0komentárov

Kam s ním? 8 nápadov, ako po Vianociach výhodne recyklujete odstrojené vianočné stromčeky

V nedeľu po 6. januári oficiálne končia Vianoce. Kam s vianočným stromčekom, ktorý už má svoju službu za sebou? Sekundový manžel poradí 8 nápadov na recykláciu odstrojených ihličnanov. Využijete ich doma aj ako mulč do záhrady.
Vydané: 03.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 966x

Vianoce sú za vami a možno si už len nostalgicky rozsvecujete večer sviečky na stromčeku a aspoň trochu si pripomínate sviatočnú atmosféru. Vianočné sviatky ako také končia v nedeľu po 6. januári, teda po sviatku Troch Kráľov, kedy Cirkev slávi sviatok s názvom Krst Pána. Väčšina domácností odstrojí v obývacích izbách stromčeky a potom nasleduje klasická otázka: Kam s ním?

<p>Odstrojený stromček si vonku spracujte, alebo ho nechajte odviezť. Foto: ©Depositphotos.com/magann</p>

Odstrojený stromček si vonku spracujte, alebo ho nechajte odviezť. Foto: ©Depositphotos.com/magann

Ak žijete na vidieku, starosti v tomto smere veľmi nemáte. Opadaný vianočný symbol spravidla pálite pri táboráčiku, prípadne doma v peci. V mestách si oheň v parku urobiť nemôžete, ale väčšinou už zvozové firmy ponúkajú odvoz odstrojených stromčekov zadarmo od kontajnerov a nádob na bežný komunálny odpad. Len k nim musíte opadávajúci kúsok nejak opatrne dostať.

Až budete vyhadzovať stromček z okna na chodník, presvedčte sa, že nikomu neublížite.

V našej krajine je odhadom každoročne na Vianoce v domácnostiach okolo 1 milióna stromčekov. Časť z nich je a zostane živá, pretože sú v kvetináčoch a hneď po sviatkoch ich ľudia v spolupráci s lesníkmi vysádzajú späť na určené miesta do lesa. Veľké množstvo smriečkov, boroviček a jedličiek ale skončí buď v spaľovni ako zdroj tepla a energie, prípadne ako štiepka v kompostárniach.

<p>Z vianočného stromčeka si vyrobte pomocníka do kuchyne, habarku. Foto: Martin Kulhánek</p>

Z vianočného stromčeka si vyrobte pomocníka do kuchyne, habarku. Foto: Martin Kulhánek

Ak máte šikovné ruky a ste hraví, môžete si ale zo stromčekov aj niečo pekné vyrobiť. Klasikou je napríklad habarku do kuchyne (1). Odrežte kmienok tesne pod rozvetvením a v požadovanej dĺžke poriska nad ním. Podľa 1/4 litrového hrnčeka zmerajte postranné vetvy a skráťte ich na rovnakú dĺžku tak, aby sa všetky do hrnčeka zmestili a dalo sa s nimi vo vnútri točiť. Hotovú habarku zbavte menších vetvičiek, sukov a nezabudnite ju dokonale odkôrniť.

Nachystajte si ostrú pílku a priestor, kde neprekáža opadané ihličie

Z odstrojených vianočných stromčekov môžete vytvoriť aj veľa ďalších dekorácií, prípadne i potrieb do vašej záhrady. Budete potrebovať hlavne ostrú pílku a priestor, kde nebude prekážať opadané ihličie pri manipulácii so stromčekom. To mimochodom po práci zoberte a použite ako mulčovací materiál pod stromčeky alebo ako kryt rastlín do záhonov (2).

<p>Z podobných kmienkov zrežte plátky, majú široké využitie. Foto: ©Depositphotos.com/urban_light</p>

Z podobných kmienkov zrežte plátky, majú široké využitie. Foto: ©Depositphotos.com/urban_light

Pamätajte tiež na to, že konáre aj kmienok budú plné smoly. Musíte preto pracovať opatrne, smola sa dá odstrániť len organickým rozpúšťadlom. Máte doma krb alebo kúrite v peci? Rozrežte stromček na rad krátkych častí a týchto "ježkov" používajte ako podpaľovač (3). Práve vďaka obsahu smoly dosť dobre horia. Rovné kmienky najlepšie narežte priečne na rovnako hrubé plátky.

Tenko narezané plátky z kmienkov uplatníte doma na mnoho spôsobov.

Narezané plátky spracujte podľa vašich možností. Môžu z nich byť pekné podložky pod poháre na stôl (4), alebo spevnené okraje záhonov na záhradke (5). Z rozlične skrátených vetiev bez ihličia potom môžete vytvoriť útočisko pre vtáky (6), prípadne ich položte do záhradného rybníčka ako úkryt pre ryby (7). Na konce vetvičiek pripevnite gule zo zmesi loja a rôznych semienok, budete mať super kŕmidlo (8) pre našich prezimujúcich spevákov.

Nevracajte odstrojené stromčeky späť do lesa. Môžu na nich totiž zostať háčiky, alobalové prúžky a ďalšie zvyšky zdobenia. V tráviacom trakte lesných zvierat môžu napáchať neuveriteľné a takmer vždy fatálne škody. Vôbec najlepším riešením je vyrobiť si z časti stromčeka niečo pekného domov a zvyšok položiť na určené miesto na odvoz.

Pozrite sa, ako vyzerajú rôzne spôsoby recyklácie dreva na sieti Pinterest.

Či už sa rozhodnete stromček po Vianociach využiť na ručnú výrobu, alebo ho necháte odviezť, hlavne ho nehádžte do smetiaka. Dnešné nádoby na zmesový komunálny odpad, ako je ich oficiálny názov, totiž nemajú takú kapacitu. Výsledkom by bol veľký neporiadok v okolí, o ktorý sa bude musieť postarať niekto, komu zbytočne pridáte nepríjemnú prácu.

Ako sa doma po sviatkoch zbavujete vianočného stromčeka? Niečo z neho vyrobíte alebo prenecháte starosť odpadovej firme? Napíšte do komentára pod článkom, čomu dávate prednosť a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Vydané: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 58x

Máte doma veľa elektrospotrebičov a nemôžete sa kvôli tomu pre samý kábel v obývačke pohnúť? Ukryte ich pred zrakmi návštev do husích krkov, špeciálnych líšt či za drevený plôtik. Môžete ich aj priznať a urobiť z nich dekoráciu.

Celý článok
Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Vydané: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 372x

Kuchynské linky tvarované do oblúka vyzerajú luxusne a moderne. Kam sa hodia, kam nie a ako ich zariadiť? V čom spočíva výhoda oblúkových kuchýň a kde naplno využijete šikovne zariadené kruhové minikuchyne, ktoré sú teraz v móde?

Celý článok
Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Vydané: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 625x

Debničky od ovocia sú nielen na podpaľovanie, ale aj skvelá surovina na drevený nábytok. Chceli by ste dekoráciu z debničiek alebo originálny stôl, ktorý inde nenájdete? Pozrite si prehľad dielov vrcholiaceho debničkového seriálu.

Celý článok