PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Zariaďujete kuchyňu? Naučte sa jej abecedu. Spoznajte výhody a nevýhody kuchynských liniek v tvare I, L, U a G

Pri výbere novej kuchynskej linky je dôležité zvoliť jej správny tvar. Kam sa hodí kuchyňa v tvare L, G, I či U? Dá sa preusporiadať stará kuchynská linka, aby ste získali viac miesta na varenie či lepšie ergonomické usporiadanie?
Vydané: 10.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1787x

Pri zariaďovaní novej kuchyne je dôležité dôkladné plánovanie. Len tak bude pri prevádzke plne funkčná a bude sa vám v nej dobre pracovať a variť. Musíte si premyslieť všetky detaily, teda veľkosť linky, množstvo úložných priestorov a pracovných plôch, ich správne rozmiestnenie, výber spotrebičov, úložných riešení a materiálov i samotný dizajn linky. Tiež musíte vziať do úvahy priestor, ktorý máte na linku k dispozícii, a to nielen jeho veľkosť, ale aj rozmiestnenie okien a dverí či napojenie na vodu, odpad a plyn. Navyše musíte ponechať dostatočný priestor na priechod a myslieť na množstvo ľudí, ktorí sa bežne budú v kuchyni pri varení stretávať.

Pri výbere je dôležité zvoliť aj dobrý tvar kuchyne, ktorý vám umožní 100 % využitie daného priestoru. Najjednoduchšie sú linky v tvare I, ktoré môžu byť jednoradové alebo dvojradové, k zložitejším tvarom potom patria linky do tvaru L, U alebo G. Linky môžu byť kombinované s ostrovčekom, prípadne môžu byť tvarované do oblúka. Tie sú však z hľadiska zložitejšej výroby drahšie a skrinky majú často klasický obdĺžnikový tvar, takže tu vznikajú zbytočné hluché miesta.

<p>Jednoradová kuchynská linka býva častým riešením do malých bytov. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Jednoradová kuchynská linka býva častým riešením do malých bytov. Foto: mt-nabytok.sk

Abeceda kuchýň: I, L, U a G

Jednoradová linka je vhodná skôr do malých kuchýň na príležitostné varenie. Má totiž pomerne málo úložných priestorov a navyše nemôžete dodržať odporúčaný kuchynský trojuholník drez - sporák - chladnička. O niečo lepšia je dvojradová kuchyňa, pri ktorej môžete priestor lepšie zónovať a máte tu aj viac pracovného priestoru. Takáto kuchyňa je vhodná ako do úzkych miestností, tak aj do väčšieho priestoru. Jeden z radov môže byť riešený vysokými skriňami.

Kuchynské linky v tvare L patria k najobľúbenejším, pretože poskytujú dostatok úložných priestorov i priestoru na prácu a umožňujú dodržanie varného trojuholníka aj funkčných zón. Navyše sa hodia aj do malých miestností. Často sú z jednej strany ukončené vysokými skriňami na potraviny, prípadne vstavanou chladničkou a skriňou s rúrou a mikrovlnkou.

Ak máte dostatočne veľkú kuchyňu, môžete zvoliť linku v tvare U. Pri takejto linke je väčšinou jedna strana umiestnená v priestore a vytvára tak deliaci prvok medzi kuchyňou a obývačkou. Jej súčasťou môže byť aj barový pult. Pre ušetrenie miesta potom môže byť táto strana tvorená skrinkami s menšou hĺbkou. Ak linku v tvare U doplníte ešte o ďalšie skrinky či barový pult, získate linku v tvare G. Pri kuchyniach v tvare U a G je dôležité dodržať správne vzdialenosti, aby ste mali dostatok miesta, ale zároveň aby ste sa pri varení príliš nenabehali.

Ostrovček môžete pridať k linke ktoréhokoľvek tvaru, najlepšie však vyzerá v kombinácii s jednoradovou linkou. Pri kuchyniach s ostrovčekom musíte dodržiavať vhodnú vzdialenosť ostrovčeka od kuchynskej zostavy, a pokiaľ bude slúžiť ako varné či umývacie centrum, musíte myslieť aj na prívod vody, plynu či elektriny, odpady aj dostatočné odsávanie. Ostrovček môže byť skombinovaný s barovým pultom.

<p>Kuchynské linky v tvare L patria k najobľúbenejším. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Kuchynské linky v tvare L patria k najobľúbenejším. Foto: mt-nabytok.sk

Ako prestavať starú kuchynskú linku?

Ak máte starú linku a nechcete ju ešte vyhadzovať, ale už vám nevyhovuje jej rozloženie, nezúfajte. Ak sú jednotlivé skrinky spojené skrutkami, tak oddeľte pracovnú dosku, skrinky od seba odskrutkujte a preukladajte podľa potreby. Potom ich znovu zoskrutkujte a dokúpte si novú pracovnú dosku. Pri takejto renovácii môžete vymeniť aj staré spotrebiče za nové.

Keď vám bude nejaká skrinka chýbať a model vašej kuchyne sa už nevyrába, tak si vezmite vzorku materiálu ku stolárovi a spýtajte sa ho, či môže zohnať materiál s rovnakým dekórom. Ak áno, iste vám chýbajúcu skrinku vyrobí tak, aby do starej kuchyne skvele zapadla. Tiež môžete vymeniť dvierka starých skriniek za nové. Pri výmene dvierok totiž ľahšie zladíte novú skrinku s tými pôvodnými. Stolár vám potom z rovnakého materiálu vyrobí aj čelá zásuviek.

Aký tvar kuchynskej linky máte doma? Vyhovuje vám alebo by ste potrebovali niečo zmeniť?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 128x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok