0komentárov

Ako správne osvetliť obývaciu izbu, aby ste sa v nej cítili dobre? Nezabúdajte na doplnkové osvetlenie

Ktoré osvetlenie do obývačky je najlepšie? Ako a podľa čoho svetlá do obývačky vybrať? Stačí len jedno stropné svietidlo alebo ho musíte skombinovať s dekoračnými a doplnkovými svetlami? Je nunté mať osvetlenie aj za televíziou?
Vydané: 10.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 726x

V obývacej izbe nestačí len jedno centrálne svetlo, ktoré vám zaistí, aby ste po ceste na sedačku o niečo nezakopli alebo si nenarazili holeň o odkladací stolík. Potrebujete aj svetlo za televíziu, ktoré obmedzí bolesť očí pri dlhodobom sledovaní obľúbených filmov a programov, ale aj doplnkové a dekoračné svetlá, ktoré sa postarajú o navodenie správnej atmosféry. Svetlá voľte vždy tak, aby ladili s celkovým štýlom miestnosti. Ak chcete, aby k sebe všetky svetlá pasovali, vyberajte svetelné sústavy, ktoré sú zložené z dvoch, troch aj viac svietidiel v rovnakom dizajne.

<p>Doplnkové svetlá môžu byť zabudované v svetelnej rímse. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Doplnkové svetlá môžu byť zabudované v svetelnej rímse. Foto: mt-nabytok.sk

LED žiarovky vedú

Ak obývačku ešte len plánujete, rozmyslite si dobre rozmiestnenie všetkého nábytku a navrhnite podľa neho elektroinštaláciu. Vyhnete sa tak následným káblom rozťahaným všade po zemi. Na navodenie inej nálady však postačí aj niekoľko lampičiek s rôznymi farebnými tienidlami alebo rôznofarebným svetlom. V dnešnej dobe je najlepšie do všetkých svietidiel voliť LED žiarovky, ktoré majú veľmi nízku spotrebu energie a dlhú životnosť. Ich výhodou je aj okamžitý nábeh a plná svietivosť hneď po zapnutí.

V porovnaní s klasickou žiarovkou vydávajú LEDky oveľa menej tepla a neprekáža im ani časté zapínanie a vypínanie. Na relaxáciu stačia žiarovky so svetelným tokom do zhruba 400 lm, na prácu a čítanie sú vhodné žiarovky s hodnotou nad 700 lm. Do centrálneho svietidla zvoľte silný zdroj so svetelným tokom nad 900 lm. Na bežné potreby a relaxáciu je ideálna farba svetla v rozpätí 2 500 - 3 200 K (teplá biela), na prácu zase chladnejšie tóny nad 3 500 K.

<p>Na zmenu svetelnej nálady poslúži aj správne umiestnená stolná lampička. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Na zmenu svetelnej nálady poslúži aj správne umiestnená stolná lampička. Foto: mt-nabytok.sk

Aké svietidlá nesmú v obývačke chýbať?

Hlavné stropné svetlo slúži skôr ako orientačné. Môže to byť klasický luster, bodové stropné svetlá či prisadené stropné svietidlá. Veľkosť svietidla a jeho typ voľte podľa veľkosti izby a výšky stropu. Na nižší strop sú vhodné prisadené svetlá a bodovky, na vyššie stropy lustre. Ďalšie osvetlenie závisí predovšetkým na tom, čo všetko v obývacej izbe robíte.

K sedačke alebo kreslu by ste si mali zaobstarať stojacu lampu na čítanie. Ak máte v obývačke pracovný kút, tak si na stôl postavte stolnú lampičku. Čítacia aj stolná lampa by mali mať pohyblivé rameno i tienidlo. Lampa vás nesmie oslňovať a svetlo by sa malo čo najviac blížiť dennému. Dajte si pozor, aby ste pri čítaní nemali žiarovku priamo v zornom uhle očí. Svietidlo umiestnite tak, aby svetlo dopadalo na stránky z boku alebo spoza hlavy.

<p>Chcete si na sedačke čítať? Postavte k nej správnu stojacu lampu. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Chcete si na sedačke čítať? Postavte k nej správnu stojacu lampu. Foto: mt-nabytok.sk

Pri sledovaní televízie i pri práci na počítači je nutné znížiť nepríjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolia. Zmiernite tak zrakovú únavu. Dobré je osvetliť stenu za televízorom alebo priestor za monitorom mäkkým a tlmeným svetlom. Ideálne je osvetlenie okolo obrazovky, ktoré docielite pomocou LED pásikov. Niektoré modely televízií už majú také svetlo zabudované a osvetľujú stenu za sebou. Riešením je aj lampička, ktorej svetlo sa odráža od stropu alebo od steny. Na obrazovke by nemalo dochádzať k odleskom svetelných zdrojov (umelé osvetlenie, okno).

Do obývačky si kúpte aj doplnkové a dekoračné svetlá, ktorými osvetlíte určité zákutia a vitríny, prípadne obrazy. Osvetliť môžete aj rôzne výklenky, stropný podhľad alebo nábytok. Tieto svetlá poslúžia najmä na navodenie správnej atmosféry, takže voľte skôr LED pásiky, ktoré umožňujú zmeniť farbu a intenzitu svetla. Využite rôzne stojacie a stolné lampy, nástenné svietidlá a svetelné rímsy. Osvetlenie môže byť zabudované aj v obývacích a televíznych stenách.

<p>Dekoračné osvetlenie môže byť zabudované v nábytku. Foto: mt-nabytok.sk</p>

Dekoračné osvetlenie môže byť zabudované v nábytku. Foto: mt-nabytok.sk

Ako máte osvetlenú obývačku vy? Píšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Voľný, praktický a funkčný priestor, kvalitné materiály. Funkcionalizmus sa vracia a nepozná čas

Voľný, praktický a funkčný priestor, kvalitné materiály. Funkcionalizmus sa vracia a nepozná čas

Vydané: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Funkcionalistické domy a stavby spoznáte hneď. Dominuje jednoduchosť tvarov, geometria a čisté línie. Tento štýl bývania oslavuje come back. Nové materiály, kombinácia kovu a dreva aj použitie kože dodávajú bytu príjemný kontrast.

Celý článok
Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Vytvoriť zo starého lodného kufra originálny kúsok nábytku nie je nič ťažké. Kde taký kufor zohnať a na čo si dať pri nákupe pozor? A čo je potrebné s kufrom urobiť, než z neho vyrobíte odkladací stolík, lavičku či minibar?

Celý článok
Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Vydané: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 604x

Vašej nehnuteľnosti i domácnosti hrozí veľa rizík, trebárs zlodeji, požiar, povodeň alebo prasknuté potrubie. Radšej sa na ne poistite, nech neprídete o peniaze, ktoré ste do svojho domova dali. Čo všetko také poistenie zahŕňa?

Celý článok