0komentárov

Máte v záhrade snehovú nádielku? Postavte si nefalšované iglu ako Eskimáci

Využite bohatý prídel snehu a postavte si v záhrade alebo v parku iglu. Známe eskimácke obydlie je dodnes inšpiráciou pre architektov. Kupolovitá stavba dokáže udržať vo svojom vnútri na život príjemnú teplotu aj v krutých mrazoch.
Vydané: 06.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1176x

Konečne je tu zima, ako sa patrí, a s ňou aj kopy čerstvo napadaného snehu. Aspoň na horách určite. Najideálnejšie je si bielu nádielku čo najviac užiť na lyžiach alebo saniach. Ale ak ste dosť hraví, skúste si postaviť snehové iglu ako Eskimáci, čiže Inuiti a Juiti. Ich stavby zo snehu sú dodnes pre mnoho odborníkov dokonca architektonickou inšpiráciou.

Iglu je pozoruhodný typ stavby, ale každý sneh sa na ňu nehodí

Ľudia na budovanie svojich obydlí a stavieb odjakživa používali hmoty, ktoré mali poruke. Pre obyvateľov rozľahlých oblastí od Grónska cez severnú Kanadu, Aljašku až po Čukotku bol v období dlhej a krutej arktickej zimy stavebným materiálom sneh. Tak ako sa ale na stavbu nehodí úplne každá hlina alebo každý druh dreviny, nie je na stavbu iglu vhodný každý sneh.

<p>V tomto príbytku je radosť prespať. Nie je zima, človek sa len zle oblečie. Foto: ©Depositphotos.com/Ivankmit</p>

V tomto príbytku je radosť prespať. Nie je zima, človek sa len zle oblečie. Foto: ©Depositphotos.com/Ivankmit

Severskí stavitelia hľadali kryštalický, hrubý a naviaty sneh. Z neho potom rezali bloky dlhé až jeden meter, 50 cm široké a 20 cm hrubé. Kvôli samonosnosti kupolovitej konštrukcie potom zvnútra len mierne zrezali bloky základného venca. Na upchatie škár a celkové spevnenie používali Eskimáci voľný sneh. Vchodové "dvere" potom vytvorili opäť zo snehového bloku, z koží alebo kožušín.

Tunelovitý vchod buď na iglu zahnuto nadväzoval, alebo sa pokladal nižšie než bola podlaha iglu. Bránil tak prístupu studeného vzduchu zvonku.

Postaviť toto obydlie len zo snehu môže byť výzvou, zábavou i dobrodružstvom ako pre rodinu s deťmi, tak pre dospelých a "tvrďasov". Stáť môže kdekoľvek, napríklad na zimnom výlete v horách. Výhodou je, že na stavbu nepotrebujete žiadne drahé materiály ani nástroje. Stačí vám len poriadny závej snehu a aspoň jeden pomocník. Pri stavbe majte v zálohe horúci čaj a suché oblečenie.

Iglu znamená v inuitskom jazyku výraz pre dom alebo domov. Ako si ho postavíte? Pomocou lyžiarskych paličiek a povrázku si vyznačte na zem do snehu kruhový pôdorysy. Priemer základne bude 2,5 až 3,5 metra. Z tvrdšieho zmrznutého snehu i nakrájajte rovnako veľké kvádre na stavbu. Možnosťou je aj natlačiť do debničky mokrý sneh a hotový kváder potom na ďalšie použitie vyklopiť.

Nezabudnite si vziať dvoje rukavice, tie vrchné nepremokavé

Pamätajte na to, že po stavbe budete obalení snehom od hlavy po päty. Natiahnite si na ruky najlepšie bavlnené rukavice a cez ne potom nejaké naozaj nepremokavé. Bavlna vás zahreje aj pot a studená voda sa vám takto nedostane až na kožu. Berte sneh najprv z vnútorného priestoru už vopred vyznačeného kruhu.

Jednotlivé snehové kvádre potom stavajte v stále sa zužujúcej špirále. Nebojte sa, klenba bude sama napodiv držať pohromade. Otvor na vrchole vo vrchole iglu prekryte väčším kvádrom. Nakoniec povrch stien zvonku aj zvnútra uhlaďte snehom a opatrne uplácajte lopatkou. Ku vchodu potom vyrobte vstupný tunel, ktorý bude chrániť pred naviatym snehom a studeným vzduchom.

Zhruba po tretej sérii kvádrov vyčistite vnútro kruhu od zvyšného snehu, znížite tým aj podlahu.

V hotovom iglu by nemal chýbať prieduch v strope. Umožňuje cirkuláciu vzduchu najmä vtedy, ak chcete vnútri rozložiť malý oheň. Keď je vonku teplota pod nulou, plamienok vo vnútri zvýši teplotu aj na niekoľko stupňov nad nulu. Teplo sa v iglu drží ako v bubline, pretože vchod je pod úrovňou podlahy a studený vzduch dovnútra prakticky nemôže.

K denným činnostiam aj na spanie slúžila v originálnom iglu veľká snehová lavica. Eskimáci na ňu ukladali kože, a niekedy s nimi vystlali aj vnútorný povrch iglu. Bránili sa tým odkvapkávaniu vody zo steny po zvýšení teploty vo vnútri. Iglu sa vykurovalo telesným teplom svojich obyvateľov i teplom lámp. Vraj tam mohlo byť aj za treskúcich mrazov pätnásť a viac stupňov.

Dvaja ľudia stavajú iglu pre dvoch s priemerom 180 cm najmenej dve hodiny

Sneh je výborný tepelný izolant. Polárny bádateľ Stefansson meraním v roku 1912 zistil, že vo vnútri iglu môže byť až o 60 °C teplejšie ako vonku. Keď bolo vonku -45 °C, teplota vo vstupnom tuneli bola mínus 40 °C, v prieleze z tunela do vlastného iglu -18 °C, pri podlahe iglu bolo -7 ° C, vo výške ramien sediacej osoby už +4 ° C a pri strope dokonca +16 °C.

<p>Počítajte s tým, že pri stavbe iglu sa zapotíte a budete mokrí aj zvonku. Foto: ©Depositphotos.com/Nataliia_Makarova</p>

Počítajte s tým, že pri stavbe iglu sa zapotíte a budete mokrí aj zvonku. Foto: ©Depositphotos.com/Nataliia_Makarova

Iglu ale nie je jediný typ obydlia, v ktorom Eskimáci hľadali svoje útočisko. Pre severné oblasti je ale najtypickejší a pre svoju kupolovitú konštrukciu, stavebný materiál i technológiu jedinečný, stále zaujímavý a svojím spôsobom inšpirujúci. Niet divu, že mnohí profesionálni stavbári dnes iglu často označujú za prototyp pasívneho domu.

Vyskúšali ste si stavbu pravého eskimáckeho iglu? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám dielo podarilo, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 38x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok
Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Vydané: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Hlasom môžete ovládať mobil, ale aj prvky chytrej domácnosti - svetlá, kúrenie či rolety. Stačí si zaobstarať virtuálnu asistentku alebo domáceho robota s umelou inteligenciou. Čo všetko dokážu, kde ich zoženiete a koľko stoja?

Celý článok
Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Vydané: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 79x

Niekto sa v sude kúpe, iný saunuje, ďalší v ňom aj býva. Našli ste doma len menšie sudy na pivo či víno a páči sa vám ich patina? Vyrobte z nich nábytok a doplnky do bytu. Kde staré drevené sudy zohnať a koľko stoja?

Celý článok