšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Vydané: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 834x

Hydrogénuhličitan sodný čiže jedlá sóda je liek proti páleniu záhy, bolestiam brucha, ale aj na leštenie, čistenie, bielenie a ďalšie činnosti v domácnosti. Ako ju najlepšie doma využijete? Čítajte 16 babských rád, čo so sódou.

Celý článok
Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Vydané: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Máte na streche toľko mokrého snehu a ľadu, že hrozí ich spadnutie na chodník? Kto je zodpovedný za ich odstránenie a prípadné škody a zranenia? Kto vám s odpratávaním pomôže, kde pomocníkov zohnať a koľko stoja ich služby?

Celý článok
Snehové správy hlásia stály prídel vločiek. Čo robiť so zasneženou strechou? Opatrne ju zhrňte a pozor na cencúle

Snehové správy hlásia stály prídel vločiek. Čo robiť so zasneženou strechou? Opatrne ju zhrňte a pozor na cencúle

Vydané: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Ak napadne veľa snehu a navyše je mokrý, musí strecha udržať obrovské zaťaženie. Radšej veľkú vrstvu snehu zhrňte dole, hlavne zo striech pultových a rovných. Pozor aj na cencúle, visiace nad chodníkom. Keď sa odlomia, je zle.

Celý článok